1. tydzień ciąży – czego się spodziewać?
Z medycznego punktu widzenia 1. tydzień ciąży to czas, w którym ciało kobiety dopiero przygotowuje się do zapłodnienia i wszystkich dalszych procesów. Wynika to z reguły Naegelego, która obowiązuje w ginekologii i w położnictwie. Zgodnie z nią ciąża zaczyna się w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Dlatego można powiedzieć, że w tym okresie w jamie macicy nie ma jeszcze zarodka ani nawet pęcherzyka ciążowego. Kobieta nie jest jeszcze w ciąży, ale w jej organizmie zachodzą kluczowe procesy, dzięki którym – gdy już dojdzie do zapłodnienia – zarodek będzie mógł zagnieździć się w jamie macicy. Sprawdź, co dzieje się na tym etapie i jakich dolegliwości można się spodziewać.
1. tydzień ciąży – jak liczyć?
Zgodnie z tzw. regułą Naegelego, której trzymają się specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa, data ostatniej miesiączki uznawana jest za początek ciąży. Na pierwszy rzut oka może wydać się to nielogiczne, ponieważ w tym momencie w macicy nie ma jeszcze ani zarodka, ani nawet pęcherzyka ciążowego, a testy ciążowe dają negatywny wynik. Zapłodnienie następuje 2 tygodnie później, ale już w 1. tygodniu ciąży – na podstawie którego oblicza się termin porodu – organizm przygotowuje się do zapłodnienia. Na początku cyklu w macicy pojawia się nowy nabłonek, który przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli będzie on odpowiednio gruby, zarodek bez przeszkód zagnieździ się w jamie macicy i będzie mógł dalej się rozwijać.
Objawy ciąży – 1. tydzień
W czasie 1. tygodnia ciąży przyszła mama nie doświadcza jeszcze typowych objawów ciąży, takich jak nudności, wymioty, chroniczne zmęczenie czy wahania nastroju. W tym czasie występuje u niej krwawienie miesiączkowe i zmaga się ona z typowymi dla okresu symptomami. Należą do nich m.in.: bóle w dole brzucha, rozdrażnienie, wzmożony apetyt czy bóle głowy. U każdej kobiety początek cyklu menstruacyjnego przebiega nieco inaczej, jednak zazwyczaj jest on znacznie łagodniejszy niż poprzedzający go PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Tutaj normą stają się huśtawki nastrojów, rozdrażnienie, wzmożony apetyt, rozmaite zachcianki kulinarne, a także objawy, takie jak wieczorne mdłości.
Dodatkowym uczuciem, które pojawia się na omawianym etapie u kobiet planujących zajście w ciążę, jest ogromna nadzieja oraz ekscytacja związana z tym, że być może już wkrótce będą miały w ręku pozytywny test ciążowy. Z kolei dla par, które mają problem z płodnością, czas ten wiąże się z obawami i stresem.
1. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
W 1. tygodniu ciąży w organizmie kobiety zachodzą procesy, które zawsze mają miejsce na początku cyklu menstruacyjnego:
występuje krwawienie miesiączkowe, które trwa zazwyczaj do 5 dni;
dojrzewa pęcherzyk, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa w dniu owulacji;
w macicy pojawia się nowy nabłonek w miejsce tego, który złuszczył się w czasie krwawienia miesiączkowego.
W tym czasie ciało zazwyczaj wraca do równowagi po dolegliwościach związanych z PMS-em: waga się normuje, nastrój poprawia, a piersi przestają być wrażliwe na dotyk tak jak piersi w ciąży. W 1. tygodniu ciąży hormony na chwilę wracają do normalnego poziomu, aby kilka tygodni później spowodować prawdziwą rewolucję w organizmie przyszłej mamy.
1. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?
Gonadotropina kosmówkowa – określana popularnie jako beta-hCG – to hormon, na podstawie kt órego można rozpoznać ciążę. W tym celu wystarczy wykonać badanie krwi w najbliższym laboratorium. Wynik powyżej 10 mlU/ml wyklucza ciążę, a wartość przekraczająca 25 mlU/ml na nią wskazuje. W 1. tygodniu ciąży beta-hCG będzie wynosić poniżej 10 mlU/ml, ponieważ na tym etapie nie można potwierdzić ciąży ani za pomocą badania krwi, ani testu ciążowego. Również 2. tydzień ciąży, kiedy zazwyczaj dochodzi do owulacji, nie jest odpowiednim momentem na wykonanie tego rodzaju badań. Poziom beta-hCG wzrośnie dopiero 6–10 dni po zapłodnieniu, czyli zazwyczaj w 3. lub w 4. tygodniu ciąży. Na początku stężenie tego hormonu rośnie bardzo gwałtownie, bo o 66–100% w ciągu 48 godzin.
1. tydzień ciąży – jak zadbać o siebie?
Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę, powinna sprawdzać swój ogólny stan zdrowia, a więc regularnie wykonywać ogólne badania krwi i moczu. W 1. tygodniu ciąży trzeba po prostu dbać o siebie tak jak podczas miesiączki, tj. nie przeciążać się, pić zalecaną ilość płynów, czyli przynajmniej 1,5 l wody mineralnej na dobę, i dbać o wypoczynek. Mogą w tym pomóc np. techniki relaksacyjne.
W 1. tygodniu ciąży nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych badań. Przyjdzie na to czas, gdy ginekolog potwierdzi ciążę i zleci szereg badań krwi. Potem przyszła mama będzie regularnie wykonywała badanie USG i zastanawiała się, kiedy zacząć chodzić na KTG, czyli badanie pracy serca dziecka i monitorowanie czynności skurczowej.
1. tydzień ciąży – jakie suplementy przyjmować?
Kobiety, które planują zajście w ciążę, powinny przyjmować przede wszystkim kwas foliowy, co najmniej na trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Jest to składnik, dzięki któremu układ nerwowy zarodka, a następnie płodu może prawidłowo się rozwijać. W czasie starania się o dziecko kobieta może przyjmować specjalne preparaty witaminowe – w ich składzie kwas foliowy również odgrywa kluczową rolę.
- A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
- H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
- P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
- S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.