Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

19. tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w ciele przyszłej mamy

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Dziewiętnasty tydzień ciąży to 5. miesiąc. Dziecko waży około 250 gramów, jednak jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne. Brzuch staje się coraz bardziej zaokrąglony. To okres, w którym zaczyna samodzielnie funkcjonować układ krwionośny dziecka.


19-tydzien-ciazy-ruchy-dziecka-w-dole-brzucha
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. 19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  2. Jakie badania wykonać w 19. tygodniu ciąży?
  3. Dolegliwości i ciało kobiety w 19. tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Omawiany tydzień ciąży to 5. miesiąc i 2. trymestr. W tym okresie dziecko mierzy 15 cm i waży od 200 do 250 gramów. Waga jest jednak kwestią indywidualną. Przede wszystkim zależy od budowy i wagi rodziców. Jeśli rodzice są szczupli i drobni, maluch będzie ważyć mniej, co nie powinno wzbudzać niepokoju, tym bardziej, jeśli badania wskazują na prawidłowy rozwój. W 5. miesiącu dziecko ma wiele miejsca w macicy, które wykorzystuje na częstą zmianę pozycji, obroty, wymachy rączkami i nóżkami. W 19. tygodniu maluch jest zbyt mały, by wyczuć jego ruchy. Delikatnego łaskotania mogą doświadczyć kobiety będące w drugiej i kolejnej ciąży. W 5. miesiącu na palcach dłoni i stóp płodu zaczynają tworzyć się paznokcie. Płuca są w stanie nieustannych ćwiczeń, przez co dziecko często miewa czkawkę. Narząd jednak jest całkowicie wypełniony wodami płodowymi i niezdolny do samodzielnej pracy. W 5. miesiącu ciąży na badaniu USG można zobaczyć płeć dziecka, jednak na tak wczesnym etapie może ona nie być pewna. 

W 19. tygodniu ciąży dziecko ma doskonale wykształcony narząd słuchu. Żwawo reaguje na głośne dźwięki i rozmowy. Warto więc mówić do niego, by przyzwyczajać go do swojego głosu, który będzie na niego działać uspokajająco. W mózgu dziecka zaczyna rozwijać się zmysł smaku. Testuje go, pijąc płyn owodniowy.

Jakie badania wykonać w 19. tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu ciąży należy zgłosić się na badanie USG. Mamy, które nie zdążą wykonać badania, mogą je przeprowadzić w 20. tygodniu ciąży. Podczas rutynowej kontroli lekarz sprawdza wiek ciążowy, masę płodu i ocenia jego rozwój fizyczny. Badanie jest niezbędne również w celu oceny poziomu płynu owodniowego i położenia w nim dziecka. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są nasilone objawy, np.: rozległe obrzęki nóg i stóp, nadmierne krwawienia z nosa, niepokojące upławy, choroby dziąseł i zębów. Kobietom cierpiącym na silne i przewlekłe bóle kręgosłupa zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty, który doradzi zabiegi i ćwiczenia bezpieczne dla przebiegu ciąży, a poprawiające kondycję i samopoczucie mamy. 

Dolegliwości i ciało kobiety w 19. tygodniu ciąży

W 19. tygodniu brzuch staje się wyraźnie zaokrąglony, jednak u wielu kobiet ciąża jest nadal mało widoczna. To czas wzmożonego powiększania się macicy, która znajduje się tuż pod pępkiem i zaczyna delikatnie uciskać żołądek. Skóra na brzuchu staje się napięta, co może objawiać się nadmierną suchością. W tym okresie warto rozpocząć nawilżającą i natłuszczającą pielęgnację, która ukoi skórę, a jednocześnie zapobiegnie tworzeniu się rozstępów. W 19. tygodniu na skutek działania hormonów ciążowych na brzuchu kobiety zaczyna pojawiać się linea negra, czyli brązowa linia, która zostanie do kilku miesięcy po porodzie, a następnie samoistnie zniknie.

W 19. tygodniu ciąży organizm jest w okresie intensywnych zmian hormonalnych. Stan ten sprzyja infekcjom, szczególnie dróg moczowych. W przypadku niepokojących objawów przyszła mama nie powinna stosować leczenia na własną rękę, a pilnie zgłosić się do lekarza. Zmiany hormonalne powodują również obrzęk błon śluzowych i nieżyt nosa. Na tę dolegliwość najbardziej narażone są kobiety chorujące na przewlekłe zapalenie zatok lub alergie. W 5. miesiącu ciąży piersi nadal są tkliwe i bolesne. Przyszła mama może doświadczyć opuchlizny kończyn, której sprzyjają zaburzenia krążenia. Aby ulżyć sobie w dolegliwości, w czasie siedzenia lub leżenia należy oprzeć stopy na podniesieniu. 

Drugi trymestr jest dosyć łagodny dla kobiety, gdyż wzmożona produkcja hormonów dodaje przyszłej mamie energii. Ciężarna nie cierpi z powodu mdłości, przewlekłego zmęczenia, wahań nastroju i senności. Wzmożona produkcja hormonów skutkuje poprawą kondycji włosów, skóry i paznokci. Ciekawostką jest, że w 5. miesiącu ciało kobiety zaczyna powoli przygotowywać się do porodu. Jednym z procesów jest rozluźnienie stawów, co objawia się powiększeniem rozmiaru stopy. U niektórych mam zmiana ta cofnie się po porodzie, jednak część kobiet zyska większy rozmiar buta.

Źródła
  1. M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health” 2012, 47(4), s. 412–417.
  2. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.