Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

2. tydzień ciąży – co się dzieje w tym czasie?

Marta Drzazgalek. Magdalena Drąg-Drogoń28.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Z medycznego punktu widzenia 2. tydzień ciąży to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi owulacja. Komórka jajowa uwalniana jest z pęcherzyka Graafa i staje się w pełni gotowa do zapłodnienia. W tym momencie istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Można więc powiedzieć, że w 2. tygodniu w jamie macicy nie rozwija się jeszcze zarodek ani nawet pęcherzyk ciążowy, a testy ciążowe dadzą wynik negatywny. Kobieta nie jest jeszcze w ciąży, ale w jej organizmie zachodzą kluczowe procesy, które umożliwiają zostanie mamą. Sprawdź, co dzieje się na tym etapie i jakich dolegliwości można się spodziewać.


2-tydzien-ciazy-objawy-ciazy-czy-widac-na-usg
unsplash.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. 2. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?
  2. 2. tydzień ciąży – objawy
  3. 2. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?
  4. 2. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?
  5. 2. tydzień ciąży – USG. Czy warto je wykonać? 
  6. 2. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

2. tydzień ciąży – który to miesiąc, jak liczyć?

Drugi tydzień to – zgodnie z kalendarzem – 1. miesiąc i zarazem 1. trymestr ciąży. Jednak z medycznego punktu widzenia kobieta nie jest jeszcze wtedy ciężarna. W jej macicy nie ma jeszcze ani zarodka, ani nawet pęcherzyka ciążowego, a na testach ciążowych pojawia się jedna kreska. Taki sposób wyliczania wynika z tzw. reguły Naegelego, która obowiązuje w ginekologii i położnictwie. Zgodnie z tą zasadą data ostatniej miesiączki uznawana jest za początek ciąży. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nielogiczne, skoro ciąży jeszcze nie ma. Jednak to właśnie na tym etapie zachodzi kluczowy proces, dzięki któremu kobieta zostaje mamą. W organizmie dochodzi do owulacji, a komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka Graafa staje się w pełni gotowa do połączenia z plemnikiem. 

2. tydzień ciąży – objawy

W czasie 2. tygodnia ciąży kobiety nie doświadczają jeszcze typowych objawów ciąży, takich jak: senność, wahania nastroju, nudności czy wymioty. W tym okresie dochodzi do owulacji, która objawia się zazwyczaj przejrzystą, lepką i rozciągliwą wydzieliną z pochwy, przypominającą białko jajka. Ten śluz ma za zadanie ułatwić plemnikom poruszanie się i jednemu z nich połączenie z komórką jajową. Podczas dni płodnych większość kobiet obserwuje u siebie poprawę samopoczucia i wzrost libido. Oprócz tego może pojawić się chwilowy kłujący ból w dole brzucha, który towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu się komórki jajowej. W przeciwieństwie do zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) nie pojawiają się wtedy żadne dolegliwości, takie jak wahania nastrojów, płaczliwość czy wieczorne mdłości. Dodatkowym uczuciem, które towarzyszy kobietom planującym ciążę, jest ekscytacja i nadzieja, że być może już wkrótce będą mogły zaobserwować u siebie pierwsze ciążowe dolegliwości. Dla par, które zmagają się z problemem niepłodności, czas ten często wiąże się ze stresem i obawami. 

2. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?

W 2. tygodniu ciąży w organizmie kobiety ma miejsce owulacja. Pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej przypada zazwyczaj w 14. dniu cyklu menstruacyjnego. W tym dniu istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Owulacja – zwana także jajeczkowaniem – to punkt kulminacyjny dni płodnych, które rozpoczynają się ok. 6 dni wcześniej. Wynika to stąd, że plemniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni w kobiecych drogach rodnych. Warto też pamiętać, że dni płodne trwają jeszcze mniej więcej 2 doby po owulacji. Jeśli w tym czasie dojdzie do współżycia, szansa na zapłodnienie jest bardzo duża. Bez prawidłowo przebiegającej owulacji zajście w ciążę jest niemożliwe. Aby sprawdzić, czy ten proces już się rozpoczął, zrób test owulacyjny, obserwuj konsystencję śluzu lub udaj się do ginekologa, który może zaobserwować zachodzące zmiany na USG.

2. tydzień ciąży – jakie beta-hCG?

Gonadotropina kosmówkowa – zwana także beta-hCG – to hormon, który pozwala wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie, a badanie krwi wyprzedza niekiedy tradycyjne testy ciążowe. Wynik poniżej 10 mlU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży, natomiast wartość przekraczająca 25 mlU/ml najczęściej świadczy o tym, że zapłodnienie zakończyło się sukcesem. W 2. tygodniu – podobnie jak w 1. tygodniu ciąży – beta-hCG będzie wynosić poniżej 10 mlU/ml, ponieważ na tym etapie nie da się potwierdzić ciąży za pomocą żadnego z dostępnych sposobów. Będzie to możliwe dopiero 6–10 dni po zapłodnieniu, czyli zazwyczaj w 3. lub w 4. tygodniu ciąży. W początkowym okresie stężenie tego hormonu wzrasta bardzo szybko – 66–100% w ciągu 48 godzin.

2. tydzień ciąży – USG. Czy warto je wykonać? 

W 2. tygodniu ciąży badanie USG nie potwierdza jeszcze obecności zarodka ani pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Badanie transwaginalne warto wykonywać podczas diagnostyki niepłodności. Jego celem jest monitorowanie procesu owulacji. Wtedy wykonuje się je od 10. dnia cyklu menstruacyjnego co 2 dni lub nawet codziennie. 

2. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Każda kobieta, która planuje ciążę, powinna regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, wykonując ogólne badania krwi i moczu. W 2. tygodniu ciąży trzeba po prostu dbać o siebie tak, jak zazwyczaj, czylizdrowo się odżywiać, odpowiednio nawadniać i praktykować ulubioną aktywność fizyczną. Warto też zadbać o swoją skórę. Już na etapie planowania ciąży warto sięgnąć po balsamy zapobiegające rozstępom. Piersi w ciąży, podobnie jak brzuch, zwiększają swoje rozmiary i są szczególnie podatne na tworzenie się tych nieestetycznych blizn.

Na tym etapie nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych badań. Jednak w trakcie planowania ciąży warto sięgnąć po apteczny test potwierdzający owulację. Można też monitorować ten proces w gabinecie ginekologicznym. Na dokładniejsze badania przyjdzie czas, gdy lekarz potwierdzi ciążę i zleci szereg badań krwi. Potem każda przyszła mama będzie regularnie poddawać się badaniu USG. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, kiedy zacząć chodzić na KTG, czyli badanie pracy serca dziecka i monitorowanie czynności skurczowej. Będzie to możliwe dopiero w 25. tygodniu ciąży, jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.