Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

23. tydzień ciąży – rozwój dziecka i obowiązkowe badania

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

23. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca. Dziecko waży wtedy około 550 g i mierzy do 30 cm długości. Maluch jest w okresie intensywnego rozwoju. W jego mózgu wykształcają się komórki odpowiadające za zdolność świadomego myślenia. Jakie zmiany w kobiecym ciele zachodzą w 23. tygodniu ciąży?


23-tydzien-ciazy-waga-dziecka-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. 23. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  2. Jakie badania w 23. tygodniu ciąży?
  3. Dolegliwości i ciało kobiety w 23. tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Wchodząc w 23. tydzień, kobieta rozpoczyna 6. miesiąc ciąży. Dziecko, które przyjdzie na świat w tym czasie, będzie uznawane za wcześniaka urodzonego w porodzie przedwczesnym. W 23. tygodniu ciąży maluch waży od 500 do 550 gramów, a jego długość wynosi około 30 cm. Wymiary te są jednak umowne, a waga i wzrost dziecka zależą przede wszystkim od budowy rodziców. W 23. tygodniu ciąży przypomina ono noworodka, w przypadku narodzin ma szansę przeżycia. Ma wykształcone organy wewnętrzne. Jego skóra staje się różowa i pokrywa się mazią płodową, która ochroni jego organizm przed nasiąkaniem płynem owodniowym. Na tym etapie ciąży pod jego skórą gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej. 

W 23. tygodniu ciąży układ wydalniczy dziecka zaczyna produkcję pierwszego stolca, który powstaje z bilirubiny, złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego, wód płodowych i mazi płodowej. Prawie całkowicie rozwinięte są już płuca malca, które zaczynają flirtować płyn owodniowy. W 23. tygodniu ciąży nerki dziecka oczyszczają krew. 

W 23. tygodniu ciąży płód ma coraz mniej miejsca i zaczyna się gwałtownie poruszać. Kobieta w tym okresie odczuwa jego ruchy, chociaż występują one rzadko. Maluch od 6. miesiąca ciąży śpi przez około 20 godzin na dobę. Ma rozwinięte zmysły i odbiera dochodzące z zewnątrz dźwięki. 

Jakie badania w 23. tygodniu ciąży?

Kobieta powinna zaplanować wizytę u ginekologa na 24. tydzień ciąży w celu wykonania badania położniczego. W tym czasie zalecany jest również test obciążenia glukozą. Jeśli przez ostatnie dwa tygodnie przyszła matka nie zrobiła podstawowej diagnostyki, 23. tydzień ciąży to idealny moment na badanie ogólne moczu, morfologię krwi, przeciwciała odpornościowe i test w kierunku toksoplazmozy. 

Z wizytą u lekarza nie powinny czekać kobiety, u których pojawią się obrzęki, których nasilenie jest niepokojące. Objaw ten może świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek i zaburzeniach układu krążenia. Szczególnie czujne powinny być przyszłe matki, które są w grupie ryzyka rozwoju żylaków. Wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza jest również często występujące krwawienie z dziąseł lub z nosa. Wizyta w gabinecie ginekologa powinna odbyć się bezzwłocznie, jeśli doszło do zmiany postaci upławów. Wydzielina zabarwiona, cuchnąca lub o konsystencji twarogowej może świadczyć o rozwoju infekcji. Warto pamiętać, że nawet łagodne stany zapalne dróg moczowych lub rodnych kobiety stanowią zagrożenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. 

Dolegliwości i ciało kobiety w 23. tygodniu ciąży

Wraz z końcem drugiego trymestru kobieta doświadcza wielu nowych dolegliwości ciążowych. W 6. miesiącu ciąży dziecko jest w fazie intensywnego wzrostu, co widać po rosnącym brzuchu. Przyszła mama zaczyna przybierać na wadze, około 0,5 kg na tydzień, co może skutkować bólami kręgosłupa. Macica znajduje się już 4 cm nad pępkiem i uciska bezpośrednio pęcherz, dlatego w 23. tygodniu ciąży kobieta zaczyna coraz częściej odwiedzać toaletę. Szósty miesiąc to czas, w którym zaczynają być odczuwalne osłabienie i senność. Kobieta powinna zadbać o odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry. Będzie to pomocne w łagodzeniu obrzęków stóp, które mogą dokuczać wielu kobietom. W 23. tygodniu ciąży piersi są nabrzmiałe i tkliwe. Zaletą drugiego trymestru jest brak silnych objawów żołądkowych w postaci mdłości i wymiotów. Przyszła mama może jednak czasami odczuwać zgagę. 

Zachodzące w organizmie intensywne zmiany hormonalne wpływają na podwyższenie libido i dobre samopoczucie przyszłej mamy. Niestety u części kobiet hormony mogą być przyczyną wahania nastroju i sprzyjać przygnębieniu, a nawet prowadzić do depresji ciążowej. Stan ten jest zwykle przejściowy, jednak wymaga konsultacji ze specjalistą. W 23. tygodniu ciąży u niektórych kobiet mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy. Ich nasilenie jest niewielkie i najczęściej ustępują po zmianie pozycji. 

Szósty miesiąc to idealny czas na zapisanie się do szkoły rodzenia. Pozostałe 4 miesiące do porodu są wystarczające, by poznać fizjologię porodu i przygotować się na przyjście malucha. Dobrym pomysłem jest znalezienie położnej, z którą warto spotkać się kilka razy, by omówić wszelkie niepokojące kwestie. Przygotuje ona przyszłą mamę nie tylko na poród, ale też i czas połogu, a ponadto wyjaśni zasady pielęgnacji dziecka w jego pierwszych dniach życia. 

W 6. miesiącu ciąży przyszła mama może zaobserwować na swojej skórze coraz częściej występujące przebarwienia. Powstają one na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Można zapobiec ich ciemnieniu poprzez aplikowanie codziennie na skórę kremu z filtrem 30–50 SPF. 

Niektóre kobiety mogą doświadczyć nawracających i dość bolesnych skurczów łydek. Świadczą one o niedoborze składników mineralnych – potasu i magnezu. Dolegliwość tę i chęć stosowania suplementacji warto skonsultować z lekarzem.

Źródła
  1. M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), s. 412–417.
  2. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.