Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

28. tydzień ciąży – ruchy, waga i wielkość dziecka

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian19.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

W 28. tygodniu ciąży gładka dotąd powierzchnia mózgu zyskuje pofałdowaną postać. Dzięki temu ruchy malucha stają się skoordynowane. W płucach obecne są natomiast pęcherzyki płucne, co zwiększa istotnie szansę dziecka na przeżycie w razie przedwczesnego porodu.


28-tydzien-ciazy-ile-wazy-dziecko-ruchy-dziecka
unsplash.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. 28. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
  2. Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?
  3. USG w 28. tygodniu ciąży
  4. 28. tydzień ciąży – jaka jest waga dziecka i jego wielkość
  5. Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży
  6. 28. tydzień ciąży – odczuwalne objawy
  7. 28. tydzień ciąży – poród

28. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

Omawiany tydzień ciąży przypada na jej 7. miesiąc i 3. trymestr. W tym czasie tylko nieliczne kobiety odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, charakterystyczne dla 1. trymestru. Pojawiają się natomiast inne niedogodności – ociężałość i trudności w wykonywaniu niektórych pozornie prostych czynności przez powiększający się z dnia na dzień brzuch. Wyzwaniem ponad siły może okazać się wówczas włożenie skarpet czy zasznurowanie butów.

Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?

W 28. tygodniu ciąży dziecko nie tylko otwiera oczy i porusza nimi na boki. Pojawia się nowa umiejętność – mruganie. Do tego wciąż intensywnie rozwijają się organy wewnętrzne. Płuca są już prawie całkowicie wykształcone (pojawiają się pęcherzyki płucne),dlatego w razie niespodziewanego porodu skrajnie wczesnego szanse na przeżycie dziecka wydanego na świat w 28. tygodniu ciąży nie są już minimalne.

Dziecko wciąż trenuje oddychanie. W tym celu wciąga przez nos i połyka płyn owodniowy. Pozwala mu to przygotować się na nabranie powietrza tuż po urodzeniu.

Dziecko w 28. tygodniu ciąży nie tylko wygląda jak noworodek, choć znacznie od niego mniejszy, ale również zaczyna zachowywać się jak on. Ruchy malucha są bowiem nie tylko świadome, ale też zaczynają być przemyślane. Wszystko to wynik intensywnego rozwoju mózgu, który na tym etapie przestaje mieć gładką powierzchnię, a zaczyna być pofałdowany.

USG w 28. tygodniu ciąży

W 28. tygodniu ciąży możesz wykonać badanie USG 3. trymestru. Masz na to czas do 32. tygodnia. Podczas diagnostyki lekarz nie tylko mierzy płód i na podstawie wymiarów określa jego wagę, ale również sprawdza ilość wód płodowych, przepływy krwi do łożyska oraz ocenia stan łożyska i jego ułożenie.

28. tydzień ciąży – jaka jest waga dziecka i jego wielkość

Waga dziecka w 28. tygodniu ciąży wynosi około 1000 g, a wielkość – około 38 cm. Płód ułożony w pozycji embrionalnej przypomina rozmiarem dojrzały kokos. Warto przy tym pamiętać, że są to wymiary uśrednione dla 50. centyla. W zależności od predyspozycji genetycznych, mnogości ciąży, stylu życia i sposobu odżywiania płód może być nieco większy lub mniejszy. Tylko wartości znacząco odbiegające od normy i wymiary nieproporcjonalne mogą być powodem do niepokoju oraz do dokładniejszej diagnostyki.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży

W 28. tygodniu ruchy dziecka zaczynają być skoordynowane. Są one więc nie tylko świadome, ale również zaplanowane. Tak jak w poprzednich kilku tygodniach płód odwracał głowę po zbyt intensywnym oświetleniu brzucha mamy, tak teraz może zacząć kopać, aby dać znać, że nie odpowiada mu ten rodzaj bodźca.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży są intensywne i niekiedy mogą wywoływać ból. Zwłaszcza jeśli kopnięcie zostanie skierowane w stronę żeber, przepony czy pęcherza moczowego. Maluch ma w brzuchu już stosunkowo niewiele miejsca. Zmiany pozycji są na tym etapie ciąży wyzwaniem, dlatego dziecko, zamiast zmieniać co chwilę ułożenie, zaczyna się rozpychać.

Płód wciąż ułożony jest (w większości przypadków) miednicowo, dlatego w 28. tygodniu ciąży ruchy dziecka w dole brzucha są czymś naturalnym. Najsilniejsze nogi są bowiem zlokalizowane nisko. Dopiero około 32.–36. tygodnia ciąży, gdy maluch odwróci się głową w dół, możesz czuć intensywne ruchy u góry brzucha.

Od 28. tygodnia ciąży możesz liczyć ruchy płodu, wykorzystując metodę Cardiff. Zgodnie z nią od godz. 9:00 do godziny 21:00 codziennie licz każdy ruch dziecka. Gdy wykona ich dziesięć, zapisz godzinę i tego dnia już więcej nie musisz liczyć kopnięć. Jeśli nie odnotujesz żadnego ruchu, pilnie skontaktuj się z lekarzem.

28. tydzień ciąży – odczuwalne objawy

W 28. tygodniu ciąży dolegliwości, które są szczególnie dokuczliwe, to niekiedy bolesne kopnięcia dziecka, a także ociężałość i ograniczona ruchliwość spowodowana przez stosunkowo duży już brzuch.

Ponadto mogą wystąpić:

  • bóle w dole brzucha i po jego bokach na skutek rozciągania się więzadeł,

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zgaga, zaparcia, wzdęcia),

  • zatykające się uszy i nos,

  • krwawienia z dziąseł i nosa,

  • bóle i zawroty głowy,

  • hemoroidy i żylaki,

  • obrzęk kostek, rąk i twarzy,

  • skurcze łydek,

  • skurcze przepowiadające,

  • powiększenie się piersi i wyciek siary z sutków,

  • bezsenność,

  • duszności,

  • świąd skóry i pojawianie się rozstępów.

28. tydzień ciąży – poród

Poród w 28. tygodniu ciąży daje dziecku znacznie większe szanse na przeżycie, niż gdyby przyszło na świat zaledwie 2 lub 3 tygodnie wcześniej. To efekt wykształcenia się pęcherzyków płucnych. Dzięki temu ryzyko RDS (zespołu niewydolności oddechowej noworodków) spada z 90% do 70%. Mimo więc, że jest to poród skrajnie przedwczesny (jak każdy poród przed 32. tygodniem ciąży), to dzięki rozwiniętej medycynie taki wcześniak ma szansę przeżyć i później przy odpowiednim wsparciu prawidłowo się rozwijać.

Źródła
  1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, REBIS, Poznań 2018.
  2. K. Podsiadło, Analiza czynników ryzyka i epidemiologia porodu przedwczesnego oraz jego wpływ na dobrostan płodu. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.