Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

30. tydzień ciąży – jak przebiega rozwój dziecka?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

30. tydzień ciąży to 3. trymestr, a zarazem ostatni etap oczekiwania na poród. W tym czasie dziecko intensywnie przybiera na wadze i ma coraz mniej miejsca w macicy, przez co jego ruchy mogą wydawać się mniej dynamiczne. Zaczyna przypominać noworodka i jest coraz lepiej przygotowany do życia poza organizmem matki. W tym okresie przyszłe mamy często skarżą się na bezsenność i zgagę, a także doświadczają stresu związanego ze zbliżającym się rozwiązaniem. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w 30. tygodniu ciąży.


30-tydzien-ciazy-jak-wyglada-dziecko-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. 30. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 30. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  3. Długość ciała i waga dziecka
  4. Jak rozwija się dziecko?
  5. Ruchy dziecka
  6. Jakie badania zrobić w 30. tygodniu ciąży?
  7. Piersi i brzuch w 30. tygodniu ciąży
  8. 30. tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Gdy w kalendarzu pojawia się 30. tydzień ciąży, wiele przyszłych mam zastanawia się, który to miesiąc. Jest to połowa 7. miesiąca i zarazem 3. trymestr, czyli ostatni etap oczekiwania na dziecko. Do porodu pozostało już tylko ok. 10 tygodni. Na tym zaawansowanym etapie objawy ciąży, takie jak nudności czy wymioty, są już odległym wspomnieniem. 3 trymestr zazwyczaj upływa pod znakiem intensywnie rosnącego brzucha, bezsenności, obrzęków nóg oraz stresu związanego ze zbliżającym się rozwiązaniem. Jest to też idealny moment, aby wziąć udział w szkole rodzenia. 

30. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 30. tygodniu ciąży maluch przypomina typowego noworodka. Jego główka wciąż jest dość duża, ale ciało powoli zyskuje właściwe proporcje. Kluczowe narządy są już wykształcone, a nozdrza drożne i gotowe do samodzielnego oddychania. W razie przedwczesnego porodu maluch jest w stanie – przy wsparciu odpowiedniej aparatury, m.in. inkubatora – przeżyć poza organizmem matki. 

Dziecko nabiera tkanki tłuszczowej i bardzo intensywnie przybiera na wadze. Jego skórę pokrywa delikatny meszek, który odpowiada za regulację temperatury ciała. Rozwinięte narządy płciowe pomogą zidentyfikować płeć, jeśli wcześniej nie było ku temu okazji.

Długość ciała i waga dziecka

Na początku 3. trymestru można ocenić tempo wzrastania dziecka za pomocą siatek centylowych. Szacuje się, że na tym etapie maluch powinien mierzyć ok. 39 cm i ważyć już ok. 1500 g. Pod względem rozmiarów można porównać go do średniej wielkości dyni. Wartości te są oczywiście orientacyjne, jednak powinny mieścić się w ogólnie przyjętych normach. Zbyt niska waga dziecka może świadczyć o hipotrofii (za małej masie w stosunku do wieku ciąży) i różnych wadach genetycznych. Za duża masa staje się nie tylko powodem do niepokoju, ale także wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.

Jak rozwija się dziecko?

W 30. tygodniu rozwój dziecka polega przede wszystkim na wzroście, przybieraniu na wadze oraz nabieraniu tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania po narodzinach. Oprócz tego można zaobserwować bardzo intensywny rozwój mózgu, na którego powierzchni tworzą się coraz to nowe fałdy. Zwiększenie liczby komórek nerwowych sprawia, że maluch jeszcze wyraźniej odbiera bodźce z otoczenia – zaczyna lepiej słyszeć odgłosy i odczuwać emocje. Mówienie do niego i śpiewanie mu piosenek pomaga stworzyć więź. Dzięki temu nowo narodzone dziecko rozpoznaje głos swojej mamy.

Ruchy dziecka

Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są dobrze wyczuwalne, jednak stają się mniej intensywne. Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy i z coraz większym trudem przychodzi mu zmiana pozycji. Jeśli dziecko ułoży się w pozycji pośladkowej, czyli pośladkami do dołu, najprawdopodobniej trzeba będzie rozwiązać ciążę przez cesarskie cięcie.

Na początku 3. trymestru trzeba już zwracać większą uwagę na ruchy dziecka. Brak aktywności lub zmniejszona ruchliwość powinny być szybko zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rusza, wykonaj prosty test:

  • zjedz coś słodkiego,

  • połóż się wygodnie (najlepiej na lewym boku),

  • odczekaj 30 minut,

  • policz ruchy dziecka – jeśli zaobserwujesz 10 ruchów w ciągu godziny, wszystko jest w porządku. Jeżeli jest ich mniej, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Jakie badania zrobić w 30. tygodniu ciąży?

30. tydzień ciąży to odpowiedni czas, aby wykonać USG 3. trymestru. Podczas okresowego badania ginekolog ocenia tempo wzrostu dziecka i sprawdza, czy jego narządy prawidłowo się rozwijają. 

Przyszłe mamy często zastanawiają się, kiedy zacząć chodzić na KTG, aby sprawdzić pracę serca malucha oraz skontrolować ewentualną czynność skurczową macicy. Na tym etapie ciąży można już wykonać to badanie i należy to zrobić, jeśli lekarz prowadzący podejrzewa jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Piersi i brzuch w 30. tygodniu ciąży

Brzuch na początku 3. trymestru ciąży jest już wyraźnie widoczny i można odnieść wrażenie, że rośnie z dnia na dzień. Istotnie, zwiększa on swój obwód o ok. 1 cm tygodniowo i już niemal każda mama może pochwalić się ciążowymi krągłościami. Skóra na brzuchu staje się bardziej napięta, wrażliwa i podatna na powstawanie rozstępów. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Piersi w ciąży – podobnie jak brzuch – również zmieniają swój wygląd. Stają się większe, a otoczki brodawek ciemnieją.

30. tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

30. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszłe mamy zaczynają doświadczać kolejnych dolegliwości w ciąży, takich jak zgaga, bezsenność, osłabienie, migrenowe bóle głowy czy wieczorne mdłości. U większości kobiet wzrost wagi jest już mniejszy w porównaniu do 2. trymestru – szacuje się, że wynosi on mniej niż 500 g tygodniowo. 

Oprócz tego coraz częściej pojawiają się skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Są one nieregularne i mijają samoistnie pod wpływem ciepłej kąpieli lub spaceru.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.