Abulia – przyczyny, objawy, leczenie
Abulia to stan, który charakteryzuje się całkowitym brakiem motywacji do działania. Osoby zmagające się z tą przypadłością mają trudności z podejmowaniem najprostszych decyzji i zanikiem woli. Jest to objaw towarzyszący wielu zaburzeniom psychicznym, w tym depresji. Sprawdź, jakie są przyczyny abulii i jak ją leczyć.
Polecane
Abulia co to?
Szacuje się, że ok. 9 mln Polaków boryka się z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają terapii lub konsultacji ze specjalistą. Objawem wielu chorób takich jak depresja jest abulia – stan nieco przypominający apatię – który charakteryzuje się utratą motywacji do działania i woli do podejmowania codziennych czynności. Dla osób z abulią problemem może być wstanie z łóżka czy umycie zębów.
Abulia nie jest jednostką chorobową, ale objawem różnych zaburzeń psychicznych, neurologicznych lub somatycznych.
Abulia – objawy
Abulia wiąże się z ograniczeniem aktywności psycho-ruchowej. Osoby dotknięte tym problemem mają ogromne trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, które kiedyś sprawiały im przyjemność. Osoba chora może spędzać większość czasu w łóżku, nie mając energii ani chęci do podejmowania działań.
Abulia często powoduje problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Pacjenci mają trudności z skupieniem się na zadaniach i utrzymaniem uwagi na dłuższy czas. Efektem tego są problemy z przetwarzaniem informacji i podejmowaniem logicznych decyzji, które negatywnie wpływają na wykonywanie obowiązków zawodowych.
Abulia często powoduje spowolnione reakcje emocjonalne. Osoby zmagające się z tym problemem z trudem wyrażają emocje i reagują na bodźce zewnętrzne. Ich mimika może być ograniczona, a wyraz twarzy wydaje się być obojętny. Osoba chora może nie reagować na pytania, prośby ani inne bodźce społeczne. Nie wykazuje zainteresowania otoczeniem i pozostaje obojętna na to, co się wokół niej dzieje.
Stan ten tworzy osobowość depresyjną, która charakteryzuje się również wycofaniem z kontaktów społecznych. Osoby dotknięte dotknięte abulią unikają spotkań towarzyskich, rozmów z innymi ludźmi czy udziału w różnego rodzaju aktywnościach społecznych. Ponadto czują się niezdolne do nawiązywania i utrzymywania relacji.
Sprawdź też, czym jest depresja alkoholowa i jak ją leczyć.
Przyczyny abulii
Abulia może mieć różne przyczyny: neurologiczne, psychiczne i somatyczne.
Zaburzenia neurologiczne
Zaburzenia neurologiczne, takie jak uszkodzenia mózgu, urazy głowy, choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory mózgu, mogą prowadzić do utraty motywacji i braku chęci do działania. Zmiany strukturalne w mózgu mogą wpływać na funkcjonowanie obszarów odpowiedzialnych za motywację i wolę.
Zaburzenia psychiczne
Choroby psychiczne, takie jak depresja (w tym depresja starcza i inne odmiany choroby), schizofrenia, zaburzenia lękowe czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe, mogą być przyczyną abulii. Te schorzenia wpływają na funkcjonowanie mózgu i mogą prowadzić do utraty motywacji i woli do działania.
Inne zaburzenia somatyczne
Abulia może być również sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z ciałem. Niechęć do życia towarzyszy takim chorobom jak encefalopatia wątrobowa, hipoglikemia (obniżone stężenie glukozy we krwi) czy niedotlenienie. Pojawia się również niekiedy w sytuacjach zatrucia lekami lub substancjami psychoaktywnymi.
Nie możesz znaleźć motywacji do działania i czujesz, że jakość Twojego życia zdecydowanie się pogorszyła? Możesz zapewnić sobie łatwy dostęp do fachowej opieki dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.
Już od 239 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz zyskać dostęp do aż 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w ciągu 24 godzin.
Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisę Zdrowie Welbi, w ramach najbardziej rozbudowanego pakietu możesz otrzymać również:
2 konsultacje z psychologiem i psychiatrą w roku
dostęp do nawet blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,
możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku, w wariancie dla kobiet i mężczyzn,
4 wizyty domowe w roku.
Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.
Metody leczenia abulii
Leczenie abulii polega na identyfikacji przyczyny i wdrożeniu odpowiedniej terapii. Oto najczęściej stosowane metody:
Terapia psychologiczna (psychoterapia) – terapia poznawczo-behawioralna czy terapia interpersonalna, może pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów emocjonalnych i psychologicznych. Terapeuta pracuje z pacjentem nad rozwijaniem umiejętności podejmowania decyzji i motywacji do działania;
Farmakoterapia – jeśli bezpośrednią przyczyną abulii jest konkretna choroba, konieczne będzie leczenie przyczynowe. Środki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), mogą pomóc w poprawie nastroju i motywacji u osób z abulią;
Terapia zajęciowa – oparta na sztuce lub ruchu, może pomóc osobom z abulią w odzyskaniu zainteresowania i motywacji poprzez angażowanie ich w różne aktywności. Udział w zajęciach artystycznych, sportowych czy manualnych to jedna z metod odzyskania motywacji do działania;
Wsparcie społeczne – od rodziny, przyjaciół czy grup wsparcia. Serdeczne relacje i wsparcie emocjonalne to ważny element w procesie powrotu do zdrowia psychicznego;
Zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i unikanie stresu, mogą wpływać na poprawę nastroju i wzrost motywacji. Poprawa kondycji fizycznej ma pozytywny wpływ na psychikę.
Sprawdź też, czy endometrioza daje objawy psychiczne.
- D.G. Amen, Neuroplastyczność mózgu. Proste ćwiczenia i techniki, które wyeliminują złe nawyki, negatywne emocje, stres i depresję, Wydawnictwo Vital 2022.
- J.B. Taylor, Tajemnica zdrowego mózgu. Jak wykorzystać neuroplastyczność oraz właściwości prawej i lewej półkuli mózgu, aby przywrócić zdrowie i odkryć psychologiczne i biologiczne możliwości umysłu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
- B. Henning i in., Fascynujący mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
- P. Gałecki i in., Psychiatria, Wydawnictwo Edra Urban&Partners, Wrocław 2023.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.