Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Na czym polega adopcja zarodka?

Sylwia Brodniewska 11.12.2023Aktualizacja: 11.12.2023

Wiele par bezskutecznie stara się o dziecko. Adopcja zarodka to szansa na dziecko z wykorzystaniem komórek pochodzących od innej pary. Cała procedura jest bezbolesna i komfortowa. Przeprowadza się ją pod kontrolą lekarza. Sprawdź w naszym artykule, na czym polega adopcja zarodka i kto powinien się na nią zdecydować.


adopcja-zarodka-jak-wyglada-procedura
Pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Na czym polega adopcja zarodka?
  2. Procedura adopcji zarodka
  3. Kwalifikacja do adopcji zarodka
  4. Formalności niezbędne do adopcji zarodka
  5. Dopasowanie zarodka
  6. Transfer zarodka
  7. Postępowanie po transferze zarodka

Na czym polega adopcja zarodka?

Proces adopcji zarodka jest przeprowadzany, kiedy nie udaje się pobrać komórek rozrodczych od jednego lub dwóch partnerów. Często na adopcję zarodka decydują się pary po nieudanych zabiegach zapłodnienia in vitro oraz w przypadku, gdy istnieje ryzyko, że dziecko urodzi się z wadami. 

Adopcja zarodka polega na przekazaniu zarodka biorczyni. Pochodzi on od anonimowej pary, która oddała na ten cel swoje niewykorzystane zarodki. Jest to rozwiązanie dla par, które mają za sobą nieudane próby uzyskania potomstwa z własnych komórek. Para, która przekazuje zarodki, zrzeka się praw do nich. Cała procedura jest przeprowadzana zgodnie z prawem. Para biorców zobowiązuje się uznać narodzone dziecko za swoje. 

Adopcja zarodków to często jedyne rozwiązanie dla par, które chcą mieć potomstwo. Mimo że dziecko nie będzie spokrewnione z rodzicami, doświadczają wszystkich emocji, jakie towarzyszą ciąży, mogą poczuć pierwsze ruchy dziecka. Kobieta ma możliwość karmienia piersią. Rodzice od pierwszych chwil towarzyszą ponadto w jego rozwoju. 

Procedura adopcji zarodka

Cała procedura adopcji zarodka jest ściśle określona. Składają się na nią zarówno aspekty medyczne, jak i prawne. Często decydują się na nią bezpłodne pary. O ile niepłodność można leczyć, to bezpłodność całkowicie wyklucza parę z posiadania potomstwa. Właśnie dla takich osób adopcja zarodka to szansa na dziecko. 

Kwalifikacja do adopcji zarodka

Nie każdy ma możliwość skorzystania z procedury adopcji zarodka. Z jej przeprowadzenia wykluczone są samotne kobiety, które chcą samodzielnie wychowywać dziecko. Procedura jest przeznaczona jedynie dla par, które świadomie wyrażą na to zgodę. Decyzja jest podejmowana razem z lekarzem, który przeprowadza wywiad z przyszłymi rodzicami, omawia wcześniejsze próby, wyniki badań, przebyte operacje i przeciwwskazania do ciąży. Przekazuje również informacje o tym, na czym polega adopcja zarodka i jak się do niej przygotować. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są poddawani badaniom. Ocenia się m.in. skład spermy, jakość plemników i ich ruchliwość.

Formalności niezbędne do adopcji zarodka

Pary, które chcą skorzystać z adopcji zarodka, przed przystąpieniem do procedury wypełniają dokumenty. Istotne informacje to wzrost, waga, kolor skóry, oczu i włosów, pochodzenie etniczne. Równie ważna jest grupa krwi biorców. Wszystkie te dane są niezbędne do znalezienia najlepiej dopasowanego zarodka. 

Dopasowanie zarodka

Znalezienie odpowiedniego zarodka do adopcji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niekiedy transfer zarodka jest możliwy w najbliższym cyklu miesiączkowym kobiety. Czasem też kobieta przed rozpoczęciem procesu musi przyjmować leki hormonalne, które zwiększą szansę na powodzenie zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy. 

Transfer zarodka

Przygotowania do transferu zarodka rozpoczynają się kilka dni przed zabiegiem. Procedura jest bezbolesna, trwa ok.10–15 minut i przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym. Po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Po 11–12 dniach od transferu wykonywany jest test ciążowy z krwi, czyli beta HCG, który trzeba powtórzyć niezależnie od jego wcześniejszego wyniku. Pozwala to na dobranie odpowiedniego sposobu postępowania. W okresie od transferu do wykonania testu kobieta przyjmuje leki. Ich zadaniem jest zwiększenie prawdopodobieństwa zagnieżdżenia się zarodka. Procedura adopcji zarodka jest szansą dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko, dlatego warto stosować się do zaleceń lekarza.

Postępowanie po transferze zarodka

Wiele par martwi się, że adopcja zarodka będzie nieudana. Skuteczność tej metody jest szacowana na 20–30%, jednak dla niektórych może to być ostatnia szansa na posiadanie upragnionego potomstwa. Warto pamiętać, że niektóre choroby utrudniają naturalne zajście w ciążę – np. endometrioza, zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy. W tych przypadkach istnieje szansa naturalnego zapłodnienia. Adopcję zarodka w takich sytuacjach stosuje się wtedy, gdy zawiodą wszystkie wcześniejsze metody. 

Pozytywny test beta HCG wskazuje na to, że udało się uzyskać ciążę. W wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków, które pozwolą na jej utrzymanie i prawidłowy rozwój. Niekiedy lekarze zalecają ponadto przed rozpoczęciem starań o dziecko stosowanie luteiny. Dodatkowo po 3 tygodniach od uzyskania ciąży wykonywane jest badanie USG, które pozwala ocenić, czy zagnieżdżony zarodek rozwija się prawidłowo. 

Negatywny wynik testu beta HCG powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który często zleca badania kontrolne, by znaleźć przyczynę niepowodzenia. Wówczas można ponownie przystąpić do procedury adopcji zarodków w kolejnym cyklu miesięcznym.

Źródła
  1. K. Kozioł, P. Lewandowski, J.K. Wolski, Rozród człowieka. Malejąca rola kobiety w niepłodności małżeńskiej, „Nowa Medycyna” 2000, nr 5.
  2. K. Łukaszuk i in., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 3, s. 112–140.
  3. M. Koperwas, M. Głowacka, Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, „Aspekty Zdrowia i Choroby” 2017, t. 2, nr 3, s. 31–49.
  4. W. Kuczyński i in., Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, „Ginekologia Polska” 2012, nr 83, s. 149–154.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.