Czym objawia się alergia pokarmowa u niemowląt?
Uważa się, że alergia pokarmowa występuje częściej u niemowląt i małych dzieci niż u osób dorosłych. Stąd warto zachować szczególną czujność i monitorować objawy, które mogą pojawić się u najmłodszych dzieci, aby jak najwcześniej zareagować i wprowadzić dietę eliminacyjną. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda alergia pokarmowa u niemowląt.
- Alergia pokarmowa u noworodka
- Alergia pokarmowa u niemowlaka – objawy
- Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne
- Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy ze strony układu pokarmowego
- Uczulenie pokarmowe u noworodka – pozostałe objawy
- Alergią pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią
- Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią – objawy
- Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?
Alergia pokarmowa u noworodka
Alergie pokarmowe u niemowląt wydają się stosunkowo powszechnym problemem. W wielu krajach problem ten dotyczy nawet ok. 8% małych dzieci. W większości przypadków alergie te są spowodowane składnikami, takimi jak: białka mleka krowiego, białka jaj kurzych, orzechy (w tym przede wszystkim orzeszki arachidowe), nasiona soi i owoce morza. U małych dzieci bardzo często pojawia się również alergia na gluten lub na inne białka znajdujące się naturalnie w zbożach. W dalszej części artykułu scharakteryzowano, jak objawia się alergia pokarmowa u niemowląt. Przy okazji warto wspomnieć, że alergia to nie to samo co np. nietolerancja laktozy. Objawy jednak obydwóch dolegliwości mogą być bardzo podobne.
Alergia pokarmowa u niemowlaka – objawy
Na skutek nadreaktywności układu odpornościowego na antygeny (czyli cząsteczki obce dla naszego organizmu) mogą pojawić się reakcje alergiczne. W przypadku małych dzieci najczęściej manifestują się one zmianami skórnymi. Jednakże objawy alergii pokarmowej u noworodka mogą również dotyczyć układu pokarmowego i układu oddechowego. Jak wygląda alergia pokarmowa u niemowlaka? Szczegółowe informacje poniżej.
Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne
Alergia pokarmowa u niemowląt objawia się zazwyczaj różnymi zmianami skórnymi (tzw. alergia skórna). Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wysypkę, rumień, a także suchość i szorstkość skóry. Zdarza się, że są to jedyne objawy alergii. Warto jednak podkreślić, że istnieje szereg chorób, które mogą mieć bezpośredni związek z alergią pokarmową. Spośród nich można wymienić pokrzywkę, która cechuje się powstawaniem charakterystycznych bąbli o czerwonym zabarwieniu. Te zmiany skórne występują zwykle w połączeniu ze świądem. Trzeba tu podkreślić, że pokrzywka i bardzo często towarzyszący jej obrzęk naczynioruchowy mogą być zwiastunem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Alergia pokarmowa u niemowlaka może sprzyjać też powstawaniu innych chorób skóry. Wśród nich wymienia się m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS).
Zobacz, jak może pomóc ci pediatra podczas wizyty online
Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy ze strony układu pokarmowego
Poza zmianami skórnymi u niemowląt i małych dzieci mogą pojawić się również objawy ze strony przewodu pokarmowego. W tej grupie symptomów najczęściej występują: biegunki, zaparcia, ulewania, wymioty i kolka jelitowa. Dodatkowo objawem alergii pokarmowej może być też obecność krwi w kale, jednakże zazwyczaj jest to tzw. krew utajona, którą można wykryć za pomocą badań laboratoryjnych. Ponadto reakcje alergiczne mogą powodować stany zapalne błony śluzowej jelit i w ten sposób utrudniać trawienie i wchłanianie składników odżywczych, tym szczególnie znajdującej się w mleku laktozy.
Uczulenie pokarmowe u noworodka – pozostałe objawy
Objawy alergiczne występujące u niemowląt obejmują nie tylko zmiany skórne i symptomy ze strony układu pokarmowego. U małych dzieci mogą pojawić się też dolegliwości związane z układem oddechowym. Najczęściej obejmują one: wodnisty katar, kaszel, świszczący oddech, a także duszności. Dodatkowo mogą wystąpić również inne objawy, które nie zawsze są kojarzone z obecnością alergii pokarmowej. Mowa tu m.in. o zaburzeniach snu, nadmiernej płaczliwości, niepokoju czy też podwyższonej temperaturze ciała. Co więcej, noworodki z alergią mogą charakteryzować się też zbyt małym przyrostem masy ciała.
Alergią pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią
Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka mogą pojawić się zarówno w przypadku karmienia sztucznego, jak i karmienia piersią. Alergeny mogą przedostać się do mleka matki i wówczas uczulać dziecko.
Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią – objawy
Omawiając zagadnienia związane z alergią, warto zaznaczyć, że uczulenie na pokarm u niemowlaka karmionego mlekiem matki daje takie same objawy, jak w przypadku karmienia sztucznego. Są to przede wszystkim zmiany skórne (np. wysypka, rumień, AZS) i dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. ulewania, kolka, zaparcia, biegunka).
Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?
Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób można sprawdzić alergię pokarmową u niemowląt i małych dzieci. Laboratoria oferuję liczne testy na alergie pokarmowe. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
próbę prowokacyjną (polega na wykluczeniu z diety produktów podejrzanych o działanie alergenne, a następnie wprowadzeniu ich z powrotem do jadłospisu i monitorowaniu, czy występują charakterystyczne objawy)
skórne testy punktowe (wykonuje się je u dzieci powyżej 4–5 r.ż.)
badania krwi (analiza stężenia przeciwciał klasy IgE, specyficznych dla wybranych alergenów).
Niektóre z testów na alergie pokarmowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy po zjedzeniu niektórych produktów? Sugeruje to uczulenie i powinno zostać skonsultowane z alergologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę z dzieckiem u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.
W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie zyskasz też możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych (skórnych, metodą nakłuć i z krwi). Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013, nr 6, s. 349–354.
- Story RE., Manifestations of food allergy in infants and children, „Pediatric Annals” 2008, nr 37, s. 530–535.
- Joneja JM., Infant food allergy: where are we now? „Journal of parenteral and enteral nutrition” 2012, nr 36, s. 49–55.
- Rajani PS. i in., Presentation and management of food allergy in breastfed infants and risks of maternal elimination diets, „Journal of Allergy and Clinical Immunology” 2020, nr 8, s. 52–67.
- Spergel JM. i in., Food allergy in infants with atopic dermatitis: limitations of food-specific IgE measurements, „Pediatrics” 2015, nr 136, s. 1530–1538.
- Gungor D. i in., Infant milk-feeding practices and food allergies, allergic rhinitis, atopic dermatitis, and asthma throughout the lifespan: a systematic review, „American Journal of Clinical Nutrition” 2019, nr 109, s. 772–799.
- Canani RB. i in., The diagnosis of food allergy in children, „Current Opinion in Pediatrics” 2008, nr 20, s. 584–589.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.