Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co na alergię w ciąży?

Magda Habellek. Magdalena Drąg-Drogoń23.02.2023Aktualizacja: 28.02.2023

Alergia w ciąży to temat, który dotyczy coraz więcej młodych mam. Uczulenia w ciąży pojawiają się nawet u kobiet, które nigdy nie miały takich problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z alergią w ciąży i czy można przyjmować standardowe preparaty przeciwhistaminowe?


alergia-w-ciazy-jak-sobie-radzic-sposoby
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Alergia w ciąży – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
  2. Uczulenia w ciąży – objawy
  3. Alergia w ciąży – co stosować i jak postępować?

Alergia w ciąży – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Alergia to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego w kontakcie z określoną substancją. Kobiety, które cierpią na alergię, w ciąży mogą doświadczyć osłabienia lub zaostrzenia objawów. Dlaczego tak się dzieje? Organizm kobiety w czasie ciąży bardzo się zmienia. Można powiedzieć, że dostosowuje się do nowego zadania i jest skupiony na celu, jakim jest urodzenie zdrowego dziecka. Jednak zanim tak się stanie, układ immunologiczny musi poradzić sobie z tym, że w ciele kobiety rozwija się płód, czyli odrębny, obcy antygenowo organizm.

Dlatego kobiety, u których zdiagnozowano alergię przed ciążą, mogą obserwować u siebie wyciszenie uciążliwych objawów. Natomiast u kobiet, które nigdy nie miały takich problemów zdrowotnych, może pojawić się alergia. Farmakoterapa alergiii dla kobiet ciężarnych jest mocno ograniczona. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych preparatów, które łagodzą uciążliwości i nie wpłyną niekorzystnie na stan zdrowia matki i dziecka.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy alergii, możesz skorzystać z e-wizyty u alergologa. Dzięki teleporadzie ominiesz kolejki w stacjonarnych placówkach i uzyskasz pomoc bez konieczności wychodzenia z domu.

Uczulenia w ciąży – objawy

Objawy uczulenia w ciąży są bardzo charakterystyczne – trudno pomylić je z innym schorzeniem. Jak już wspomnieliśmy, część kobiet może odczuwać nasilenie alergii w ciąży, mogą pojawić się również nowe symptomy. Poniżej zebraliśmy wszystkie objawy uczuleń, które dotykają ciężarne. 

Uczulenie w czasie ciąży – objawy:

  • Alergiczny nieżyt nosa w ciąży objawia się wodnistą wydzieliną i obrzękiem śluzówki. Nasila się podczas ekspozycji na działanie alergenu. Tak objawia się na przykład w ciąży alergia na trawy, ale również uczulenie na pyłki czy roztocza; 

  • Uczucie swędzenia i łzawienie oczu to również znak, że powiała się u Ciebie alergia. Katar często występuje w parze z tymi objawami; 

  • Drapanie w gardle i chrypka, a przy intensywnej ekspozycji na alergen również suchy kaszel. Te objawy może dawać alergia pokarmowa; 

  • Uczucie zmęczenia i rozbicia często towarzyszy ciężarnym, ale tylko w pierwszym trymestrze. Jeśli nie opuszcza Cię i do tego masz wymienione wyżej symptomy, pora zacząć leczyć uczulenie. W ciąży możesz przyjmować leki przeciwalergiczne, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.

Alergie kontaktowe i inne alergie z manifestację skórną pojawiają się u ciężarnych bardzo często. Nawet u tych, które nie miały wcześniej żadnych uczuleń. Bardzo często występują podrażnienia skóry i wysypki. Uczulenie może być wynikiem stosowania konkretnego kosmetyku. Skóra ciężarnej jest bardziej wrażliwa, dlatego może reagować na chemiczne surowce kosmetyczne. Kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na substancje zapachowe, które wykazują zwiększoną alergiczność. W tym czasie warto zmienić kosmetyki na te przeznaczone dla ciężarnych. Ich składy nie zawierają substancji potencjalnie alergizujących i chemicznych związków, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Alergia w ciąży – co stosować i jak postępować?

W ciąży powinno się przede wszystkim stosować środki zapobiegawcze. Oznacza to, że kobieta, u której zdiagnozowano alergię i wie, co może wywołać reakcję, powinna w tym okresie unikać kontaktów z alergenami. Nie ma bowiem pewności, jak zareaguje na nie układ immunologiczny. Silna alergia w ciąży to duży problem – wstrząs anafilaktyczny to stan zagrożenia życia. 

Sprawdzone sposoby łagodzące objawy alergii to również stosowanie nawilżacza powietrza w domu, częste mycie rąk oraz prysznic i zmiana ubrania po powrocie do domu ze spaceru. Dzięki takiemu postępowaniu alergia wziewna w ciąży będzie mniej dokuczliwa. Co robić, gdy pojawi się alergia pokarmowa w ciąży? Objawy takiego uczulenia można łatwo rozpoznać. Wówczas należy wyeliminować z diety alergen. 

Jak wygląda farmakologiczne leczenie alergii w ciąży? W pierwszym trymestrze nie wolno zażywać żadnych leków przeciwalergicznych ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Ta informacja jest bardzo ważna dla kobiet ze zdiagnozowaną alergią, które planują potomstwo. W drugim i trzecim trymestrze ciąży można przyjmować leki przeciwhistaminowe zawierające loratadynę lub cetyryzynę. Ich stosowanie nie wymaga konsultacji z lekarzem, jednak nie w przypadku ciężarnej. W tym stanie każda farmakoterapia powinna być ustalona przez lekarza. 

Co na katar alergiczny w ciąży? Można stosować krople do nosa, które zawierają glikokortykosteroidy. Ciężarna może je przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Zaleca się bardzo dużą ostrożność i stosowanie tego typu lekarstw nie dłużej niż przez trzy dni. 

Wiele kobiet z alergią decyduje się na immunoterapię. Czy w ciąży trzeba przerwać odczulanie? Nie trzeba, ale istnieje większe ryzyko odczynów poszczepiennych. Jeśli planowałaś odczulanie, ale zaszłaś w ciążę, poczekaj z rozpoczęciem immunoterapii do zakończenia ciąży i połogu.

Źródła
  1. K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, A. Jabłecka, Leki przeciwhistaminowe w ciąży, „Farmacja Współczesna” 2013, nr 6.
  2. D. Chmielewska-Szewczyk, Ciąża u kobiety z astmą i jej wpływ na dziecko, „Alergia Astma Immunologia” 2013, nr 18, s. 145–150.
  3. B. Rymarczyk, B. Rogala, Alergia pokarmowa, „Lekarz POZ” 2018, nr 5, s. 396–405.
  4. K. Jeleń, Odżywianie w okresie ciąży i laktacji a ryzyko wystąpienia choroby atopowej u dziecka, „Standardy Medyczne Pediatria” 2015, nr 15, s. 587–592.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.