Czym jest alkoreksja i jakie są jej objawy?
Zmniejszenie ilości lub całkowite zrezygnowanie z przyjmowania posiłków w czasie picia alkoholu ma zapobiec nadmiernemu spożyciu kalorii i tyciu. Taka postawa szkodzi zdrowiu. Została także zaliczona do zaburzeń odżywiania. Jej fachowa nazwa to alkoreksja. Zobacz, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie.
Co to jest alkoreksja?
Alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się ograniczeniem spożywanych pokarmów na rzecz przyjmowania alkoholu. Dzięki temu nie dochodzi do zwiększenia bilansu kalorycznego, a tym samym zmniejsza się ryzyko przytycia. Alkoreksja jest nazywana także drunkoreksją i anoreksją alkoholową. Terminy te funkcjonują dopiero od 2008 roku.
Alkoreksja zazwyczaj dotyczy kobiet. Wiąże się to z faktem, że panie częściej przykładają wagę do wyglądu swojej sylwetki oraz kaloryczności spożywanych produktów. Zachorowaniu sprzyja kult ciała, który jest promowany w mediach społecznościowych. Zauważono, że alkoreksja występuje głównie u tych osób, które zmagają się z niską samooceną i brakiem akceptacji. Zaburzenie odżywiania tego typu obserwuje się także wśród młodzieży i środowisk studenckich.
Jakie są objawy alkoreksji?
Objawy alkoreksji nieco przypominają anoreksję. Osoba chora ogranicza ilość spożywanych pokarmów, stosuje głodówki, przesadnie dba o kaloryczność posiłków. Jednocześnie spożywa alkohol – często regularnie lub w nadmiernych ilościach. W efekcie zaburzone zostaje codzienne funkcjonowanie. Alkoreksja często prowadzi do dolegliwości somatycznych oraz psychicznych (poczucie winy, wahania nastroju). Wpływa także na kontakty społeczne i życie zawodowe.
Co jest przyczyną alkoreksji?
Zaburzenia odżywiania mają psychiczne podłoże. Bardzo często chorują osoby, które zmagają się z niską samooceną, brakiem samoakceptacji lub brakiem akceptacji ze strony otoczenia ze względu na wygląd. Zachorowaniu sprzyjają problemy emocjonalne, traumy w dzieciństwie, zaniedbanie ze strony rodziców oraz kult szczupłego ciała. Sięganie po alkohol jest formą poradzenia sobie z trudnościami, a głodówka zapobiega tyciu i pomaga utrzymać sylwetkę.
Alkoreksja a inne zaburzenia odżywiania
Alkoreksja jest często związana z innymi zaburzeniami odżywiania. Napoje alkoholowe zwiększają apetyt. Tym samym u części osób może dochodzić do napadów głodu i objadania się. To z kolei wzmaga poczucie winy. Dlatego alkorektycy podejmują działania, które mają na celu zrekompensowanie dużej ilości przyjętych pokarmów. Najczęściej stosują środki przeczyszczające i diuretyczne. W takim przypadku alkoreksja przybiera postać bulimii.
Pamiętaj także, że zaburzenia odżywiania i towarzyszące im problemy emocjonalne mogą prowadzić do nadużywania alkoholu. Najczęściej są to anoreksja i bulimia (kolejno 18% i 30–50% chorych spożywa nadmierne ilości napojów alkoholowych). Z tego powodu postawienie prawidłowego rozpoznania może stanowić poważny problem.
Alkoreksja a alkoholizm
Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że alkoreksja bardzo często idzie w parze z alkoholizmem. Jest to uzależnienie od napojów alkoholowych. Ich spożywanie jest ważniejsze od zdrowia, relacji społecznych, pracy i normalnego funkcjonowania.
Osoba uzależniona odczuwa przymus, który jest niezwykle trudny do powstrzymania i kontrolowania. Po zaprzestaniu picia pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Są one na tyle nieprzyjemne, że utrudniają powstrzymywanie się od spożywania alkoholu.
Jak wygląda leczenie alkoreksji?
Leczenie alkoreksji wymaga psychoterapii. Często jest ono trudne i długotrwałe, ponieważ zaburzeniu temu towarzyszy także alkoholizm oraz inne problemy, m.in. depresja, napady agresji, nerwice. Aby osiągn ąć oczekiwane efekty, chory musi ściśle współpracować z terapeutą, a także otrzymywać wystarczające wsparcie od swoich bliskich. Dokładny czas trwania i przebieg terapii są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Leczenie alkoreksji powinno rozpocząć się możliwe jak najwcześniej. Jeżeli zaobserwujesz objawy tego zaburzenia, nie wahaj się podjąć kroków, aby pomóc osobie chorej.
Osoby chore na alkoreksję wymagają nie tylko psychoterapii. Konieczne jest również leczenie zaburzeń somatycznych. Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm w połączeniu z głodzeniem się wyrządza wiele szkód. Często pojawiają się niedobory składników odżywczych i witamin (zwłaszcza witamin z grupy B), ale także powikłania ze strony układu krążenia, układu pokarmowego, narządów wewnętrznych i niedożywienie. Obniża się odporność, a tym samym wzrasta podatność na infekcje. Zakres uszkodzeń zależy od tego, jak długo trwała alkoreksja.
- M. Jaworski, Drunkoreksja – zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 5, s. 217–225.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.