Na czym polega alloplastyka stawu kolanowego i jakie efekty przynosi ta procedura?
Alloplastyka kolana jest skutecznym zabiegiem, który może przywrócić sprawność ruchową i poprawić jakość życia osobom z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu kolanowego. Procedura jest inwazyjna i wymaga odpowiedniej rehabilitacji, aby pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania. Zabieg powinien być rozważany dopiero po wyczerpaniu innych możliwości leczenia i po konsultacji z lekarzem specjalistą. Rehabilitacja po alloplastyce kolana jest procesem długotrwałym, ale dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu pacjenta i wsparciu fizjoterapeutów można osiągnąć znaczące efekty i przywrócić pełen zakres ruchu w stawie kolanowym.
Czym jest alloplastyka stawu kolanowego?
Alloplastyka stawu kolanowego to nowoczesna metoda leczenia, pozwalająca na zastąpienie naturalnego, ale uszkodzonego stawu sztucznym implantem [1]. To procedura, która jest konieczna w przypadku pacjentów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, które powodują ból i znacznie ograniczają ruchomość stawu. Kolano jest jednym z najważniejszych stawów w ludzkim ciele, przez co jest podatne na przeciążenia, urazy, a także choroby zwyrodnieniowe.
Wskazania do przeprowadzenia alloplastyki
Wspólnie z zespołem specjalistów dokładnie rozważ decyzję o przeprowadzeniu alloplastyki stawu kolanowego. Wskazania do tego rodzaju operacji zależą od stopnia zaawansowania schorzenia, intensywności objawów, a także ogólnego stanu zdrowia.
Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia alloplastyki stawu kolanowego jest osteoartroza [1], zwana także chorobą zwyrodnieniową stawów, która prowadzi do stopniowego pogorszenia się kondycji chrząstki stawowej, co powoduje ból, ograniczoną ruchomość i utratę funkcji stawu. Gdy choroba osiąga zaawansowany stopień, a zwyrodnienie stawu jest nieodwracalne, wymiana stawu może być jedynym skutecznym sposobem na złagodzenie objawów i przywrócenie jakości życia.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, również prowadzącą do stanów zapalnych w obrębie stawów, których konsekwencją jest stopniowe niszczenie tych struktur. W zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawodzą, alloplastyka staje się konieczna, aby pacjent mógł odzyskać utracone funkcje stawu i zmniejszyć ból.
Ciężkie urazy, takie jak złamania kości, zerwanie więzadeł czy uszkodzenie chrząstki stawowej, w niektórych przypadkach także mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń stawu kolanowego. Jeśli dochodzi do sytuacji, gdy naturalna struktura stawu nie może być skutecznie odbudowana przez organizm wspomagany odpowiednią terapią, konieczna staje się alloplastyka w celu przywrócenia funkcji stawu.
Istnieją także inne schorzenia, m.in. choroby metaboliczne czy dysplazje stawu, które mogą prowadzić do trwałych zmian w strukturze stawu kolanowego, wymagające chirurgicznej interwencji.
Przeczytaj również: Jak można rozpoznać i leczyć reumatyzm?
Do jakiego lekarza się zgłosić przy problemach ze stawem kolanowym?
Jeśli odczuwasz dolegliwości ze strony stawu kolanowego, zgłoś się do ortopedy. W przypadku planowanej alloplastyki stawu kolanowego istotne jest także zapewnienie ciągłej opieki medycznej oraz monitorowanie postępów leczenia na kolejnym etapie.
Obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które powinny zostać skonsultowane z ortopedą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę zamówisz na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą, żeby poznać szczegóły oferty i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Alloplastyka stawu kolanowego – procedura
Przeprowadzenie alloplastyki kolana jest rozwiązaniem w sytuacji, kiedy inne metody leczenia zawodzą. Jednym z głównych wskazań jest trwały ból, który nie ustępuje pomimo zaawansowanej terapii i fizjoterapii [2]. Jeśli odczuwasz dyskomfort i masz trudności w poruszaniu się, a badania obrazowe wykazują zmiany charakterystyczne dla degeneracji stawu kolanowego, specjalista może zadecydować o przeprowadzeniu operacji.
Przebieg zabiegu
Alloplastyka kolana jest inwazyjnym zabiegiem, który wymaga hospitalizacji (pobytu w szpitalu). Przed operacją pacjent jest znieczulany i dopiero po tym etapie chirurg przystępuje do usunięcia uszkodzonych elementów stawu kolanowego. Następnie bardzo precyzyjnie wszczepia implanty, którymi zastępuje usuniętą część stawu.
Powikłania i ryzyko
Podobnie jak w przypadku każdej inwazyjnej procedury chirurgicznej, alloplastyka kolana niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Mogą wystąpić infekcje w operowanej okolicy, odrzucenie implantu przez organizm, krwawienie, uszkodzenie nerwów czy naczyń krwionośnych [2]. Jednak, statystycznie rzecz biorąc, odsetek udanych operacji jest bardzo wysoki. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących rehabilitacji i dbanie o odpowiednie użytkowanie protezy – to Twoje zadania po operacji.
Efekty alloplastyki kolana
Głównym celem alloplastyki kolana jest przywrócenie sprawności ruchowej i poprawa jakości życia. Po udanej operacji odczujesz, że ból się zmniejszył i poprawił się zakres ruchu w stawie kolanowym. Dzięki temu będziesz w stanie wrócić do wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie, wchodzenie po schodach. Po alloplastyce możesz też uprawiać sport.
Implanty stosowane w alloplastyce kolana są wykonane z trwałych i biokompatybilnych materiałów, co sprawia, że przez długi czas spełniają swoją funkcję [3]. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę naturalne zużycie implantów wraz z upływem czasu, ale trwa to wiele lat. W przypadku konieczności wymiany protezy istnieją zaawansowane techniki chirurgiczne, które umożliwiają przeprowadzenie alloplastyki kolana ponownie.
Rehabilitacja po alloplastyce kolana
Po operacji alloplastyki kolana rozpoczyna się proces rehabilitacji, który jest kluczowym elementem powrotu do sprawności. Już w pierwszych dniach po zabiegu lekarz zachęci Cię do wykonywania ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie wokół stawu kolanowego, poprawić zakres ruchu i zapobiec powstawaniu zrostów. Fizjoterapeuci przeprowadzają również terapię manualną, która pomaga w redukcji bólu i obrzęków.
Rehabilitacja po alloplastyce kolana jest procesem długotrwałym i będzie wymagała od Ciebie cierpliwości oraz zaangażowania. Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności ruchowej i umożliwienie Ci powrotu do normalnego życia. Dlatego też fizjoterapeuci będą pracować z Tobą nad poprawą zakresu ruchu, siły mięśniowej, ale też równowagi oraz koordynacji. Ćwiczenia na ból kolana i ćwiczenia wzmacniające, które mają umożliwić powrót do pełnej sprawności, są stopniowo intensyfikowane. W czasie rehabilitacji Twoje postępy i ewentualne trudności będzie monitorował specjalista (fizjoterapeuta oraz podczas wizyt kontrolnych lekarz ortopeda).
Po zakończeniu rehabilitacji ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny. Aby utrzymać stawy kolanowe w dobrym stanie, nie rezygnuj z aktywności fizycznej, a także zadbaj o prawidłową dietę, by utrzymać prawidłową masę ciała.
Przeczytaj również: Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).
- J. Kowalczewski, Pierwotna endoprotezoplastyka stawu kolanowego, Wydawnictwo Medisfera, Lublin 2023, s. 11.
- A. Górecki, Endoprotezoplastyka stawu kolanowego, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2017, s. 49.
- P. H. Skarżyński, A. Górecki, Endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Nowoczesne techniki operacyjne i materiały, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2020, s. 37.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.