account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czy warto stosować aloes na włosy?

Angelika Janowicz31.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Jeżeli twoje włosy nadmiernie wypadają, są przesuszone lub straciły blask, powinnaś zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Wykorzystaj do tego naturalne składniki. Jednym z nich jest aloes. Nawilża, łagodzi podrażnienia, wzmacnia i stymuluje cebulki włosów. Pomaga także zwalczyć łupież. Zobacz, jak stosować aloes na włosy.


Aloes to roślina z rodzaju jednoliściennych sukulentów. Dzięki temu, że jest przystosowany do życia w warunkach, w których panuje ograniczony dostęp do wody, posiada miękisz wodny - tkankę, która gromadzi i przechowuje wodę. Znajduje się ona w liściach aloesu. Z tej samej części rośliny pozyskuje się sok, który ma udowodnione właściwości lecznicze. Zastosowanie znalazł przede wszystkim w kosmetyce. Choć jest wykorzystywany zazwyczaj w pielęgnacji skóry, coraz częściej mówi się także o tym, aby stosować aloes na włosy.

aloes-na-wlosy-jakie-daje-efekty-jak-stosowac
pexels.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie właściwości ma aloes?
  2. Czy aloes jest dobry na włosy?
  3. Kiedy warto stosować aloes na włosy?
  4. Jak stosować aloes na włosy?

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes jest wykorzystywany w lecznictwie od setek lat. Jego właściwości znane były w Chinach, Malezji, Tybecie, Meksyku, na Sumatrze, a także niemal w całej Afryce. Roślina ta była popularna także w Europie, gdzie trafiała z kolonii. Aloes stosowano w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, jaskrze, melancholii, ale także na problemy skórne.

Liście aloesu składają się w 96% z wody. Pozostałe 4% zawiera liczne substancje odżywcze oraz składniki wykazujące aktywność biologiczną. Są to głównie białka, tłuszcze, błonnik, łatwo przyswajalne aminokwasy, polipeptydy, polifenole i polisacharydy. Znajdują się w nim również kasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, arachidonowy, kaprylowy, stearynowy), witaminy (z grupy B oraz E, A i C) i minerały. Liście aloesu to źródło wapnia, magnezu, sodu, potasu, żelaza i miedzi. Wszystkie tego rodzaju rośliny to również bogate źródło cynku, saponin (substancji o działaniu ściągającym), glikozydów oraz ok. 270 innych składników.

Dzięki substancjom obecnym w liściach aloes ma on właściwości:

  • łagodzące,

  • nawilżające,

  • kojące,

  • wygładzające,

  • przeciwzapalne,

  • przeciwutleniające,

  • pochłaniające promieniowanie ultrafioletowe (UV),

  • ułatwiające trawienie,

  • przyspieszające gojenie się ran i owrzodzeń.

Roślina ta jest wykorzystywana przede wszystkim w kosmetologii. Znaleźć ją można w wielu preparatach do pielęgnacji. Nie brakuje również osób, które stosują aloes na włosy.

Czy aloes jest dobry na włosy?

Dzięki składnikom biologicznie aktywnym aloes jest dobry na włosy. Można stosować go także na skórę głowy. Wykazano, że przyspiesza porost włosów, a także poprawia ich kondycję. Nawilża, wzmacnia, uelastycznia, wygładza i nabłyszcza. Wykazano także, że skutecznie zwalcza łupież. Sprawia ponadto, że włosy zyskują zdrowy i piękny wygląd, przestają się elektryzować i nadmiernie puszyć.

Dużo korzyści możesz odnieść, stosując też aloes na skórę głowy. Przede wszystkim będzie ona odpowiednio nawilżona. Zostaną również złagodzone wszelkiego rodzaju stany zapalne i podrażnienia. Dzięki takiej pielęgnacji przywrócisz skórze prawidłowe pH. A jeżeli zmagasz się z problemami dermatologicznymi, wspomożesz proces ich leczenia.

Kiedy warto stosować aloes na włosy?

Aloes na włosy powinnaś stosować, jeżeli dokucza ci:

  • nadmierne wypadanie włosów,

  • łupież,

  • podrażnienie skóry na głowie,

  • nadmierne puszenie lub elektryzowanie się włosów,

  • świąd lub pieczenie skóry na głowie.

Powinnaś go stosować także wtedy, gdy nie masz żadnych problemów, a jedynie chcesz zadbać o codzienną pielęgnację. Aloes jest wskazany do każdego rodzaju włosów. Pamiętaj także, że nie ma przeciwwskazań do jego używania, nawet gdy stosujesz jeszcze inne zioła na włosy. Odpowiednie połączenie składników pozwoli ci uzyskać lepsze i szybsze efekty.

Jak stosować aloes na włosy?

Aloes możesz stosować bezpośrednio na włosy, na skórę głowy lub dodawać go do kosmetyków (np. do szamponu lub odżywki). W drogeriach dostępne są także gotowe preparaty do pielęgnacji, które w składzie mają żel aloesowy lub wyciąg z tej rośliny. Pamiętaj jednak, aby jego stężenie było duże. Kosmetyki z aloesem stosuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Świeży aloes możesz wetrzeć we włosy lub tylko w ich końcówki i pozostawić bez spłukiwania. Pamiętaj, aby nie przesadzić z jego ilością. Spróbuj zmieszać żel aloesowy z olejem roślinnym (w proporcji 1:1), a następnie nałożyć go na wilgotne włosy. Mieszankę pozostaw na godzinę, potem zmyj ciepłą wodą z szamponem. Jest to sposób, który pozwala osiągnąć lepsze efekty, niż samo nakładanie aloesu na włosy.

Jak jeszcze nakładać aloes na włosy? Możesz przygotować domową maseczkę. Zmieszaj odrobinę żelu aloesowego z sokiem z cytryny (np. w proporcji 3 łyżki na 2 łyżki - w zależności od długości włosów). Mieszankę nałóż na włosy i zmyj ciepłą wodą po 30 minutach.

Źródła
  1. E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, t. 16, nr 2, s. 117-124.
  2. A. Kukułowicz, I. Steinka, Aloes - możliwość wykorzystania jako suplementu diety, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, t. 91, nr 4, s. 632-636.
  3. K. Zamiara, Aloes – jego tajemnicza moc, „Farmacja Polska” 2010, t. 66, nr 7, s. 495–497.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.