Zachowanie i cechy charakteru ambiwertyka
Jeśli dobrze czujesz się we własnym towarzystwie, ale lubisz od czasu do czasu wyskoczyć gdzieś z kolegami albo raz jesteś duszą towarzystwa, a innym razem wręcz przeciwnie, to znaczy, że możesz być ambiwertykiem. Jest to jeden z podstawowych typów osobowości. Zobacz, czym się charakteryzuje i jakie cechy przejawia.
Polecane
Typy osobowości
Natura człowieka od zawsze była obiektem zainteresowań naukowców. Każdy z nas jest inny i przejawia różne cechy charakteru, można w nich jednak znaleźć pewne prawidłowości. Na podstawie obserwacji naukowcy określili typy osobowości. Osobowość to grupa cech, które wpływają na nasze zachowanie w różnych sytuacjach i określają nasz stosunek do świata. Na pewno zauważyłeś, że niektóre osoby są bardziej wycofane i lubią spędzać czas z dala od ludzi, a inne wręcz przeciwnie – otaczają się przyjaciółmi, a samotność im nie służy. O typach osobowości wspominał już Hipokrates. Według niego istnieją cztery typy:
sangwinik,
choleryk,
melancholik,
flegmatyk.
Sangwinika cechuje optymizm, tryska energią i ma pozytywne nastawienie do świata i otaczającej go rzeczywistości. Doskonale czuje się wśród ludzi, jest komunikatywny i łatwo nawiązuje nowe znajomości. Bywa przez to jednak zapominalski, chaotyczny, beztroski i nieodpowiedzialny.
Choleryk natomiast przejawia dużą nadpobudliwość. Działa gwałtownie i pod wpływem emocji. Uwielbia rywalizację i źle reaguje na krytykę i porażkę. Łatwo wyprowadzić go z równowagi, szybko się denerwuje i jest wybuchowy.
Melancholik, w przeciwieństwie do choleryka i sangwinika, jest bardziej refleksyjnie nastawiony do życia. Jest zamknięty w sobie, nie lubi dzielić się emocjami i otaczać ludźmi. Dobrze czuje się we własnym towarzystwie. Przejawia również wysoką empatię, dzięki czemu można na niego liczyć w każdej sytuacji. Bywa jednak niestabilny emocjonalnie.
Flegmatyk to typ osobowości, który lubi porządek. Jest doskonale zorganizowany i poukładany. W jego życiu nie ma miejsca na spontaniczność. Jest cierpliwy, wyrozumiały, ciepły i sympatyczny, jednak nie przejawia skłonności przywódczych. Wręcz przeciwnie – trzyma się swojej ustalonej roli w społeczeństwie.
Poza Hipokratesem tematyką ludzkiej osobowości zajmował się także znany psycholog Carl Gustav Jung. Wyróżnił on dwa podstawowe typy osobowości: introwertyka i ekstrawertyka. Introwertyk skupiony jest na doznaniach wewnętrznych. Najlepiej czuje się we własnym towarzystwie i stroni od ludzi. Ekstrawertyk wręcz odwrotnie – uwielbia otaczać się ludźmi i być w centrum uwagi. Jung przedstawił dwie skrajne perspektywy. Jego krytycy zwrócili jednak uwagę, że musi istnieć coś pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem – jest to ambiwertyk. Pojęcie to pochodzi od słowa ambiwalencja, gdzie „ambi-” w języku łacińskim znaczy „oboje”. Określa większość społeczeństwa. Stworzono go, ponieważ zauważono, że wielu ludzi przejawia zarówno skłonności intro-, jak i ekstrawertyczne, przez co pojawiły się problemy z zakwalifikowaniem ich do określonych grup.
Kim jest ambiwertyk?
Ambiwertyk to połączenie charakteru introwertyka i ekstrawertyka. To, które z cech przeważają, zależy od określonej sytuacji. Pojęcie to wymyślił i opisał psycholog Hans Eysenk. Podczas gdy introwertyk zamyka się w sobie, a ekstrawertyk łaknie atencji, ambiwertyk potrafi dostosować się do sytuacji. Będzie doskonale bawić się zarówno na przyjęciu, jak i spędzając samotny, refleksyjny wieczór z książką w dłoni. Przeważające cechy jego charakteru będą zależały od warunków, w których się znajdzie.
Ambiwertyka możemy nazwać człowiekiem uniwersalnym, który potrafi się dostosowywać do otaczającej go rzeczywistości. Może być zarówno doskonałym liderem, jak i szeregowym pracownikiem, słuchaczem i mówcą, duszą towarzystwa lub empatycznym kompanem.
Ze względu na uniwersalny charakter ambiwertyków często uważa się je za osoby nieszczere, które inaczej zachowują się wśród przyjaciół, inaczej w pracy i w gronie rodzinnym. W towarzystwie są energiczni i otwarci, natomiast w domowym zaciszu bywają zamknięci i refleksyjni.
Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem
Znajomość swojego typu osobowości może Ci pomóc odnaleźć się w niektórych życiowych sytuacjach. W określeniu go pomogą następujące pytania:
Jak szybko potrafisz zaufać innym ludziom?
Jak się czujesz, będąc samemu?
Czy lubisz przebywać w grupie? Jak się wówczas zachowujesz?
Wolisz pracę zespołową czy indywidualną?
Jak lubisz spędzać wolny czas?
Jeśli ciężko Ci zaufać ludziom, dobrze czujesz się w samotności, wolisz pracować indywidualnie, a wieczory spędzać w domowym zaciszu, jesteś najprawdopodobniej introwertykiem. Jeśli natomiast ufasz ludziom, samotność Ci nie służy, lubisz przebywać i pracować w grupie, wówczas jesteś ekstrawertykiem. Jeśli przyjemność sprawia Ci zarówno przebywanie samemu, jak i w towarzystwie, a Twoje preferencje zależą od nastroju, to znak, że jesteś ambiwertykiem.
Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, a typy osobowości mogą być jedynie wskazówką. Najważniejsze, żebyś czuł się dobrze ze sobą i nie robił nic wbrew swojej naturze. Nie możesz jednak za negatywne cechy swojego charakteru obarczać typu osobowości. Ma on być bowiem jedynie drogowskazem, a nie usprawiedliwieniem. Odpowiedz więc sobie na kluczowe pytanie, czy czujesz się dobrze sam ze sobą? Jeśli nie, postaraj się to zmienić.
- D. Buksik, Wybrane psychologiczne teorie cech osobowości, [w:] „Seminare. Poszukiwania naukowe”, 2000, nr 16.
- P. Costa, R. McCrae, Osobowość dorosłego człowieka, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
- J. Jankowski, Czy wiesz kim jesteś?, Sensus, Gliwice 2015.
- C. G. Jung, Typy psychologiczne, Wydawnictwo KR, Warszawa 2009.
- A. Zdanowski, Typologia osobowości w praktyce, czyli jak ułatwić sobie życie, Wydawnictwo Altius, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.