Co to jest anemia i jakie są jej objawy?
O anemii mówi się, gdy dojdzie do spadku całkowitej liczby czerwonych krwinek lub poziomu hemoglobiny. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, a w każdym przypadku wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie dochodzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Abyś mógł ją rozpoznać, powinieneś wiedzieć, jakie są objawy anemii.
Czerwone krwinki (erytrocyty) pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. Jednym z ich zadań jest przenoszenie cząsteczek tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu. Jest to możliwe dzięki hemoglobinie – białku obecnemu na ich powierzchni. Cały ten proces jest niezbędny, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Dlatego zmniejszenie się ilości czerwonych krwinek lub erytrocytów prowadzi do szeregu zaburzeń i wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości – objawów anemii.
Co to jest anemia?
Anemia, inaczej niedokrwistość, jest zaburzeniem związanym z obniżeniem się liczby erytrocytów lub poziomu hemoglobiny. Ma ona wiele przyczyn. Wśród nich wymienić można:
utratę krwi na skutek urazu mechanicznego,
krwawienie z przewodu pokarmowego,
niedobór witaminy B12,
niedobór kwasu foliowego,
niedobór miedzi,
zaburzenia genetyczne,
nowotwory szpiku kostnego,
czynniki zakaźne lub pasożytnicze,
działanie czynników fizycznych lub chemicznych.
Na podstawie przyczyn można wyróżnić:
niedokrwistości spowodowane utratą krwi,
niedokrwistości spowodowane zaburzeniami wytwarzania erytrocytów,
niedokrwistości związane ze skróconym czasem życia erytrocytów.
Anemię rozpoznaje się, gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 14 g/dl u mężczyzn i poniżej 12 g/dl u kobiet. W przypadku ciężarnych jest to 11 g/dl. Wyróżnia się postać łagodną, umiarkowaną, ciężką i zagrażającą życiu.
Jakie są objawy anemii z niedoboru żelaza?
Niedokrwistość z niedoboru żelaza najczęściej obserwuje się u małych dzieci (między 6. a 18. miesiącem życia). Zaburzenie pojawia się ze względu na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. U dorosłych przyczyn szuka się w przewlekłych krwawieniach lub obfitych miesiączkach.
Objawy anemii z niedoboru żelaza to:
wygładzenie języka,
ból i pieczenie języka,
szybkie męczenie się,
apatia,
zwiększona ilość snu,
niebieskie twardówki,
zwiększone pragnienie,
spaczony apetyt (na nietypowe pokarmy, np. kredę),
problemy z karmieniem (dotyczą niemowląt).
Objawy skórne anemii z niedoboru żelaza to szorstkość i bladość skóry. W kącikach ust mogą tworzyć się zajady. Pogarsza się także kondycja włosów i paznokci.
Objawy anemii złośliwej
Anemia złośliwa to niedokrwistość spowodowana zaburzeniami wchłaniania witaminy B12. Dochodzi do niej na skutek zaburzeń autoimmunologicznych (organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom). Związana jest głównie z zanikiem błony śluzowej żołądka.
Objawy anemii złośliwej to:
osłabienie,
duszności,
bladość powłok skórnych,
zaczerwienienie języka,
pieczenie języka,
zapalenie błony śluzowej żołądka,
zaburzenia koncentracji,
drażliwość,
apatia,
obniżenie nastroju.
Można zaobserwować neurologiczne objawy anemii. Należą do nich: zaburzenia chodu, zaburzenia czucia temperatury i dotyku, osłabienie ostrości wzroku (związane z zanikiem nerwu wzrokowego) oraz osłabienie siły mięśni.
Jakie objawy daje anemia sierpowata?
Jednym z rodzajów niedokrwistości jest anemia sierpowata. Jest to zaburzenie wrodzone. Charakteryzuje się nieprawidłową budową hemoglobiny na skutek mutacji genetycznych. Jej nazwa wzięła się od sierpowatego kształtu erytrocytów, który można zaobserwować w tym schorzeniu.
Objawy anemii sierpowatej to:
osłabienie i zmęczenie,
częste bóle brzucha,
bóle całego ciała,
zapalenie stawów,
uszkodzenie narządów wewnętrznych,
owrzodzenia na kończynach dolnych,
zwiększona zapadalność na infekcje bakteryjne.
Co robić, kiedy pojawią się objawy anemii?
Jeżeli zaobserwujesz u siebie lub swojego bliskiego objawy anemii, musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zbierze wywiad chorobowy, a następnie wyda skierowanie na badania laboratoryjne. Podstawowym testem jest morfologia krwi, ponieważ pozwala na określenie poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów.
Po rozpoznaniu anemii konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Sposób terapii zależy od przyczyny schorzenia oraz stopnia jego nasilenia. W większości przypadków nie ma konieczności hospitalizacji.
Anemię z niedoboru leczy się poprzez jego uzupełnienie. W tym celu konieczne jest przyjmowanie preparatów zawierających żelazo lub witaminę B. Wskazane jest także stosowanie diety dostarczającej organizmowi brakujących składników. Nie można zapomnieć o leczeniu choroby podstawowej, która doprowadziła do niedokrwistości (np. krwawień z przewodu pokarmowego). W niektórych przypadkach może być konieczna transfuzja krwi. Anemii sierpowatej nie można wyleczyć.
Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalsze badania. Diagnoza i leczenie anemii wiąże się często z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji.
Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym hematolog, gastroenterolog),
dostęp do niemal 300 badań w najszerszym pakiecie OCHRONA GOLD, w tym do diagnostyki laboratoryjnej (np. morfologii, poziomu żelaza, ferrytyny, witamin B9 i B12), obrazowej (np. USG), czynnościowej (np. EKG),
wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
inne korzyści w zależności od pakietu.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- M. Matysiak, Niedokrwistości – nadal aktualny problem w opiece nad matką i dzieckiem, Family Medicine & Primary Care Review 2014, t. 16, nr 2, s. 185–188.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.