Na czym polega leczenie produktami pszczelimi? Poznaj sekrety apiterapii
Apiterapia to stara i znana metoda leczenia naturalnego. Jej istotą jest systematyczne spożywanie produktów pszczelich, które nie wywołują skutków ubocznych i są skuteczne w terapii szeregu schorzeń. Wyjaśniamy, na czym polega apiterapia, jakie surowce się w niej wykorzystuje i które choroby one leczą.
Apiterapia – co to jest?
Apiterapia jest jedną z praktyk stosowanych w medycynie naturalnej. Metoda opiera się na wykorzystywaniu miodu i pozostałych produktów pszczelich w celach terapeutycznych. Jest w pełni naturalna i bezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ użytych surowców nie da się przedawkować. Produkty pszczele można spożywać w postaci niezmienionej lub kupić gotowe preparaty apteczne, które w składzie mają te właśnie surowce. Fachowo nazywa się je apifarmaceutykami. Są one wykorzystywane do wspomagania terapii wielu chorób, ponieważ nie wywołują żadnych skutków ubocznych.
Jeśli chodzi o apiterapię, historia tej metody ciągnie się od setek tysięcy lat. Produkty pszczele, takie jak miód, pozyskiwano ponad 4000 lat temu. Do słodzenia herbaty używał go sam Hipokrates – lekarz żyjący w czasach starożytności. W Polsce apiterapię stosowano już w medycynie ludowej. Produkty pszczele stały się panaceum na szereg dolegliwości. Leczono nimi m.in. choroby układu krążenia. Choć obecnie u osób z miażdżycą leczenie naturalne traktuje się wyłącznie jako wspomagające, to i tak jest ono efektywne i ma bardzo korzystny wpływ na stan zdrowia chorego. Jeśli nie wiesz, jak wzmocnić o serce i jak dbać o układ krwionośny, to ta metoda jest na pewno godna Twojej uwagi.
Apiterapia – propolis, miód i pozostałe produkty pszczele
Produkty pszczele znali zarówno Grecy, jak i Rzymianie. W końcu nazwa apiterapia wzięła się od połączenia dwóch słów: łacińskiego apis oraz greckiego therapia, które oznaczają dosłownie ‘pszczołę’ oraz ‘leczenie’. Surowcem najczęściej wykorzystywanym w tamtych czasach był miód. Leczono nim szereg chorób, jednak najbardziej przydawał się do gojenia ran, owrzodzeń, leczenia zaburzeń w funkcjonowaniu pracy wątroby oraz infekcji bakteryjnych. Miód był też pożądany w kosmetyce. Z surowca tworzono szminki, kremy i inne preparaty do pielęgnacji. Pod uwagę brano nie tylko miód, lecz i inne produkty pszczele, np. jad, który łączono z miodem i traktowano jako preparat na porost włosów. Znany był również kit pszczeli, nazywany w apiterapii propolisem. Tym ostatnim balsamowano zwłoki przed pochówkiem. Obecnie jest on skutecznym lekiem na zapalenie gardła.
Apiterapia na jakiś czas została zapomniana, ponieważ na rynku pojawiło się mnóstwo leków chemicznych, które działały szybciej i były wygodniejsze w użytkowaniu. Obecnie metoda znów powraca do łask, a to dzięki brakom skutków ubocznych. Oprócz miodu, kitu pszczelego i jadu wykorzystuje się także inne produkty pszczele: mleczko, pyłek kwiatowy, wosk, zasklep miodowy oraz pierzgę, która powstaje z pyłku pszczelego. Jest ona bogactwem mikroelementów i witamin, dlatego idealnie nadaje się do łagodzenia objawów zmęczenia i stanów napięcia nerwowego. Poza tym bardzo korzystnie wpływa na układ odpornościowy człowieka, jego pamięć i koncentrację. Jest też lepiej przyswajalna niż pyłek kwiatowy.
Pyłek i mleczko pszczele a terapia chorób
Patrząc na produkty pszczele, warto wspomnieć co nieco o samym pyłku. To bardzo cenne źródło aminokwasów, witamin i minerałów. Ponieważ zawiera dużo białka, jest chętnie spożywany przez wegetarian, którzy uzupełniają nim braki w diecie. W medycynie pyłek pszczeli wykorzystuje się do leczenia zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie wrzodów żołądka oraz rozmaitych stanów zapalnych. O pyłku mówi się, że jest on naturalnym antybiotykiem, ponieważ w składzie ma związki o takim działaniu.
Szczególne właściwości ma mleczko pszczele. Poleca się je ludziom, którzy zmagają się z chorobami sercowo-naczyniowymi i układu krążenia. Mleczko wspomaga bowiem terapię nadciśnienia oraz miażdżycy naczyń, przyspiesza metabolizm oraz procesy przemiany materii.
Jakie jeszcze choroby można leczyć produktami pszczelimi?
Skoro już wiesz, co to jest apiterapia, to dowiedz się, jakie choroby możesz leczyć z jej pomocą. Część schorzeń ma charakter przewlekły, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby leczenie farmakologiczne łączyć z produktami pszczelimi. Do chorób, których leczenie można wspomóc tą metodą, zalicza się m.in.:
alergie,
choroby układu oddechowego, nawet te przewlekłe, takie jak astma,
infekcje dróg oddechowych,
choroby serca i układu naczyniowego,
biegunki oraz zaparcia,
nadciśnienie tętnicze w różnych stadiach zaawansowania,
choroby wątroby, żołądka, dwunastnicy oraz dróg żółciowych,
stany zapalne skóry,
nerwowość, stany wzmożonego napięcia,
chroniczne zmęczenie.
Nie wszystkie choroby da się wyleczyć za pomocą produktów pszczelich. Szczególną ostrożność w ich stosowaniu powinni zachować cukrzycy, ponieważ miody są słodkie i mogą wpłynąć na poziom glukozy we krwi. Równie ryzykownym pomysłem jest leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów dietą złożoną właśnie z tych surowców. Osoby, które cierpią na schorzenia reumatoidalne, powinny na stałe wyeliminować cukier ze swojego codziennego menu. Jak wiadomo, produkty pszczele zawierają go dużo, dlatego dosładzanie nimi potraw wydaje się chybionym pomysłem.
- B. Denisow, M. Denisow-Pietrzyk, Biological and therapeutic properties of bee pollen: a review, „Journal of the Science of Food and Agriculture”, 96 (13), 2016, s. 4303–4309.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.