Czym jest automotywacja?
Automotywacja to wewnętrzna chęć do działania i osiągania wyznaczonych celów. Bardzo ważne jest ćwiczenie automotywacji, aby była ona na jak najwyższym poziomie, ponieważ pomaga to w codziennym funkcjonowaniu zawodowym i osobistym.
Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania w różnych sytuacjach życiowych, np. do pracy czy nauki, poszukiwania własnego celu w życiu, hobby czy zmiany stylu życia. Można wyróżnić dwa główne rodzaje motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna odnosi się do różnych zewnętrznych czynników działających na człowieka, takich jak kary i nagrody. Z kolei motywacja wewnętrzna ma miejsce wtedy, gdy działanie podejmowane jest z wewnętrznej potrzeby jednostki, a aktywność jest celem samym w sobie, niezwiązanym z nagrodami lub karami. A automotywacja jest celowym działaniem, skierowanym na intencjonalne wzbudzenie w sobie motywacji.
Polecane
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł: https://www.welbi.pl/motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc/.
W jaki sposób siebie zmotywować? Sposoby
Jak zmotywować się do działania, dążenia do różnego rodzaju osiągnięć życiowych, pracy, odchudzania, chodzenia na siłownię? Okazuje się, że jest wiele sposobów na wzbudzenie w sobie motywacji i znalezienie siły do różnych działań. Podstawowe znaczenie ma podzielenie swojego celu na etapy, działanie zgodnie z określonymi mniejszymi celami i nagradzanie się za ich realizację. W ten sposób motywacja do działania będzie znacznie wyższa i połączona częściowo z bodźcami zewnętrznymi. W procesie motywacyjnym ogromne znaczenie ma zmiana perspektywy z „muszę” na „chcę”, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć swoje cele i założenia. Ważne jest również wyobrażenie sobie efektu i połączenie celu z ważną dla siebie wartością (na przykład zdrowiem czy karierą).
Każdego człowieka motywują inne czynniki. Przykładowo dla jednego pracownika najważniejsze może być wynagrodzenie i dążenie do podwyżki, a dla drugiego – dobra atmosfera w miejscu zatrudnienia i nawiązywanie nowych kontaktów towarzyskich. Właśnie dlatego tak ważne jest poznanie własnych wartości i motywacji. W wielu przypadkach dobrze jednak wyjść poza schemat i utarte ścieżki. Oznacza to, że można zacząć wykonywać pewne obowiązki, dotychczas nielubiane, z większą przyjemnością. Należy tylko do nich odpowiednio się zmotywować i pomyśleć o przyświecającym im celu.
Ćwiczenia na automotywację
Psychologowie i specjaliści ds. coachingu często przygotowują dla swoich klientów różne ćwiczenia na automotywację. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich ćwiczeń.
Wypisz 10 motywatorów w twojej codziennej pracy, a następnie oceń je w skali od 0 do 5. Następnie skup się na tych, które dla ciebie najważniejsze.
Rozpocznij swoje codzienne obowiązki od rzeczy najmniej przyjemnych, żeby jak najszybciej mieć je za sobą. Wypisz refleksje z tego ćwiczenia po całym dniu.
Weź kilka czystych kartek. Na jednej z nich odpowiedz na pytanie: „Co sprawia, że wstaję wcześnie rano?”, na drugiej: „Co sprawia, że chodzę późno spać?”, a na trzeciej: „Co zamierzam z tym zrobić?”.
Usuń wszystkie rozpraszacze, które przeszkadzają ci w codziennych obowiązkach, na przykład w pracy lub w domowych czynnościach, a następnie wypisz na kartce refleksje i opinie z całego dnia.
Stwórz listę swoich celów i priorytetów. Opisz je w skali tygodnia, miesiąca, roku, a nawet całego życia. Następnie wypisz kilka kroków, które doprowadzą cię do osiągnięcia każdego z tych celów i zacznij je realizować.
Wizualizuj swój cel, pomyśl o nim, narysuj na kartce lub w programie graficznym na komputerze, stwórz mapę myśli na ten temat.
Stwórz osobisty system kar i nagród, które motywują cię do działania. Następnie nagradzaj się za osiągnięte cele i wykonane działania.
Takie ćwiczenia mogą pomóc w wielu codziennych sytuacjach, a tym samym sprawić, że poziom motywacji wzrośnie. Niestety wzbudzenie w sobie motywacji do działania bywa trudne, ponieważ wielu osobom wysiłek kojarzy się ze zmęczeniem oraz nieprzyjemnymi czynnościami. Właśnie dlatego warto szukać takich aktywności, do których masz motywację wewnętrzną, a nie wyłącznie zewnętrzną. Chodzi tutaj na przykład ciekawe studia lub kursy, a także pracę związaną z zainteresowaniami.
- C. Ingham, Automotywacja na 101 sposobów, Wydawnictwo IFC Press, 2000.
- J. Lipowska, Determinanty motywacji wewnętrznej. Czy można zmotywować każdego pracownika?, „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” nr 3, 2012.
- J. Lipowska, Czy nagradzanie zawsze wzmacnia motywację wewnętrzną? Wskazówki z badań psychologicznych dla motywowania pracowników w organizacji, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie”, nr 5, 2013.
- N. Marszałek, Motywacja bez granic, Wydawnictwo Złote Myśli, 2012.
- A. Pierścieniak, D. Krent, K. Jakieła, Motywacja wewnętrzna jako kluczowy czynnik zaangażowania pracownika, „Przedsiębiorstwo i Region” nr 5, 2013.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.