account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 2 min.

Na czym polega badanie na osteoporozę?

Olga Dąbska20.01.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Badania na osteoporozę nazywa się densytometrią kostną. To metoda obrazowania gęstości kości, która wykorzystuje trzy techniki – promieniowanie rentgenowskie, ultrasonografię i tomografię komputerową. Densytometria kostna pozwala nie tylko stwierdzić osteoporozę, ale i określić stopień jej zaawansowania.


badania-na-osteoporoze-jak-wyglada-na-czym-polega
pexels

Polecane

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
rezonans-magnetyczny-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
1 min.
Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Jakie są wskazania i sposób przygotowania?
19.05.2021
jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
Spis treści
  1. Jakie badanie wykonuje się na osteoporozę?
  2. Na czym polega badanie na osteoporozę?
  3. Badanie na osteoporozę – jak wygląda?
  4. Badanie kości na osteoporozę – wskazania i przeciwwskazania
  5. Badanie na osteoporozę – jak się przygotować?

Jakie badanie wykonuje się na osteoporozę?

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej. W konsekwencji tego stanu dochodzi do osłabienia struktury przestrzennej kości i wzrostu ryzyka złamania. W osteoporozie stwierdza się złamania rodzaju niskoenergetycznego, które zachodzą na skutek lekkiego urazu. W przypadku osób zdrowych nie wywołuje on poważnych konsekwencji. To schorzenie, które długo nie daje dolegliwości. Pierwszymi objawami osteoporozy mogą być złamania, co świadczy już o zaawansowaniu schorzenia.

Kluczowym badaniem służącym do postawienia diagnozy, ale i:

  • określenia intensywności osteoporozy,

  • oszacowania ryzyka złamania kości,

  • dostosowania rodzaju postępowania terapeutycznego do charakteru choroby,

  • monitorowania przebiegu leczenia osteoporozy
    jest densytometria kostna, alternatywnie zwana badaniem gęstości kości (metoda ta pozwala na określenie poziomu ich porowatości i kruchości). Oprócz rozpoznania osteoporozy densytometria kostna wykorzystywana jest też do diagnozy osteopenii (to stan poprzedzający osteoporozę, charakteryzuje się spadkiem gęstości mineralnej kości i zmniejszaniem masy tkanek kostnych) czy ogniska kalcyfikacji (tzw. zwapnienia, odkładania się soli wapnia w tkankach miękkich organizmu).

Polecamy

kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?

Osteoporoza to choroba szkieletu, w której dochodzi do osłabienia kości oraz zmniejszenia ich gęstości mineralnej, a w konsekwencji do patologicznych złamań. Pomimo tego, że to choroba bardzo powszechna (szacuje się, że na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia), większość pacjentów nie jest leczona farmakologicznie. Jeżeli podejrzewasz, że możesz chorować na osteoporozę albo masz już diagnozę, warto skonsultować się z lekarzem.

Redakcja02.12.2021

Na czym polega badanie na osteoporozę?

Omawiane badanie kości na osteoporozę opiera się na działaniu aż trzech różnych technik obrazowania, mianowicie:

Badanie wykonywane jest z użyciem densytometru. Urządzenie mierzy ilość promieni przenikających przez kości. Uzyskane w ten sposób informacje przetwarzane są przez detektor elektroniczny na dane liczbowe. W badaniu uzyskuje się dwa główne wskaźniki:

  • T-Score – przedstawia stosunek gęstości mineralnej kości pacjenta do średniej gęstości kości osoby młodej. Interpretacja tego wskaźnika przedstawia się następująco:

  • T-score > -1,0 (gęstość kości > 833 mg/cm2) – zdrowa kość,

  • T-score od -1,0 do -2,5 (gęstość kości od 833 do 648 mg/cm2) – osteopenia,

  • T-score < -2,5 (gęstość kości < 648 mg/cm2) – osteoporoza;

  • Z-Score – ilość standardowych odchyleń mineralnej gęstości kości pacjenta w grupie osób w tym samym wieku i tej samej płci.

Badanie na osteoporozę – jak wygląda?

Densytometria kostna poprzedzona jest pomiarem masy ciała i wzrostu pacjenta. W zależności od analizowanego obszaru badanie może być przeprowadzane w różnych pozycjach ciała. W densytometrii kostnej z reguły ocenia się gęstość kości, w których najczęściej dochodzi do złamań osteoporotycznych. Są to: szyjka kości udowej, kręgi odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bliższy odcinek kości przedramienia, bliższy koniec kości ramiennej. Na analizowany fragment ciała nakierowywane jest ramię densytometru. Badanie trwa kilka minut. Jest całkowicie bezbolesne, lecz wymaga chwilowego unieruchomienia. Bezpośrednio po nim pacjent może wrócić do normalnej aktywności. W sytuacji, gdy osoba badana nie jest w stanie wytrzymać w jednej pozycji bez poruszania się, konieczne jest użycie znieczulenia ogólnego.

Badanie kości na osteoporozę – wskazania i przeciwwskazania

Osteoporoza to choroba bardzo rozpowszechniona w populacji osób starszych i kobiet po menopauzie. Stąd też densytometrii kostnej powinny poddać się osoby po 40 roku życia z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku osteoporozy. Badanie to profilaktycznie powinno być też wykonywane u kobiet powyżej 50 roku życia oraz u mężczyzn po 60 roku życia.

Densytometria kostna wskazana jest dla osób znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju osteoporozy, w tym m.in. dla zmagających się z zespołem złego wchłaniania, nadczynnością tarczycy, nieleczoną chorobą wrzodową, niewydolnością nerek, niskim poziomem witaminy D i wapnia w diecie, u których doszło w przeszłości do złamań kości.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii kostnej jest ciąża. Badania nie wolno przeprowadzać również, gdy u pacjenta występują duże zmiany zwyrodnieniowe bądź kiedy w analizowanym obszarze znajdują się metalowe elementy.

Badanie na osteoporozę – jak się przygotować?

Badanie na osteoporozę nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien poinformować lekarza o chorobach i przyjmowanych lekach, dodatkowo, z uwagi na szkodliwość częstej ekspozycji na wykorzystywane w nich promieniowania, o przeprowadzanych w ostatnich kilku tygodniach badaniach obrazowych. Na badanie najlepiej przyjść wygodnie ubranym, bez metalowych elementów garderoby oraz biżuterii. W dniu przeprowadzania densytometrii kostnej nie powinno się przyjmować środków z wapniem w składzie.

Obawiasz się rozwoju osteoporozy i poważnych jej następstw? Możesz uzyskać łatwy dostęp do lekarzy i badań, wybierając jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – Polisę Zdrowie Welbi, której ofertę można zamówić na Welbi.

Już od 119 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA COMPLEX zyskasz dostęp do wizyt w gabinecie u aż 29 specjalistów (w tym u ortopedy). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z aż 39 specjalistami (w tym z ginekologiem-endokrynologiem), wybierz pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie.

Oprócz dostępu do lekarzy prywatna opieka medyczna to także badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe (nawet blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD) i inne usługi, w zależności od wybranego pakietu, np. zabiegi rehabilitacyjne po kontuzji.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
  1. K. Buczkowski, S. Chlabicz, W. Horst-Sikorska i wsp., Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, t. 6, nr 4, s. 153–160.
  2. M. Ignaszak-Szczepaniak, J. Dytfeld, M. Michalak i wsp., Znaczenie densytometrii oraz zastosowania metody szacowania ryzyka złamania osteoporotycznego za pomocą algorytmu FRAX dla podejmowania decyzji terapeutycznych w osteoporozie na przykładzie pacjentek Poradni Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, „Ginekologia Polska” 2009, nr 80, s. 424–431.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.