account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?

Karolina Bińkowskalek. Agnieszka Widera30.07.2021Aktualizacja: 23.03.2024

Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu w naszym kraju. Niemal 50% osób w Polsce umiera z powodu problemów sercowo-naczyniowych. Oczywiste jest zatem, że profilaktyka i wczesne wykrywanie tych schorzeń powinno być priorytetem zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Dowiedz się, jakie badania można wykonać, kiedy lekarz może ci je zlecić i na czym polega każde z nich.


badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
pixabay.com

Polecane

erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
Spis treści
  1. Rodzaje badań serca
  2. Kiedy wykonuje się badania kardiologiczne?
  3. Badania nieinwazyjne
  4. Badania inwazyjne

Rodzaje badań serca

Najogólniej badania kardiologiczne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne to grupa badań niosąca za sobą małe ryzyko powikłań dla pacjenta. Dostarczają za to bardzo dużo informacji o stanie zdrowia. Należą do nich np. pomiar ciśnienia czy echo serca. To pierwsze narzędzie w diagnostyce chorób serca. Z kolei badania inwazyjne to m.in koronarografia oraz biopsja mięśnia sercowego. Są wysoce specjalistyczne i stosowane dopiero w sytuacji, gdy badania nieinwazyjne nie dały jasnych wyników oraz w stanach nagłych, gdy ratuje się życie. W trakcie badań inwazyjnych naruszana jest ciągłość skóry i tkanek, więc istnieje potencjalnie większe ryzyko powikłań niż w przypadku badań nieinwazyjnych.

Jeśli doświadczasz zaburzeń pracy serca i chcesz mieć możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy objawy nasilą się, powodując np. omdlenia czy zmniejszenie wydolności fizycznej, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów (w tym kardiologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (np. holtera EKG i echokardiografii w pakiecie OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie).

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kiedy wykonuje się badania kardiologiczne?

Wskazań do przeprowadzenia badań jest bardzo dużo. Należą do nich przede wszystkim objawy niedokrwienia, niedotlenienia (szczególnie mózgu). Omdlenia, mroczki przed oczami to niektóre z nich. Kolejne to dolegliwości ze strony samego serca - nieregularne bicie serca, uczucie kołatania. Ból w klatce piersiowej, zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku również jest wskazaniem do przeprowadzenia badań. Diagnostykę prowadzi się też po wystąpieniu zdarzeń sercowych (np. zawału), aby ustalić ich przyczynę i określić, jaki obszar objęły. W trakcie badań wykrywa się także wszystkie wady budowy serca - wrodzone oraz nabyte. Skierowanie na badania można otrzymać podczas wizyty w gabinecie lub konsultacji z kardiologiem online.

Badania nieinwazyjne

Najpopularniejsze badania nieinwazyjne to:

  • pomiar ciśnienia krwi - dostarcza informacji, pod jakim ciśnieniem przemieszcza się krew w twoich tętnicach. Możesz je przeprowadzić samodzielnie, jeśli tylko masz w domu ciśnieniomierz. Otrzymywany wynik składa się z 2 danych - wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Nie powinny one przekraczać odpowiednio 140 i 90 mmHg. Wszystkie wyniki powyżej normy świadczą o nadciśnieniu. Jeśli mierzysz sobie ciśnienie sam w domu i podwyższony wynik powtarza się, warto skonsultować to z lekarzem, aby włączyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj jednak, aby badanie wykonać poprawnie - po minimum 15 minutach spoczynku;

  • elektrokardiografia (EKG)- w trakcie tego badania sprawdza się czynność elektryczną mięśnia sercowego. Polega ono na przyklejeniu do klatki piersiowej oraz umieszczeniu na rękach i nogach elektrod, które rejestrują, jak przebiegają impulsy w sercu. Na podstawie otrzymanych danych można określić przebieg pobudzenia mięśnia sercowego, a tym samym wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości pracy serca. Z zapisu EKG lekarz odczyta także cechy przerostu mięśnia sercowego, co jest typowe w przebiegu niewydolności serca. Badanie jest zupełnie niebolesne i bardzo szybkie;

  • holter EKG - to nic innego jak EKG z tą różnicą, że zapis pracy serca trwa 24 godziny, ponieważ pacjent ma stale przez ten czas podłączone odpowiednie, przenośne urządzenie. Wykonuje się je, gdy na krótkim zapisie EKG nie widać było nieprawidłowości, a pacjent zgłasza kołatania serca lub omdlenia. Monitorowanie serca przez całą dobę daje dużo informacji o jego pracy w czasie wysiłku czy w nocy;

  • echokardiografia - inaczej echo serca. To badanie ultrasonograficzne, w którym badanym obszarem jest mięsień sercowy. Pozwala to określić przepływ krwi przez jamy serca i sprawdzić, czy zastawki pracują prawidłowo. Lekarz może również sprawdzić kurczliwość serca i ewentualne wady budowy. Badanie jest bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane;

  • próba wysiłkowa - w trakcie tego badania bez wątpienia się zmęczysz. Zostaniesz poproszony o jazdę na rowerze stacjonarnym lub bieganie na bieżni. Stopień trudności ćwiczeń zwiększa się stopniowo, a w tym czasie przyklejone do klatki piersiowej elektrody monitorują pracę serca. Monitorowane jest również ciśnienie tętnicze. Wynik pozwala określić, czy serce poddane dużemu wysiłkowi jest w pełni wydolne.

Badania nieinwazyjne to bardzo skuteczny i stosunkowo prosty sposób na wczesne wykrywanie wad oraz zapobieganie poważnym schorzeniom. Jeśli jesteś osobą w grupie ryzyka chorób sercowych, zwróć uwagę, by wykonywać je regularnie.

Badania inwazyjne

Najpopularniejsze badania inwazyjne to:

  • koronarografia- w trakcie tego badania lekarz może ocenić, czy tętnice, które dostarczają krew do serca, mają odpowiedni przepływ. Czasem w tętnicach wieńcowych gromadzą się blaszki miażdżycowe, co zwiększa ryzyko zawału serca - podczas koronarografii takie zmiany się uwidaczniają. Badanie potrzebne jest także przed np. angioplastyką i wszczepieniem by-passów;

  • badanie elektrofizjologiczne serca - wykonywane jest u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Pozwala precyzyjnie określić źródło zaburzeń i ich rodzaj. Drogą naczyń krwionośnych wprowadza się do serca specjalne elektrody, które zbierają bardzo dokładne informacje. Zabieg odbywa się oczywiście w znieczuleniu.

Kardiologiczne badania inwazyjne stosowane są w szczególnych przypadkach. W wielu z nich są sposobem na ratowanie życia.

Źródła
  1. I. Machaj, E. Janczewska, Z. Truszewski, Nieinwazyjne badania obrazujące w kardiologii, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, nr 21, s. 364-368.
  2. J. Bil, Nowe badania w kardiologii interwencyjnej - czy zmienią codzienną praktykę kliniczną?, „Kardiologia Inwazyjna” 2019, nr 14, s. 3-7.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.