Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Na czym polega badanie AMH?

Sylwia Brodniewska 11.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Wraz z wiekiem poziom hormonu antymüllerowskiego spada, co jest naturalnym zjawiskiem. Badanie AMH u kobiet pozwala ocenić ich szansę na zapłodnienie. Często jest wykonywane w diagnostyce niepłodności. Dowiedz się z naszego artykułu, na czym polega to badania i jak się do niego przygotować.


badanie-amh-ocena-rezerwy-jajnikowej-do-in-vitro
Pixabay.com

Polecane

pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest badanie AMH?
  2. Poziom AMH u kobiet
  3. Normy w badaniu AMH
  4. Za niskie AMH
  5. Za wysokie AMH
  6. Jak przygotować się do badania?

Co to jest badanie AMH?

Badanie AMH (hormonu antymüllerowskiego) wykonuje się u kobiet starających się o dziecko. Pozwala ono ocenić rezerwę jajnikową, od której zależą szanse na poczęcie dziecka. Badanie AMH pozwala również zdiagnozować zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz rozpoznać przedwczesne wygasanie funkcji jajników. Często wykonywane jest przed planowaną inseminacją.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. Wraz z wiekiem ta liczba spada, co jest naturalnym zjawiskiem. Badanie jest przeprowadzane u kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Coraz częściej kobiety po 30. roku życia również wykonują to badanie, po to aby sprawdzić, jak wygląda ich rezerwa jajnikowa. Niekiedy jest ono przeprowadzane przed procedurą adopcji zarodka. Badanie można wykonać także u mężczyzn. Pomaga ono w monitorowaniu androgenów, a także sprawdzaniu skuteczności leczenia raka jąder. 

Poziom AMH u kobiet

Badanie AMH u kobiet wykonywane jest z krwi. Nie ma znaczenia dzień cyklu oraz to, czy kobieta przyjmuje leki hormonalne. Wynik pozwala określić, jaka jest szansa na zapłodnienie in vitro lub naturalnie, a także czy kobieta zbliża się do okresu menopauzy. Badanie AMH jest jednym z podstawowych badań wykonywanych podczas leczenia niepłodności. Pary starające się o potomstwo powinny wykonać wiele dodatkowych badań pozwalającch ustalić przyczynę braku ciąży. 

Pamiętaj, że niepłodność to nie to samo, co bezpłodność. To rozróżnienie jest kluczowe w uzyskaniu potomstwa. U mężczyzn często sprawdzany jest skład spermy oraz liczba i jakość plemników. Wyniki pozwalają dobrać odpowiednie leczenie, które pozwoli zajść w ciążę, w szczególności, gdy para przygotowuje się do procedury in vitro. 

Lekarz zleci badanie AMH kobietom, u których podejrzewa zespół policystycznych jajników. Diagnostyka często jest rozszerzana o badanie USG. PCOS jest jedną z przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Badanie AMH jest również pomocne w diagnostyce menopauzy. Z uwagi na to, że coraz częściej kobiety przechodzą klimakterium wcześniej, ocena rezerwy jajnikowej jest pomocna w ustaleniu, kiedy to nastąpi. 

Badanie krwi AMH może być również wykonane u niemowląt. Najczęściej przeprowadza się w celu oceny rozwoju narządów rozrodczych u dzieci. Chłopcy, u których zachodzi prawdopodobieństwo związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu jąder, są poddawani badaniu AMH w pierwszym roku życia. 

Normy w badaniu AMH

Normy badania AMH zależą od wieku, ponieważ wraz z jego upływem poziom hormonu się obniża, podobnie jak szansa na zapłodnienie. Normy mogą się różnić w zależności od laboratorium, gdzie przeprowadza się badanie. Mogą kształtować się następująco:

  • 20–24 lata – 1,52–9,95 ng/ml,

  • 25–29 lat – 1,20–9,05 ng/ml,

  • 30–34 lat – 0,71–7,59 ng/ml,

  • 35–39 lat – 0,41–6,96 ng/ml,

  • 40–44 lata – 0,06–4,44 ng/ml,

  • 45–50 lat – 0,01–1,79 ng/ml,

  • kobiety z PCOS – 2,41–17,1 ng/ml,

  • kobiety starające się o in vitro – min. 0,7 ng/ml.

Nie analizuj wyników badań samodzielnie, w szczególności jeśli są one niezbędne do procedury zapłodnienia in vitro lub służą do wyboru odpowiedniego leczenia. Wynik badania AMH wysoki lub za niski wskazuje na nieprawidłowości.

Za niskie AMH

Za niskie AMH uznaje się wynik poniżej 1,0 ng/ml. Oznacza to, że rezerwa jajnikowa jest niewielka, czyli liczba i potencjał dojrzałości komórek bardzo utrudnia lub niemal uniemożliwia zajście w ciążę. Najczęściej świadczy on o menopauzie. U młodszych kobiet, w wieku rozrodczym, bywa oznaką przedwczesnego wygasania funkcji jajników. Kobiety, które starają się o dziecko, powinny skonsultować się z lekarzem. Nie ma możliwości podniesienia poziomu AMH, jednak istnieją sposoby, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę. 

Za wysokie AMH

Wynik powyżej 6 ng/ml jest uznawany za wysoki. Często świadczy o zespole policystycznych jajników. W jego przebiegu pęcherzyki jajnikowe wytwarzają zbyt dużą ilość tego hormonu. Pamiętaj, że wysoki wynik AMH nie wskazuje jednoznacznie na PCOS, a jest jednym ze sposobów diagnostycznych. Konieczne jest pogłębienie diagnostyki o dodatkowe badania. Wysoki wynik AMH nie oznacza również ciąży. Do jej potwierdzenia konieczne jest wykonanie badania krwi beta HCG.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do badania AMH nie jest wymagające. Hormon antymüllerowski jest stały przez cały cykl miesiączkowy. Na wynik badania nie mają wpływ także spożywane pokarmy i napoje, dlatego oznaczenie AMH można wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie nie wymaga również skierowania. 

Krew do badania jest pobrana podczas wizyty w klinice leczenia niepłodności lub w wybranych laboratoriach. Nie jest to rutynowe badanie jak morfologia krwi, dlatego sprawdź, które placówki je wykonują. Przebieg badania jest taki, jak w przypadku innych pobrań krwi. Ręka jest dezynfekowana, a następnie pobierana jest odpowiednia ilość krwi. Odczekaj kilka minut, aby krew zakrzepła i wróć do swoich codziennych obowiązków. Na wyniki czeka się kilka dni. Pamiętaj, aby je omówić z ginekologiem.

Źródła
  1. Niepłodność, red.P.Laudański, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022.
  2. P. Skałba i in., Wpływ hormonu anty-Mullerowskiego (AMH) na folikulogenezę, “Ginekologia Polska”, 2008, 79, s. 137-140. 
  3. H.Grzegorz Brębowicz, Sytuacje kliniczne w ginekologii onkologii ginekologicznej i uroginekologii, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.