Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Badanie EUS – USG i endoskop w jednym

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Badanie EUS łączy w sobie zalety diagnostyki endoskopowej i ultrasonograficznej. Dzięki temu lekarz może dokładnie sprawdzić od środka kondycję przewodu pokarmowego i organów z nim sąsiadujących. I to bez konieczności otwierania powłok ciała. Dowiedz się, jak przygotować się do badania i jak ono przebiega. Dzięki temu podejdziesz do niego z większym spokojem.


badanie-eus-kiedy-nalezy-je-wykonac
Pixabay.com

Polecane

donorstvo-krovi-khto-mozhe-zdavaty-krov
Zdrowie
1 min.
Хто, де, коли і як може здавати кров?
06.04.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Spis treści
  1. Na czym polega badanie EUS?
  2. Jakie są wskazania do wykonania badania EUS?
  3. Jak przygotować się do badania EUS?
  4. Jak przebiega badanie EUS?
  5. Czy badanie EUS może prowadzić do powikłań?

Na czym polega badanie EUS?

Badanie EUS, zwane również endosonografią, to ultrasonografia endoskopowa. Wykorzystywana jest w diagnostyce schorzeń układu pokarmowego. Łączy dwie metody: endoskopię i ultrasonografię. 

Endoskop jest wyposażony w głowicę USG. Dzięki temu po wsunięciu przewodu endoskopu do przewodu pokarmowego możliwe jest precyzyjne zbadanie jego ścian i struktur z nimi sąsiadujących, w tym trzustki.

Działanie głowicy USG w badaniu EUS jest analogiczne jak przy badaniu przez powłoki brzuszne. Emitowane są fale dźwiękowe o częstotliwości 2–50 MHz. Docierają do tkanek i odbijają od nich, by powrócić do urządzenia. W efekcie powstaje obraz, który specjalista operujący urządzeniem odczytuje na monitorze w czasie w rzeczywistym.

Tradycyjne USG, wykonywane przez powłoki brzuszne, nie zawsze jest wystarczająco precyzyjne. Dla zbadania poszczególnych elementów układu pokarmowego (jak trzustka czy drogi żółciowe), bez otwierania powłok ciała konieczne jest przeprowadzenie badania EUS. 

Jakie są wskazania do wykonania badania EUS?

Lekarz zaleci Ci wykonanie badania EUS przy podejrzeniu patologicznych zmian w układzie pokarmowym. Zwłaszcza przy:

  • nowotworach (np. przełyku, żołądka),

  • torbielach trzustki, 

  • przewlekłym zapaleniu trzustki,

  • zaburzeniu przepływu żółci (np. podejrzeniu kamicy żółciowej),

  • zmianach zlokalizowanych pod błoną śluzową przewodu pokarmowego.

Specjaliści sięgają po tę metodę diagnostyczną również wtedy, gdy chcą zbadać węzły chłonne ulokowane wzdłuż przewodu pokarmowego. Jest to narzędzie pomocne również w diagnostyce patologi narządów wewnętrznych poza układem pokarmowym (np. nadnerczy). Metoda EUS pozwala nie tylko na zdiagnozowanie schorzeń, ale też na przeprowadzenie biopsji czy drenażu. Jest to więc nie tylko narzędzie do badań, ale też terapii. 

Krew w stolcu bywa objawem zarówno chorób zapalnych jelit, jak i groźnych zmian nowotworowych. Dzięki pogłębionej diagnostyce i wczesnym wykryciu przyczyny wystąpienia symptomów zwiększa się szansa na skuteczność wdrożonego leczenia. Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która umożliwi Ci szybki kontakt z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań w krótkim czasie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi, to:

  • konsultacje ze specjalistą (w tym z gastroenterologiem) bez skierowania,

  • dostęp do badań laboratoryjnych z listy dla danego pakietu, np. morfologia, hormony tarczycy, układ krzepnięcia, nawet łącznie blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD,

  • unikanie długich kolejek w oczekiwaniu na wizytę – czas oczekiwania na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu to maksymalnie 24 godziny, a ze specjalistą przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze,

  • coroczny profilaktyczny przegląd zdrowia w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD.

Sprawdź ofertę i wybierz pakiet najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Jak przygotować się do badania EUS?

Badanie EUS przeprowadzane jest wyłącznie u pacjentów będących na czczo (podobnie należy wstrzymać się od jedzenia dwie godziny po badaniu). W przypadku diagnostyki przez odbytnicę konieczne jest dodatkowe wykonane lewatywy w celu oczyszczenia z mas kałowych.

Diagnostyka zostaje przeprowadzona zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i po przyjęciu do szpitala. W każdym wypadku jednak ważne jest wykonanie wcześniej badań krwi:

Skonsultuj z lekarzem wszystkie przyjmowane leki. Nie wszystkie wolno przyjąć przed badaniem EUS.

Jak przebiega badanie EUS?

Z punktu widzenia pacjenta badanie EUS niewiele różni się od gastroskopii, czyli badania przewodu pokarmowego przez jamę ustną, albo kolonoskopii, czyli badania przewodu pokarmowego przez odbytnicę.

Po ułożeniu się pacjenta na boku głowica jest wsuwana powoli do jamy ustnej lub odbytnicy aż do odcinka, który zbadać chce lekarz. Przez cały czas urządzenie emituje fale ultradźwiękowe przekładające się na obraz. To ułatwia lekarzowi kontrolę przesuwania się aparatury wzdłuż przewodu pokarmowego.

Badanie nie zawsze wymaga podania znieczulenia (zwykle jednak, jeśli endoskop z głowicą USG wprowadzany jest przez jamę ustną, znieczulane jest gardło). W przypadku, gdy pacjent bardzo stresuje się badaniem, podawane są też środki uspokajające. W uzasadnionych przypadkach anestezjolog wykonuje znieczulenie ogólne (np. przy diagnostyce pacjentów z zaburzeniami natury psychicznej lub dzieci).

Całe badanie trwa od 10 do 20 minut. Wszystko zależy od tego, na jaką głębokość wsuwany jest endoskop z USG. Nieco dłużej będzie trwać, jeśli poza diagnostyką pobierany jest materiał do analizy albo wykonywany drenaż.

Czy badanie EUS może prowadzić do powikłań?

Badanie EUS uznawane jest za bezpieczne, co nie znaczy, że jest całkowicie wolne od ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Powikłania towarzyszą przede wszystkim diagnostyce połączonej z drenażem lub pobraniem wycinka do analizy.

Skutkiem wykonania EUS mogą być:

  • krwawienia z przewodu pokarmowego,

  • przebicie przewodu pokarmowego,

  • zakażenia.

Źródła
  1. G. Ćwik, M. Solecki i in., Współczesna ultrasonografia w ocenie zmian chorobowych w trzustce, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2010, nr 5 (4), s. 202–206.
  2. M. Wiercińska, Ultrasonografia endoskopowa (endoskopia, EUS): wskazania i przebieg badania, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/137535,ultrasonografia-endoskopowa-eus, dostęp: 20.10.2023 r.
  3. J. Grabska-Chrząstowska, Ultrasonografia, https://home.agh.edu.pl/~asior/stud/doc/ULTRASONOGRAFIA_20.pdf, dostęp: 20.10.2023 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.