Właściwości kosmetyczne i lecznicze betuliny
Betulinę pozyskuje się z brzozy w wyniku ekstrakcji. Zawiera ona wiele cennych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie oraz na wygląd skóry i włosów. Np. kosmetyki zawierające w składzie betulinę pozwalają zmniejszyć stany zapalne przy cerze trądzikowej, poprawić jakość skóry dojrzałej czy zmniejszyć swędzenie z powodu AZS. Poznaj całą gamę właściwości betuliny.
Co to jest betulina?
Betulina to terpen, który można znaleźć w korze niektórych drzew, w szczególności brzozy. To właśnie ona jest odpowiedzialna za charakterystyczny wygląd gałęzi i pnia tego drzewa. Ekstrakt betuliny pozyskiwany jest na wiosnę, kiedy jest go najwięcej. W korze brzozy betulina stanowi około 30% wszystkich składników. Jest pozyskiwana metodą ekstrakcji przy użyciu rozpuszczalników, takich jak: etanol, aceton, chloroform czy izopropanol. Powstały ekstrakt z brzozy zawiera nawet 70% tego terpenu, a pozostałą ilość stanowią triterpeny, takie jak: kwas betulinowy, allobetulina, aldehyd betulonowy i lupeol.
Betulina – właściwości kosmetyczne
Cenne właściwości betuliny zostały poznane już wiele lat temu. Dawniej leczono nią dolegliwości układu limfatycznego i gruźlicę. Obecnie jest dostępnych wiele preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych, które pozytywnie działają na cały organizm. Nasze babcie wykorzystywały maść brzozową z betuliną na bóle reumatyczne oraz na rwę kulszową.
Betulina stanowi częsty składnik szamponów do włosów, zwłaszcza przetłuszczających się. Dodatkowo pobudza mieszki włosowe do pracy, zmniejszając wypadanie włosów.
Krem brzozowy z betuliną jest popularnym produktem do pielęgnacji skóry twarzy. Sprawdza się przy cerze wrażliwej, trądzikowej i mieszanej. Betulina zawarta w kosmetykach ma szereg właściwości, w tym:
antyoksydacyjne – opóźnia starzenie się skóry spowodowane działaniem wolnych rodników. Sprawdzi się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cer dojrzałych, ze zmarszczkami i utraconym owalem twarzy;
przeciwwirusowe i przeciwzapalne – przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ich rozprzestrzenianie się. Poprawia wygląd cery trądzikowej, reguluje produkcję sebum. Betulina może być stosowana w pomadkach do ust, ponieważ zmniejsza częstotliwość pojawiania się opryszczki wargowej;
łagodzące – łagodzi dolegliwości skórne, takie jak swędzenie, pieczenie, które towarzyszą dermatozom (atopowemu zapaleniu skóry, kontaktowemu zapaleniu skóry). Dodatkowo, jeśli borykasz się z opuchniętymi powiekami, możesz zrobić okład na oczy, a następnie nałożyć krem pod oczy z betuliną;
antyhistaminowe – opóźnia uwalnianie się histaminy, która jest odpowiedzialna za odpowiedź immunologiczną organizmu. Betulina jest obecna w kosmetykach przeznaczonych do cer wrażliwych, podrażnionych i alergicznych;
działa na aktywność melaniny w skórze – zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień skóry wynikających z promieniowania słonecznego.
Betulinę można znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz skóry, w szczególności twarzy.
Właściwości lecznicze betuliny
Betulina wykazuje szereg właściwości leczniczych, w tym:
przeciwzapalne – zmniejsza stany zapalne w organizmie, również te o charakterze przewlekłym i którym towarzyszy ból. Podobne właściwości ma chlorofil do picia;
antyoksydacyjne – chroni przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się organizmu. Obniża poziom lipidów a zwiększa działanie antyoksydantów, głównie witamin A i E;
przeciwwirusowe – przeciwdzia ła rozwojowi wirusów odpowiedzialnych za opryszczkę (Herpes simplex), zakażenie górnych dróg oddechowych, wirusowe zapalenie opon mózgowych;
przeciwnowotworowe – działa na komórki nowotworowe wywołujące choroby, takie jak rak płuc, trzustki i żołądka. Może też zmniejszać ryzyko rozwoju raka piersi, prostaty, jajnika i glejaka.
Betulina zwiększa wydalanie moczu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko odkładania się w nerkach szczawianów, odpowiedzialnych za kamicę. Dodatkowo chroni wątrobę i zmniejsza poziom złego cholesterolu. Może być stosowana wspomagająco w leczeniu miażdżycy, a także stanowić domowy sposób zwalczania zapalenia stawów. Najczęściej nakłada się ją w postaci maści lub sprayu. Jeśli masz u siebie brzozę, możesz spróbować samodzielnie przygotować takie produkty. Jeśli nie, to sięgnij po gotowe środki.
Warto wzbogacić swoją suplementację nie tylko o betulinę, ale również o tran, który ma szereg cennych właściwości. Pamiętaj jednak, aby uzgodnić to z lekarzem, w szczególności jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki.
Wpływ betuliny na skórę
Betulina z brzozy jest najczęściej wykorzystywana do kosmetyków. Na pewno znasz wiele takich produktów do pielęgnacji twarzy i ciała. Krem z betuliną reguluje proces syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra wygląda młodziej, jest bardziej jędrna, elastyczna i zostaje zachowany owal twarzy. Skóra z upływem czasu staje się bardziej podatna na rozciąganie, dlatego kosmetyki z betuliną są często przeznaczone dla osób z cerą dojrzałą.
Dzięki swoim właściwościom betulina zapobiega wiotczeniu skóry. Znajduje zastosowanie w kosmetykach ujędrniających do ciała. Może być także jednym ze składników preparatów antycellulitowych. Ponadto wspomaga gojenie się ran, działając antyseptycznie na skórę. Wspomaga tworzenie się blizn, nie dopuszcza do pojawienia się nieestetycznych bliznowców.
Jednym z popularniejszych kosmetyków jest szampon z betuliną przeznaczony do włosów wypadających. Wzmacnia cebulki, a także poprawia ukrwienie skóry głowy. Regularnie stosowany, pozwala zobaczyć pierwsze efekty już po kilku tygodniach. Betulina w kosmetyce, w szczególności w produktach do włosów, ma jeszcze jedno ważne zastosowanie. Stymuluje odrastanie nowych włosów u osób po chemioterapii, cierpiących na łysienie plackowate, łojotokowe czy u kobiet po porodzie, które zauważyły znaczne przerzedzenie włosów.
- Bednarczyk-Cwynar B., Zaprutko L., Trójterpenoidy w kosmetyce i kosmetologii, „Polish Journal of Cosmetology” 2003, 4, s. 218–240.
- Kozioł A., Garasińska-Pryciak E., Biologiczna aktywność betuliny i zastosowanie w kosmetyce, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 4 (5), s. 331–334.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.