Jaką bezpieczną metodę depilacji wybrać w ciąży?
Przyszła mama musi pamiętać, że nie wszystkie zabiegi kosmetyczne w ciąży są bezpieczne. To samo dotyczy depilacji. Zobacz, z których metod depilacji możesz korzystać, a których lepiej unikać w czasie, gdy spodziewasz się dziecka.
Czy w ciąży można się depilować?
Razem z ciążą pojawia się wiele pytań, nie tylko o zdrowie i samopoczucie, ale także o pielęgnację. Z niektórych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych będziesz musiała zrezygnować na 9 miesięcy. W trosce o zdrowie Twoje i dziecka lekarze odradzają:
peelingi chemiczne,
laseroterapię,
sauny i łaźnie parowe.
Zabiegi związane z użyciem substancji chemicznych, takich jak kwasy, mogą wchłaniać się przez skórę i potencjalnie wpływać na rozwój płodu. Dlatego lepiej unikać peelingów chemicznych w ciąży. Niektóre zabiegi laseroterapii bywają niebezpieczne dla ciężarnych kobiet ze względu na promieniowanie laserowe. Natomiast wysoka temperatura w saunach i łaźniach parowych negatywnie wpływa na rozwój płodu, a także powoduje niekiedy odwodnienie u matki.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne w ciąży są zabronione. Możesz nawet urządzić sobie domowe SPA. Jednym z takich zabiegów jest depilacja. Musisz natomiast wybrać odpowiedni sposób, w tej kwestii także są bowiem ograniczenia. Nie każda depilacja będzie bezpieczna dla Ciebie i dla Twojego malucha.
Te metody depilacji są bezpieczne w ciąży
Jeśli chcesz mieć gładkie ciało a jesteś w ciąży, skorzystaj z bezpiecznych metod usuwania owłosienia. Należą do nich:
golenie maszynką,
depilacja woskiem,
niektóre kremy depilujące, przeznaczone dla ciężarnych,
depilator elektryczny.
Golenie jest jedną z najbezpieczniejszych metod usuwania owłosienia. Możesz użyć jednorazowej maszynki do golenia.
Depilacja woskiem może być stosowana w ciąży, jednak ze względu na zmiany hormonalne zachodzące wówczas w organizmie skóra jest bardziej wrażliwa na ból. Przed przeprowadzeniem depilacji woskiem wykonaj próbę na małym obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne reakcje alergiczne i zmiany skórne.
Depilacja urządzeniem elektrycznym także jest bezpieczna, jednak niektóre kobiety mogą odczuwać podczas niej ból. Chodzi zwłaszcza o wrażliwe obszary, takie jak okolice bikini czy pod pachami.
Niektóre kremy depilujące są uważane za bezpieczne w ciąży, ale zawsze powinnaś przeczytać etykietę i upewnić się, że produkt nie zawiera silnych składników chemicznych, które mogą być szkodliwe.
Pamiętaj, że Twój stan jest wyjątkowy. Zachowaj ostrożność i skonsultuj się z lekarzem przed przystąpieniem depilacji.
Depilacja w ciąży – tych metod unikaj
W ciąży ważne jest zachowanie ostrożności podczas depilacji. Unikaj metod, które mogą potencjalnie zaszkodzić zarówno Tobie, jak i dziecku. Specjaliści odradzają:
depilację laserową,
elektrolizę.
Depilacja laserowa może być szkodliwa w ciąży ze względu na promieniowanie. Wszelkie procedury laserowe powinny zostać odłożone na czas po porodzie. Ze względów bezpieczeństwa unikaj również depilacji elektrolizą, która polega na wprowadzaniu małych igieł w mieszki włosowe i podaniu przez nie prądu elektrycznego.
Depilacja bikini w ciąży
Okolice bikini są szczególnie newralgiczne w ciąży, dlatego wymagają specjalnej uwagi. Nie ma przeciwwskazań do depilacji bikini w domu, jednak zwróć uwagę, aby wybrana metoda była bezpieczna. Najlepiej będzie użyć jednorazowej maszynki do golenia, depilatora elektrycznego lub specjalnego kremu przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Aby uniknąć podrażnień i infekcji po depilacji, zastosuj krem nawilżający bądź żel aloesowy. Unikaj intensywnego tarcia skóry, na przykład przez noszenie ciasnych i obcisłych ubrań. Jeśli masz skłonność do wrastających włosków, regularnie stosuj peeling mechaniczny ciała w okolicy bikini. Unikaj używania agresywnych środków do higieny intymnej, które mogą powodować uczulenia i dodatkowo podrażnić delikatną skórę. Wybieraj produkty o łagodnej formule, przeznaczone dla kobiet w ciąży.
Pamiętaj, że każda skóra jest inna i może reagować różnie na depilację. Jeśli masz silne podrażnienia, zaczerwienienia lub inne problemy skórne, skorzystaj z porady dermatologa.
Pielęgnacja w ciąży
Pielęgnacja w ciąży jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy oraz dla prawidłowego rozwoju dziecka. Podczas ciąży skóra może się rozciągnąć, dlatego ważne jest nawilżanie i regularne stosowanie kremów przeciw rozstępom na brzuchu, biodrach i piersiach. Warto też sięgać po delikatne kosmetyki do mycia, aby uniknąć podrażnień.
Wzrost poziomu hormonów w ciąży może wpływać na kondycję włosów. Postaraj się utrzymywać je czyste, ale używaj łagodnych szamponów oraz odżywek. Unikaj silnych produktów chemicznych. Zachowaj odpowiednią higienę jamy ustnej. W ciąży wzrasta ryzyko zapalenia dziąseł, dlatego szczotkowanie zębów po każdym posiłku jest niezwykle ważne. Unikaj również używania preparatów zawierających alkohol i fluorek.
Pamiętaj, że teraz od Twojego komfortu i samopoczucia zależy nie tylko Twoje zdrowie. Warto więc o nie zadbać, bo szczęśliwa mama to szczęśliwy maluch.
- K. Cooke, Ciężarówką przez 9 miesięcy: przewodnik po ciąży i okolicach, tłum. B. Gontarczyk-Krampe, Insignis Media, Kraków 2008.
- A. Tiefenbacher, ABC ciąży i porodu, Wydawnictwo REA, Lesznowola 2018.
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
- C. Adamo, E. van de Paal, 9 miesięcy, Babaryba, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.