Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Nieprawidłowe bicie serca. Jak uspokoić za szybkie bicie serca?

Olga Dąbska30.10.2021Aktualizacja: 13.10.2023

Bicie serca wyraża liczba uderzeń wykonanych w ciągu minuty. Norma wynosi 60-100. Nieprawidłowe bicie serca może mieć różne przyczyny. Odpowiadać mogą za niego stany fizjologiczne, takie jak duży wysiłek, stres, lęk, ale i stany patologiczne, np. choroby serca.


Nieprawidłowe bicie serca oznacza zarówno za szybką, jak i zbyt wolną jego pracę. Gdy serce bije nie tak, jak powinno, dochodzi do zaburzenia w zaopatrzeniu organizmu w tlen i substancje odżywcze. Dolegliwości tej mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak zawroty głowy, zmęczenie, ból w klatce piersiowej. Sprawdź, jakie są przyczyny nieprawidłowego, nierównego bicia serca i w jaki sposób sobie z nim radzić.

bicie-serca-przyspieszone-nierowne-jakie-sa-normy
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak prawidłowo bije serce?
  2. Spowolnione bicie serca - przyczyny
  3. Przyspieszone bicie serca - przyczyny
  4. Nieregularne bicie serca - kołatanie
  5. Jak wzmocnić serce?
  6. Szybkie bicie serca - jak je uspokoić?

Jak prawidłowo bije serce?

Prawidłowe bicie serca powinno mieścić się w zakresie wynoszącym od 60 do 100 uderzeń na minutę. Stan, w którym częstość akcji serca wynosi poniżej 60 razy na minutę, określa się mianem bradykardii. Zbyt szybkie bicie serca to tachykardia (możesz spotkać się też z określeniem częstoskurcz). Definiuje się je jako przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

Spowolnione bicie serca - przyczyny

Zbyt wolne bicie serca może mieć charakter fizjologiczny i nie być związane z żadną chorobą. Najczęściej stan ten spotyka się u sportowców. Mają oni z natury wolny spoczynkowy rytm serca. Innym podłożem fizjologicznej bradykardii jest wagotonia. Określa się w ten sposób stan wzmożonego napięcia nerwu błędnego. To najdłuższy z nerwów czaszkowych, który składa się z czterech odcinków: głowowego, szyjnego, piersiowego, brzusznego, który reguluje rytm serca. Zbyt wolne bicie serca może mieć też charakter patologiczny i być objawem choroby. Bradykardia towarzyszy m.in. zaburzeniom przewodnictwa, hiperkaliemii (nadmiernemu stężeniu potasu we krwi), zatruciom mentolem, zmianom zwyrodnieniowym w układzie bodźcoprzewodzącym, niedoczynności tarczycy, chorobie niedokrwiennej serca. Może być też skutkiem ubocznym działania niektórych leków.

Przyspieszone bicie serca - przyczyny

Przyspieszone bicie serca nie zawsze oznacza objaw choroby. Akcja mięśnia sercowego może przyspieszyć w wyniku działania katecholamin (organicznych związków chemicznych, do których zalicza się m.in. adrenalinę, noradrenalinę, dopaminę), powstających na skutek stresu czy wysiłku fizycznego. Jej podłożem mogą też być napady lękowe, używki (kofeina, nikotyna, alkohol), odwodnienie. Przyspieszone bicie serca bywa również powodowane przez nadmierną utratę krwi, wstrząs, nadczynność tarczycy, gorączkę, posocznicę, niewydolność serca, niedotlenienie czy zapalenie mięśnia sercowego. Tachykardia towarzyszy nierzadko zaburzeniom rytmu serca, czyli arytmii. Wśród nich wymienia się m.in.: migotanie przedsionków (polega na nieskoordynowanym pobudzeniu przedsionków serca), trzepotanie przedsionków (polega na szybkim, zorganizowanym rytmie przedsionków o częstości 250-350/min), częstoskurcz komorowy (polega na nieprawidłowej, przyspieszonej czynności skurczowej serca).

Nieregularne bicie serca - kołatanie

Nieregularne bicie serca nazywane jest popularnie kołataniem. Palpitacji doświadczasz przy nieprzyjemnym odczuciu przyspieszonej, silnej, nieprawidłowej akcji serca. Stan ten miewa różne przyczyny. Najczęściej pochodzą one ze strony serca (np. arytmie, choroba niedokrwienna serca, wady serca), choć mogą być też związane m.in. z:

  • zaburzeniami hormonalnymi, np. podczas menopauzy, ciąży,

  • zaburzeniami gospodarki elektrolitowej,

  • chorobami psychicznymi, np. depresją, nerwicą, zaburzeniami hipochondrycznymi,

  • migreną,

  • astmą oskrzelową.

Jak wzmocnić serce?

Jeśli chcesz zapobiec nieprawidłowościom w pracy serca, to ważne, abyś zdobył informacje o tym, jak wzmocnić serce. Narząd ten nie ma zdolności do samoregeneracji, stąd tak ważne jest dbanie o niego. Istotnym elementem profilaktyki zaburzeń w biciu serca są:

  • unikanie czynników stresogennych - znajdź swój sposób na wyciszenie i ograniczenie negatywnego wpływu stresu,

  • stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, w tym spożywanie produktów bogatych w magnez i witaminy z grupy B, zwłaszcza w kwas foliowy,

  • wykluczenie używek, które zwiększają ryzyko m.in. choroby wieńcowej, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego,

  • stosowanie ziół na serce - najbardziej znane to głóg i serdecznik. Głóg rozszerza tętnice, poprawia kurczliwość serca, obniża ciśnienie tętnicze, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Serdecznik również obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa wydolność mięśnia sercowego, reguluje jego pracę. Inne zioła na serce to: miłorząb, naparstnica, konwalia majowa, jemioła,

  • przyjmowanie suplementów diety na wzmocnienie serca,

  • regularna aktywność fizyczna - zalecana przez Światową Organizację Zdrowia porcja ruchu dla osób w wieku 18-64 lat wynosi 150-300 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut ćwiczeń o dużej intensywności.

Szybkie bicie serca - jak je uspokoić?

Pamiętaj, że kiedy doświadczasz zbyt szybkiego bicia serca, powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Ten na podstawie wywiadu, badań przedmiotowych i dodatkowych ustali przyczynę twojego stanu. U niektórych osób konieczne okazują się leki spowalniające czynność serca. Jeśli ma się do czynienia z anatomicznym podłożem występowania zaburzenia, może być potrzebny zabieg. W tym przypadku zastosowanie ma często ablacja, która polega na zniszczeniu, najczęściej przy użyciu energii termicznej, obszaru serca, który zaburza jego pracę.

Aby opanować szybkie bicie serca, możesz też sobie pomóc, stosując się do kilku prostych zasad:

  • przyjmij pozycję leżącą - takie ułożenie ciała sprzyja aktywności nerwu błędnego,

  • wykonuj spokojne, miarowe, głębokie oddechy,

  • unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego na co najmniej kilka godzin przed snem,

  • zastosuj znane metody relaksacyjne,

  • wypij duszkiem szklankę zimnej wody, zanurz twarz w zimnej wodzie lub przyłóż zimny kompres,

  • odpowiednio nawadniaj organizm i uzupełniaj poziom elektrolitów.

Oprócz szybkiego bicia serca niepokojącym objawem może być słyszenie jego pracy w uchu. Ucho wewnętrzne i środkowe to bardzo wrażliwe struktury. Wspomniane dolegliwości mogą mieć wielorakie podłoże, lecz jedną z częstszych ich przyczyn są zmiany wysokości, wahania ciśnienia tętniczego, schorzenia laryngologiczne, np. zalegająca woskowina, stan zapalny, tocząca się infekcja.

Źródła
  1. E.A. Biondi, Zaburzenia rytmu serca u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2011, t. 15, nr 5, s. 47-54.
  2. G. Herold, Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, PZWL, Warszawa 2004, s. 308.
  3. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, s. 215.
  4. B. Dąbrowska, A. Dąbrowski, Podręcznik elektrokardiografii, PZWL, Warszawa 1993, s. 117–118.
  5. A. Prusiński, Podstawy neurologii klinicznej, PZWL, Warszawa 1977, s. 66.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-imbir-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Imbir – podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Właściwości imbiru
17.09.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.