Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
Bilans sześciolatka to okresowe badanie kontrolne, które twoje dziecko ma ustawowo zagwarantowane. Stanowi niezwykle ważny element działań profilaktycznych. Dzięki niemu nie dość, że nauczy się dziecko zdrowego stylu życia, to szybko można wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju.
Badania bilansowe służą ocenie stanu psychofizycznego dziecka. Bilans sześciolatka sprawdza też gotowość malucha do podjęcia nauki w szkole. Powinieneś wiedzieć, że składa się na niego badanie podmiotowe i przedmiotowe, które w nieznacznym stopniu różni się u chłopców i dziewczynek. Rodzicu, sprawdź, na czym dokładnie polega badanie bilansowe twojego sześciolatka.
Czy bilans sześciolatka jest obowiązkowy?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem dzieci i młodzież do 18 lat mają zapewnioną profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jednym z jej przejawów jest bilans zdrowia, realizowany od 1976 roku. Określenie to dotyczy badań okresowych, które przeprowadza się u dzieci zaraz po urodzeniu i na kilku następnych etapach rozwoju. Mają miejsce w drugim, czwartym, szóstym, dziesiątym, czternastym, szesnastym i osiemnastym roku życia. Jako rodzic powinieneś zostać poinformowany o konieczności stawienia się z dzieckiem na badanie. Niestety, nie wszyscy opiekunowie do tego się stosują. Nierzadką praktyką jest wysyłanie przypomnień przez poradnie do rodziców, którzy bagatelizują sprawę i nie zgłaszają się z dzieckiem do lekarza. Rodzice nie powinni traktować bilansów w kategorii przykrej konieczności, ale możliwości wprowadzenia pociech w świat zachowań sprzyjających zdrowiu.
Zobacz także, w jakich sytuacjach warto skonsultować stan swojego dziecka podczas e-wizyty u pediatry online
Bilans sześciolatka – kiedy i gdzie go się przeprowadza?
Bilans sześciolatka robi się przed pójściem dziecka do szkoły. Przeprowadza się go w roku poprzedzającym rozpoczęcie edukacji wczesnoszkolnej. Wykonuje go pediatra lub lekarz rodzinny we współpracy z pielęgniarką. Wybierając się z dzieckiem na bilans, należy wziąć ze sobą jego książeczkę zdrowia i dokumentację medyczną.
Co obejmuje bilans sześciolatka?
Zanim wybierzesz się z dzieckiem na bilans sześciolatka, zapoznaj się z badaniami, które w jego ramach będą wykonywane, gdyż każdy bilans ma swoją specyfikę. Po pierwsze w przypadku sześciolatków obejmuje on badanie podmiotowe. Ty i twoje dziecko zostaniecie poproszeni o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań na temat podejmowanych przez was zachowań zdrowotnych, ewentualnego narażenia na czynniki zagrażające zdrowiu czy przebytych chorób. Personel medyczny dokona analizy dokumentacji medycznej dziecka.
Po drugie bilans sześciolatka obejmuje badanie przedmiotowe. Twoje dziecko zostanie ocenione pod kątem:
rozwoju fizycznego – pomiar masy ciała i wzrostu, wyliczenie współczynnika masy ciała BMI,
rozwoju psychomotorycznego,
funkcjonowania układu ruchu,
rozwoju mowy,
lateralizacji, inaczej nazywanej stronnością, którą definiuje się jako kształtowanie dominacji stronnej, asymetrię czynnościową lewej i prawej strony ciała,
W przypadku chłopców dokonuje się też oceny układu moczowo-płciowego i sprawdza obecność jąder w mosznie (ich brak fachowo nazywa się wnętrostwem), występowanie spodziectwa, czyli nieprawidłowości ujścia cewki moczowej, czy stulejki, czyli zwężenia napletka.
Bilans sześciolatka obejmuje również:
pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
wykrywanie zaburzeń ostrości wzroku i zeza,
wykrywanie zaburzeń układu ruchu, w tym zniekształceń statycznych kończyn dolnych i bocznego skrzywienia kręgosłupa,
ocenę obecności czynników ryzyka uszkodzenia słuchu, test rozwoju reakcji słuchowych, ocenę rozwoju mowy.
Lekarz sprawdzi też, czy dziecko jest poddawane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. W razie stwierdzenia nieprawidłowości skieruje malucha na specjalistyczne badania lekarskie. Przeprowadzi też poradnictwo w zakresie prozdrowotnego stylu życia. Bilans sześciolatka kończy się podsumowaniem, podczas którego dowiesz się o zdrowotnej dojrzałości szkolnej swojego dziecka oraz kwalifikacji na zajęcia wychowania fizycznego. Powinieneś otrzymać „Kartę rozwoju i zdrowia dziecka 6-letniego”, którą dostarczysz pielęgniarce szkolnej wraz z podjęciem przez dziecko nauki.
Bilans sześciolatka – dlaczego jest ważny?
Bilans sześciolatka to bardzo ważne badanie. Dlaczego? Podczas takiego badania otrzymasz szczegółowe informacje na temat rozwoju swojego dziecka. To doskonała profilaktyka. Dzięki temu możesz zapobiec powstaniu zaburzeń zdrowia lub szybko wychwycić wiele schorzeń u swojego dziecka. Dolegliwościami możliwymi do stwierdzenia w ramach bilansu sześciolatka są m.in.: skolioza, nierówności kończyn, wady statyczne stóp, choroby nerwowo-mięśniowe, wady wzroku, zaburzenia mowy czy słuchu. Dzięki temu kontrolnemu badaniu masz szansę zainterweniować, zanim dojdzie do utrwalenia lub rozwoju problemów zdrowotnych. Rodzicu, powinieneś mieć świadomość, że bilans zdrowia twojego dziecka ma również znaczenie ogólne. W jaki sposób? Dzięki uzyskanym z niego danym możliwe staje się określenie zdrowotności populacji dzieci w wieku 6 lat w różnej skali – kraju, regionu, miasta itp.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.