Czym jest i do czego służy biorezonans magnetyczny?
Biorezonans magnetyczny według zwolenników medycyny alternatywnej bada patogeny, np. wirusy, poprzez ocenę uwalnianych przez nie wibracji. Służy też wykrywaniu toksyn i innych związków. Jest on niekonwencjonalną metodą diagnostyczną wykorzystywaną do diagnozy ani leczenia chorób. Dowiedz się więcej o biorezonansie, czytając poniższy artykuł!
Co to jest biorezonans magnetyczny?
Po hasłem „biorezonans magnetyczny” kryje się metoda wykorzystywana przez medycynę niekonwencjonalną. Została opracowana w 1977 roku przez Niemców: Franza Morella i Enricha Rusha. Jej powszechna nazwa to terapia MORA (skrót od połączenia liter nazwisk twórców).
Na czym polega biorezonans magnetyczny?
Głównym założeniem terapii MORA jest to, że patogeny znajdujące się w organizmie ludzkim, w tym wirusy, bakterie i pasożyty, emitują specyficzne drgania różniące się od tych emitowanych przez ciało człowieka. Ponoć dzięki różnicy tych częstotliwości aparat do biorezonansu magnetycznego może je zauważyć i ustalić ich rodzaj.
Biorezonans magnetyczny ma również rzekomo odbierać również drgania chorobowe. Ponoć bywa także wykorzystywany w stanach pourazowych czy do identyfikacji zatruć toksynami, metalami ciężkimi, chemikaliami. Pamiętaj jednak, że działanie tej procedury nie zostało udowodnione naukowo.
Leczenie biorezonansem magnetycznym
Terapia MORA została uznana za metodę niekonwencjonalną ze względu na brak jednoznacznych dowodów na słuszność jej działania. Efekt terapeutyczny, jaki możesz za jej sprawą osiągnąć, uważany jest za tzw. placebo. To rezultat na tle psychologicznym, nie wpływający w żaden sposób somatycznie na stan zdrowia. Placebo daje jedynie komfort z tytułu leczenia.
Biorezonans magnetyczny może kusić nie tylko poprzez rzekome szerokie spektrum swojego działania w wykrywaniu i identyfikacji zagrożenia dla organizmu. Jest interesujący również ze względu na zbliżoną nazwę do znanego powszechnie badania obrazowego, jakim jest rezonans magnetyczny.
Pamiętaj, że biorezonans magnetyczny to niekonwencjonalna i niepotwierdzona technika rozpoznawania chorób. Chcąc ustalić przyczynę swoich problemów zdrowotnych, zgłoś się do lekarza i rozpocznij rzetelną diagnostykę. Skorzystaj z e-konsultacji bądź poproś o spotkanie z lekarzem online również wtedy, gdy rozważasz skorzystanie z biorezonansu magnetycznego.
Jak przebiega biorezonans magnetyczny?
Badanie przebiega w pozycji siedzącej, a jego istotą jest przesyłanie przez ciało niewielkich dawek prądu wytwarzanego przez aparat do biorezonansu magnetycznego. Osobie badanej podawane są elektrody lub umieszczane są na ciele. To niewielkie, metalowe końcówki o różnym kształcie, w zależności od okolicy ciała, na której mają być umieszczane. Niektóre elektrody należy trzymać np. w ręce.
Biorezonans magnetyczny ma za zadanie wykryć i zidentyfikować patologiczne pole elektromagnetyczne patogenów znajdujących się w organizmie. Jak już elektrody znajdą się na swoich miejscach, osoba przeprowadzająca biorezonans zmienia w trakcie badania natężenie fal elektromagnetycznych. Rzekomo ma to wpływać na zmianę drgań patogenów czy toksyn.
Czy to boli i jak długo trwa?
Badanie biorezonansem magnetycznym jest bezbolesne, jednak w czasie jego trwania można odczuwać delikatne mrowienie w skórze. Taki efekt jest związany z obecnością i przechodzeniem prądu przez elektrody do ciała.
Terapia biorezonansem obejmuje serię zabiegów, na którą najczęściej składa się kilka sesji.
Badanie oferują specjalne gabinety zajmujące się tego typu medycyną niekonwencjonalną. W ofercie znajdują się także mobilne aparaty do biorezonansu magnetycznego do użytku domowego.
Biorezonans magnetyczny na alergię, nałogi i choroby przewlekłe
Spektrum działania terapii MORA według jej twórców i zwolenników jest szerokie. Biorezonans magnetyczny rzekomo jest pomocny w wykrywaniu wielu różnorodnych nieprawidłowości organizmu. Jedną z powszechnych oprócz infekcji jest alergia. Badanie zakłada, że aparat do biorezonansu zidentyfikuje alergen i go wyeliminuje w trakcie trwania cyklu zabiegów, a dotychczasowa alergia na daną substancję zniknie.
Odczulanie biorezonansem magnetycznym nie zostało jednak potwierdzone naukowo, to znaczy, że nie ma żadnych dowodów na skuteczność terapii. Podobnie jak w przypadku skuteczności diagnostyki i leczenia innych chorób czy nałogów, w tym:
alkoholizmu i palenia papierosów,
zaburzeń pracy jelit, żołądka i innych odcinków przewodu pokarmowego,
chorób układu ruchu i krążenia,
problemów z pamięcią, koncentracją i postępujących chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy Alzheimer.
Przeciwwskazania do biorezonansu
Ze względu na niejasny i niepewny mechanizm działania biorezonansu oraz niepotwierdzoną skuteczność metody, nie stwierdza się wielu przeciwwskazań do jego wykonywania. Unikaj jednak terapii MORA, jeśli jesteś w ciąży, masz chorobę nowotworową czy rozrusznik serca. Przeciwwskazaniem mogą być też inne wszczepione lub tymczasowo użytkowane urządzenia elektryczno-magnetyczne, aparat ortodontyczny czy inne metalowe elementy.
Ograniczeniem stosowania biorezonansu bywa także cena. Pojedynczy zabieg kosztuje nawet kilkaset złotych.
- C. Kresser, Medycyna funkcjonalna. Terapie przyszłości, Vital, Białystok 2019.
- S. Rastocny, Biorezonans i inne techniki terapeutyczne, Vital, Białystok 2018.
- L. Wolański i in. ,Knowledge of the term and methods of alternative medicine in the example of the patients of one bioresonance practice, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2007 nr 23.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.