Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Co należy wiedzieć o blefaroplastyce?

Sylwia Brodniewska 14.09.2023Aktualizacja: 14.09.2023

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który pozwala poprawić wygląd, a u niektórych także widzenie. Polega on na nacięciu powiek, tak aby optycznie otworzyć oko. Nie wymaga on długiej rekonwalescencji, a z roku na rok decyduje się na niego coraz więcej osób. Dowiedz się, na czym polega blefaroplastyka i kiedy warto ją wykonać.


blefaroplastyka-na-czym-polega-ten-zabieg
Adobe Stock

Polecane

jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
Zdrowie
1 min.
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
17.05.2021
jak-dbac-o-serce-profilaktyka-i-zdrowe-nawyki
Zdrowie
3 min.
Jak dbać o serce? Profilaktyka i zdrowe nawyki
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest blefaroplastyka?
  2. Wskazania do zabiegu
  3. Przebieg zabiegu
  4. Powikłania po zabiegu

Co to jest blefaroplastyka?

Pod pojęciem blefaroplastyki kryje się plastyka i korekcja powiek. Skóra otaczająca oczy jest bardzo cienka, pozbawiona tkanki tłuszczowej, dlatego wraz z upływem czasu może ona opadać. Niekiedy utrudnia widzenie, co jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Zabieg blefaroplastyki ma na celu usunięcie nadmiaru skóry z powiek, co przekłada się na poprawę widzenia, znaczne odmłodzenie twarzy i zlikwidowanie przepuklin tłuszczowych. Te ostatnie często powodują dyskomfort, w szczególności kiedy powieki są zamknięte. W ostatnich latach blefaroplastyka staje się tak popularna, jak powiększenie ust kwasem hialuronowym, wykonanie botoksu na czole czy korekta nosa.

Blefaroplastyka powiek to operacja chirurgiczna, która wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej, ustalenia planu leczenia. W zależności od wskazania można wykonać zabieg na dolnych, górnych lub obydwóch powiekach.

Wskazania do zabiegu

Blefaroplastyka jest wykonywana zarówno w celach estetycznych, jak i zdrowotnych. Podobnie jak otoplastyka, która może rozwiązać kompleksy związane z odstającymi uszami. Choć na ten zabieg jeszcze nie decyduje się tak wiele osób, jak na korektę powiek. 

Blefaroplastyka to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. U osób po 25. roku życia zmniejsza się ilość wiązań kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry. Pierwsze oznaki starzenia się widać po okolicach oczu. Skóra zaczyna obwisać, powieki zaczynają opadać, czasem zmniejszając pole widzenia. Na zabieg decydują się młode osoby, u których budowa powiek tego wymaga, dojrzałe panie, a także mężczyźni. Zabieg chirurgiczny poprawia wygląd, dlatego jeśli chcesz odmłodzić twarz, a borykasz się z opadającą skórą powiek, to warto rozważyć blefaroplastykę. Możesz również rozważyć inne zabiegi medycyny estetycznej, które poprawią nielubiane części ciała. Na brzuchu często wykonywana jest liposukcja. Jeśli chcesz zmienić wygląd warg sromowych, możesz zdecydować się na labioplastykę.

Blefaroplastyka powiek nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze starzeniem się skóry, dlatego często jest wstępem do dalszych zabiegów. Nie będzie ona skuteczna w przypadku likwidowania zmarszczek mimicznych, zmniejszania cieni pod oczami czy opadania brwi. Przed blefaroplastyką laserową konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy zabieg jest konieczny do wykonania. U niektórych opadanie powieki jest warunkowane genetycznie, więc jeśli rodzice lub dziadkowie zmagają się z tym problemem, możliwe, że Ty również będziesz.

Przebieg zabiegu

Blefaroplastyka powiek dolnych i górnych jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy w przypadku powiek dolnych anestezjolog może podjąć decyzję o sedacji. Podczas zabiegu lekarz nacina skórę na zagięciu powiek i usuwa jej nadmiar. Nacięcie jest wykonywane w tym miejscu, ponieważ blizny są mniej widoczne. U starszych osób cięcie może być również przeprowadzone tusz nad linią rzęs. Blefaroplastyka jest wykonywana na obu oczach, chociaż ilość usuniętej skóry może się pomiędzy nimi różnić. Jeśli plastyce poddawana jest górna i dolna powieka, to należy zrobić to w odpowiedniej kolejności. Najpierw przeprowadza się operację górnej powieki, a po wygojeniu dolnej. 

Blefaroplastyka powiek dolnych jest trudniejsza niż powiek górnych, dlatego niekiedy może być konieczność wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym. U osób starszych często występują przepukliny tłuszczowe, pojawia się nadmiar skóry, który wymaga usunięcia. Istnieje także blefaroplastyka przezspojówkowa, gdzie cięcie jest wykonywane na wewnętrznej stronie powieki dolnej. Ten sposób wykorzystuje się w plastyce powiek dolnych, dodatkowo może on usunąć worki pod oczami. 

Zabieg jest krótki i trwa 1–1,5 godziny. Nie ma konieczności pobytu w szpitalu, chyba że plastyka powiek jest przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Zabieg w znieczuleniu miejscowym wymaga przygotowania. Na 2 tygodnie przed operacją należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, zrezygnować z opalania, odstawić używki, a także wykonać badania zlecone przez lekarza. Rekonwalescencja po operacji nie jest długa i wynosi około 2 tygodni. W tym czasie należy ograniczyć aktywność fizyczną, unikać opalania, chronić oczy przed działaniem słońca i niebieskiego światła. Oczy po zabiegu są bardziej narażone na kontaktowe zapalenie powiek, pieczenie spojówki czy inne zakażenia. Na całkowity efekt należy poczekać około 2–4 miesięcy.

Powikłania po zabiegu

Jak każdy zabieg chirurgiczny, blefaroplastyka może być obarczona ryzykiem pojawienia się powikłań. Zdarzają się one rzadko, natomiast jeśli rozważasz ten zabieg, warto wiedzieć, co może się stać, jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Najgroźniejszym powikłaniem jest ślepota. Zdarza się ono rzadko, jednak może pozbawić widzenia na zawsze. Przejściowe mogą być zaburzenia widzenia. Jest to tzw. dwojenie się lub trojenie w oczach, mniejsza ostrość widzianych przedmiotów. Wynika to z obrzęku, który często towarzyszy tego typu operacjom. Przemija on najczęściej w ciągu pierwszych tygodni po zabiegu. 

Blefaroplastyka powiek może się wiązać z pojawieniem się suchości oka, podrażnieniem spojówek, uszkodzeniem rogówek czy niedomykalnością powiek. Jeśli jesteś po operacji i zauważysz u siebie te dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem, najlepiej tym, który przeprowadzał zabieg.

Źródła
  1. J. Szałatkiewicz, Zastosowanie plazmy w technice – aktualne tendencje, „Pomiary Automatyka Robotyka”, 2/2010, s. 17–20.
  2. J. Kański, Okulistyka kliniczna, Górnickie Wydawnictwo Medyczne, 2005, s. 32–38.
  3. A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.