Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?
Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.
Jakie są objawy zakażenia Helicobacter pylori?
Zakażenie Helicobacter pylori jest problemem, który dotyka szczególnie mieszkańców krajów rozwijających się. Bakteria przenosi się drogą fekalno-oralną i oralno-oralną, zatem zakażeń będzie więcej w miejscach, w których występują problemy z higieną.
Zakażenie Helicobacter pylori może dawać następujące objawy:
wymioty;
niestrawność;
zaburzenia apetytu;
odbijanie kwaśną treścią;
wzdęcia i biegunkę.
Jeżeli wystąpiły u Ciebie powyższe objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że Helicobacter pylori w większości przypadków nie daje objawów, mimo to nie należy jej bagatelizować, bo może doprowadzić do:
choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
przerostu błony śluzowej żołądka,
a nawet do raka tego narządu.
Choroba wrzodowa charakteryzuje się bólami w nadbrzuszu krótko po spożyciu posiłku. Wrzody dwunastnicy manifestują się zwiększonymi dolegliwościami na czczo.
Jak rozpoznaje się zakażenie?
Aby potwierdzić diagnozę, lekarz po zebraniu wywiadu najpewniej zleci niektóre z następujących badań:
test wykrywający antygeny H. pylori z kału,
endoskopię z pobraniem wycinka,
test oddechowy,
badanie histologiczne.
Na podstawie otrzymanych wyników specjalista zaordynuje odpowiednie leczenie.
Halicobacter pylori – leczenie
W walce z bakterią stosuje się antybiotyki, leki osłaniające błonę śluzową i hamujące wydzielanie żołądkowe. Wydzielanie kwasu żołądkowego jest hamowane przez inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz specjalnie dobraną dietę. Posiłki osób, u których stwierdzono zakażenie, powinny obfitować w żywność gotowaną na parze. Nie zalecane jest spożywanie produktów smażonych. Chorym sugeruje się jedzenie małych ilości pokarmów w regularnych odstępach czasu, mniej więcej 5 razy dziennie. Dowiedziono, że kwasy tłuszczowe omega 3, zmniejszają wzrost bakterii i uszkadzają ich błonę. Korzystny wpływ na żołądek ma picie zielonej herbaty, bogatej w resweratrol, ponieważ wywiera ona efekt antyoksydacyjny. Z kolei probiotyki zmniejszają stan zapalny i osłaniają b łonę śluzową żołądka, zaleca się także przyjmowanie niektórych ziół (rumianku, melisy, ślazu), ze względu na ich efekt przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy.
Jeśli obawiasz się zakażenia Helicobacter pylori, możesz skonsultować się z lekarzem w trakcie e-wizyty. Lekarz, po zebraniu wywiadu, ustali czy twoje symptomy mogą wskazywać na obecność tej bakterii w twoim układzie pokarmowym.
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021
- Bartnik W.et. al. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori. PTG, 2014
- Ciborowska H., Rudnicka A. (2010). Dietetyka. Żywienie Zdrowego i chorego człowieka. PZWL, Warszawa.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.