Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ból brzucha w ciąży – co go może powodować?

Olga Dąbskalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Ból brzucha w ciąży to powszechnie występujący objaw, który mimo to stanowi dla przyszłych mam nierzadko powód do niepokoju. Sprawdź, jakie są przyczyny powstania bólu brzucha u kobiet w ciąży oraz w jaki sposób można złagodzić tę dolegliwość. Dowiedz się, w jakich sytuacjach spodziewająca się dziecka kobieta powinna udać się z bólem brzucha do lekarza.


bol-brzucha-w-ciazy-rodzaje-jak-zlagodzic
pixabay.com

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Co oznacza ból brzucha w ciąży?
  2. Ból brzucha w ciąży jak przed okresem
  3. Ból brzucha w ciąży a ryzyko poronienia
  4. Ból brzucha w ciąży a objawy gastryczne
  5. Ból brzucha w ciąży a ruchy dziecka
  6. Ból brzucha w ciąży w 2 trymestrze
  7. Ból brzucha w ciąży a skurcze przepowiadające i porodowe
  8. Ból brzucha w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Co oznacza ból brzucha w ciąży?

Ból brzucha w ciąży jest stosunkowo powszechnie występującą dolegliwością. Jego przyczyny mogą być różne. Czasami odpowiada za niego po prostu rozwijająca się ciąża. Wraz z jej zaawansowaniem następuje intensywny wzrost płodu. Nabierające na masie ciała dziecko zaczyna w coraz większym stopniu wywierać nacisk na okoliczne tkanki. Najbardziej jest on odczuwany przez narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć również częstsze parcie na pęcherz, problemy z nietrzymaniem moczu czy duszność z uwagi na ucisk wywierany przez rosnący płód i powiększającą się macicę na pęcherz moczowy i przeponę.

Ból brzucha w ciąży jak przed okresem

Ból podbrzusza w ciąży na początku pierwszego trymestru przypomina dolegliwości towarzyszące krwawieniu miesiączkowemu. Ciało kobiety przygotowuje się do macierzyństwa i stwarza najlepsze warunki do rozwoju zarodka – macica się rozciąga, pociąga więzadła maciczne, a stawy biodrowo-krzyżowe się rozluźniają. Na początkowym etapie ciąży łatwo pomylić towarzyszące jej dolegliwości bólowe z miesiączką. Pamiętaj, że okres w ciąży nie występuje, ale podczas zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy może pojawić się niewielkie plamienie. W związku z przekrwieniem tkanek w wyniku podwyższonego poziomu progesteronu może dojść do kłucia w podbrzuszu. Dolegliwości zwykle nasilają się podczas wysiłku i dźwigania. Podobne objawy towarzyszą zapaleniu przydatków czy zapaleniu wyrostka robaczkowego, które na wszelki wypadek należy wykluczyć podczas konsultacji z lekarzem. 

Ból brzucha w ciąży a ryzyko poronienia

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Poronienie przeważnie zaczyna się od krwawienia, które może nasilić się w ciągu kilku godzin do kilku dni. W tym czasie dochodzi do wydalenia zawartości jamy macicy z organizmu w postaci skrzepów krwi i resztek tkankowych. Może temu towarzyszyć ból miesiączkowy lub przypominający parcie. Ryzyko poronienia maleje wraz z zaawansowaniem ciąży i znacznie spada po 20. tygodniu. Przyszła mama nie powinna lekceważyć plamienia w ciąży czy innych niepokojących objawów i w razie ich pojawienia się, skontaktować się z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży a objawy gastryczne

Ciąża jest okresem, podczas którego w ciele kobiety zachodzi wiele zmian w układzie hormonalnym, nieobojętnych dla funkcjonowania reszty organizmu. Częstymi dolegliwościami doświadczanymi przez przyszłe mamy są fizjologiczne zmiany w obrębie układu pokarmowego. Ból brzucha towarzyszy takim ciążowym przypadłościom, jak gazy czy wzdęcia. Przyszłe mamy często narzekają na refluks żołądkowo-przełykowy i cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wówczas pojawić się może piekący ból brzucha, zlokalizowany zamostkowo, czyli na wysokości mięśnia sercowego. Zaparcia i ból brzucha w ciąży to również częsta zależność. Zmiany hormonalne wywołane przez ciążę spowalniają pracę jelit, co sprzyja rzadszym wypróżnianiem. Zalegające masy kałowe sprawiają, że kobieta może czuć dyskomfort i być ociężała. Jak złagodzić taki ból brzucha w ciąży? Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad odpowiednio zbilansowanej diety i odpoczywanie po posiłku.

Ból brzucha w ciąży a ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka rozpoznawalne są dopiero około 16.–20. tygodnia ciąży. Początkowo porównuje się je do charakterystycznych „bąbelków”, uczucia przelewania czy bulgotania. Jednak wraz z zaawansowaniem ciąży, kiedy dziecko precyzuje swoją aktywność, a jednocześnie powiększająca się macica i rosnąca masa ciała płodu ograniczają ilość wolnego miejsca, ruchy dziecka stają się bardziej dotkliwe. Kopnięcia te mogą być niekiedy bolesne dla przyszłej mamy, ale nie są dla niej groźne.Około 35. tygodnia ciąży, a więc około 8. miesiąca, ruchy dziecka stają się rzadsze. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak.

Ból brzucha w ciąży w 2 trymestrze

Ból podbrzusza w ciąży od drugiego trymestru mogą być spowodowane tzw. skurczami Braxtona-Hicksa. Aktywność skurczowa macicy rejestrowana jest od 20. tygodnia ciąży. Nazwa wspomnianych skurczów wywodzi się od nazwiska angielskiego ginekologa, który opisał je po raz pierwszy w XIX w. Inaczej nazywane są one nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Stanowią efekt napinania się macicy i przygotowują ją do skurczów porodowych. Są nieregularne i z reguły mało bolesne. Opisać je można jako nagłe twardnienie i napięcie macicy, które ustępuje po kilku lub kilkunastu minutach. Można je łagodzić różnymi metodami relaksacji, takimi jak masaż okolicy krzyżowej, ciepły prysznic. Skurcze Braxtona-Hicksa nie stanowią zagrożenia ani dla płodu, ani dla mamy. 

Ból brzucha w ciąży a skurcze przepowiadające i porodowe

Około 38. tygodnia ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Im bliżej porodu, tym stają się one silniejsze. Od typowych skurczów porodowych różnią się tym, że nie powodują rozwierania się szyjki macicy.Mają stałe natężenie i raczej nie zmieniają swojej częstotliwości. Z kolei skurcze porodowe szybko przybierają na sile i są o wiele częstsze. Na 2 dni przed porodem najczęściej dochodzi do odejścia czopu śluzowego, który zamyka kanał szyjki macicy. Towarzyszący temu ból brzucha może wskazywać, że rozpoczęły się już skurcze porodowe. Są one rytmiczne i charakteryzują się silnym bólem w okolicy krzyżowej, lędźwiowej i w podbrzuszu.

Ból brzucha w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Choć ból brzucha w ciąży z reguły nie jest niebezpieczny, należy zawsze skonsultować go z lekarzem, jeśli towarzyszą mu: 

  • wymioty, nudności,

  • gorączka,

  • krwawienie,

  • ból w trakcie oddawania moczu,

  • zawroty głowy,

  • częste skurcze, 

  • twardnienie brzucha, 

  • tkliwa macica, 

  • inne niepokojące dolegliwości.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2020.
  2. M. Cappell, S. Mitchell, D. Friedel, Abdominal pain during pregnancy, „Gastroenterology Clinics of North America” 2003, t. 32, nr 1, s. 1–58.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.