Co oznacza ból nóg od kolan w dół?
To naturalne, że po całym dniu pracy na stojąco czy za biurkiem odczuwasz skurcze i ból nóg od kolan w dół. Kiedy takie bóle nawracają lub towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, bywa to niepokojące. Dyskomfort w podudziach może mieć wiele przyczyn – sprawdź, co najczęściej bywa jego źródłem.
Ból nóg od kolan w dół nie wybiera
Ból nóg od kolan w dół to niespecyficzny objaw, co oznacza, że nie jest charakterystyczny dla jednego, konkretnego schorzenia, ale wielu różnorodnych chorób i stanów o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Na wystąpienie dolegliwości tego typu może mieć nie tylko stan zdrowia, ale także styl życia, dieta i inne czynniki środowiskowe.
Pojawienie się bólu nóg od kolan w dół bywa wiązane z wiekiem, szczególnie w przypadku intensywnie rosnących dzieci i osób w wieku podeszłym. I mimo że objaw ten bywa elementem naturalnych procesów fizjologicznych organizmu, dobrze jest bacznie obserwować dziecko, siebie czy seniora i w razie wątpliwości skorzystać z porady lekarskiej. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli bólom towarzyszą dodatkowe objawy, np. obrzęk kolana, zmiany skórne czy ocieplenie nogi.
Niechorobowe przyczyny
Zdarza się, że nieprzyjemne dolegliwości w tej okolicy ciała pojawiają się w następstwie przemęczenia fizycznego. Twoje nogi są narażone na ból od kolan w dół, zwłaszcza jeśli przebywasz długo w pozycji stojącej lub siedzisz za biurkiem czy kierownicą cały dzień i nie robisz przerw na gimnastykę czy spacer. W związku z takim trybem pracy mięśnie podudzi są napięte przez długi czas i pozostają w bezruchu, a kiedy wieczorem chcesz odpocząć i wyciągnąć się przed telewizorem czy przy książce, możesz zacząć odczuwać efekty nadwyrężenia i przemęczenia.
Sprawa wygląda podobnie w przypadku przetrenowania sportowego. Mięśnie poddane intensywnym ćwiczeniom odczuwają zmęczenie, gdyż w efekcie ćwiczeń uległy mikrouszkodzeniom i nadmiernym odkształceniom, a elastyczność ich włókien została poddana próbie. Nierzadko ból od kolan w dół towarzyszy urazom sportowym i patologiom powstałym w konsekwencji urazów mięśni i ścięgien. Jedną z nieprawidłowości jest torbiel Bakera. Przyczyną dolegliwo ści bywa także nieprawidłowo dobrany czy wykonywany trening. Dość powszechnie obserwuje się ból nóg w ciąży.
Ból nóg od kolan do kostek powstaje też na skutek tzw. zakwasów. To powszechne określenie stosowane na opóźnioną bolesność mięśni pojawiającą się z powodu zbyt intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego o charakterze beztlenowym. Ból nóg tego typu związany jest z powstaniem mikrouszkodzeń w łydce, które wraz z postępem regeneracji powodują, że przykre dolegliwości ustępują.
Złe obuwie
Za przyczyny wywołujące ból nóg od kolan w dół odpowiada także nieodpowiednie obuwie. Szczególnie niebezpieczne są szpilki, modele na zbyt płaskiej podeszwie oraz buty z wąskimi czubkami i ciasnymi cholewkami. Sprzyjają one silnej kompresji mięśni, skóry i naczyń krwionośnych. Mają one także wpływ na ustawienie i ruchomość kostek oraz palców. Zwykle ból nóg od kolan w dół za przyczyną niewłaściwego obuwia będziesz odczuwać wieczorami, kiedy zdejmiesz buty i chcesz odpocząć. Szpilki najczęściej wywołują dyskomfort w okolicy łydki, zbyt płaskie buty z kolei odpowiadają za ból piszczeli.
Brak ruchu
Podobnie jak w przypadku długotrwałej pracy o charakterze statycznym, ograniczona aktywność ruchowa w ciągu dnia również sprzyja pojawieniu się dolegliwości. Ból nóg od kolan w dół może być spowodowany tym, że układ nerwowo-naczyniowy nie jest stymulowany wystarczająco intensywnie. W efekcie tego krew słabo krąży i sprzyja powstawaniu zastojów żylnych, prowokuje skurcze nocne i osłabia wytrzymałość kości i stawów na urazy i przeciążenia.
Ból nóg od kolan w dół u dzieci
Jest on dość powszechny w okresach intensywnego wzrostu kości. I choć bywa nieprzyjemny, jest zupełnie niegroźny, bo związany z fizjologicznymi procesami wzrostowymi. Twoja pociecha może odczuwać ból nóg od kolan w dół najczęściej między 3. a 6. rokiem życia. Następny okres ryzyka pojawienia się dolegliwości przypada na okres dojrzewania. Jeśli Twoje dziecko zgłasza ból nóg, skonsultuj się z pediatrą. Specjalista upewni się, czy opisywane przez malucha objawy są rzeczywiście łagodnymi bólami wzrostowymi.
Szerokie spektrum przyczyn, jakie mogą wywołać ból nóg od kolan w nocy czy w ciągu dnia, utrudnia szybką diagnostykę. Oprócz obserwacji, będącej ważnym elementem zidentyfikowania źródła problemu, warto zdecydować się na przeprowadzanie regularnych badań diagnostycznych, nawet jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem. Wykonywane w ramach profilaktyki sprzyjają dobremu rokowaniu, bo pozwalają wykryć nieprawidłowości zdrowotne na wczesnym etapie rozwoju.
Szybki i łatwy dostęp do lekarzy i badań mo że dać Ci prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisa Zdrowie Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów, żeby móc skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty i z wybranym specjalistą z listy dostępnych w danym pakiecie w ciągu przeważnie 3 dni roboczych. W ramach miesięcznej składki można też wykonać badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe z listy.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Ból nóg od kolan w dół w nocy
Za dolegliwości nocne, mogące nawet wybudzić Cię ze snu lub skutecznie utrudnić zasypianie, odpowiada wiele nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu krążenia, nerwowego czy układu ruchu. Wśród powszechnych przyczyn, jakie powodują ból nóg od kolan w dół w nocy, ale i za dnia, wymienia się np.:
niewydolność naczyń krwionośnych i limfatycznych, które oprócz bólu powodują też obrzęk nóg u starszych osób, zasinienia, pajączki skórne i uczucie ciężkości nóg;
tzw. pogrypowe zapalenie mięśni, czyli stan związany z przebytą infekcją;
urazy i kontuzje w obrębie całej kończyny dolnej (w biodrze, kolanie, kostkach), bo zaburzają równowagę mięśniową nogi;
zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego prowokujące ucisk włókien nerwowych dolnego odcinka kręgosłupa, sprzyjające pojawieniu się dolegliwości neurologicznych promieniujących przez pośladek, udo, łydkę, nawet do kostek i pięty;
zaburzenia gospodarki elektrolitowej związane z przyjmowaniem wybranych leków, niedoborami żywieniowymi, odwodnieniem organizmu.
- M. Rigamonti, Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek, PWN, Warszawa 2019.
- J. Sparrow, Rozwój dziecka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2013.
- M. Szczepański, Zakrzepica żył głębokich i zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, PZWL, Warszawa 2007.
- M. Wiercińska, Ból nóg i stóp: co może oznaczać? Przyczyny i leczenie, „Medycyna Praktyczna” 2022, nr 11.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.