account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 2 min.

Shin splints, czyli ból piszczeli. Przyczyny i leczenie problemu

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 24.06.2023

Ból piszczeli jest problemem powszechnym. Najczęściej mierzą się z nim osoby aktywne, szczególnie biegacze. Dolegliwości mogą również powstać na skutek zwyrodnienia stawów.


bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-bol-kciuka
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból kciuka – proste ćwiczenia i zabiegi uśmierzające
14.05.2021
przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Przeciążenie nadgarstka - na czym polega leczenie domowe?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Spis treści
  1. Przyczyny bólu piszczeli
  2. Jak objawia się ból piszczeli?
  3. Leczenie bolących piszczeli
  4. Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Przyczyny bólu piszczeli

Ból piszczeli powstaje w wyniku mikrourazów w obrębie podudzia. Część przylegająca do kości jest silnie unerwiona i unaczyniona, dlatego najmniejszy uraz czy nawet przeciążenie skutkuje dotkliwym bólem. Przyczyny tego stanu są różne i zależą również od lokalizacji urazu.

Czynniki powodujące ból piszczeli to m.in.:

  • pomijanie rozgrzewki przed treningiem siłowym i biegowym lub pomijanie rozciągania i rolowania po ćwiczeniach, co sprzyja skróceniu mięśnia brzuchatego łydki. Konsekwencje są rozległe, gdyż nie tylko przyczyniają się do dolegliwości bólowych, ale też powodują zaburzenia biomechaniki stopy i przeciążania części przedniej;

  • bagatelizowanie bólu i kontynuowanie treningu z kontuzją, co sprzyja powstawaniu poważnych urazów i rozwojowi stanów zapalnych mięśni okalających kość piszczelową. Stany zapalne mogą ujawniać się również poprzez miejscowe zgrubienia na długości kości piszczelowej;

  • brak uwzględnienia w planie treningowym czasu na regenerację;

  • zbyt duże obciążenia w treningu siłowym, niewspółmierne do przygotowania;

  • zużyte lub niewłaściwie dobrane obuwie, wymuszające niezgodny z prawidłową motoryką ciała chód;

  • długotrwała praca siedząca;

  • brak aktywności fizycznej;

  • chodzenie na wysokich obcasach;

  • wielogodzinna praca stojąca;

  • ucisk krążka międzykręgowego na nerwy korzeniowe;

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa;

  • niewydolność żylna.

Trwający wiele dni i narastający ból piszczeli może być skutkiem stłuczenia, a nawet pęknięcia kości piszczelowej. Do urazu najczęściej dochodzi na skutek upadku lub silnego uderzenia. Na złamanie narażone są również osoby uprawiające jazdę na nartach. Powstanie urazu w pierwszych dniach umożliwia chodzenie, co nie skłania do szybkiej wizyty u specjalisty. Po kilku dniach oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się miejscowy obrzęk i krwiak. U osób uprawiających sporty angażujące dolne kończyny lub prowadzących długotrwałe i ciężkie treningi dochodzi do mikropęknięć kości piszczelowej, które z czasem objawiają się bólem.

Jak objawia się ból piszczeli?

Ból piszczeli jest ostry i nierzadko promieniujący. Dolegliwość skupia się w przedniej części podudzia, powodując miejscową tkliwość. W zależności od intensywności ruchu ból może się nasilać. W przypadku dużych obciążeń trwa również w spoczynku. Czy ból piszczeli rzeczywiście umiejscawia się w kości? Dolegliwość potocznie nazywana shin splints obejmuje tkanki miękkie, zlokalizowane obok kości piszczelowej.

Leczenie bolących piszczeli

W przypadku drobnych urazów zaleca się stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ulgę w bólu dadzą zimne okłady. Osobom aktywnym zaleca się odpoczynek od treningu lub wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, np. kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Jeśli ból piszczeli powstaje w wyniku siedzącego trybu życia, wskazany jest umiarkowany ruch o średnim stopniu intensywności, np. marsz lub jazda na rowerze. W przypadku dolegliwości bólowych utrzymujących się kilka dni niezbędna jest konsultacja u lekarza ortopedy lub reumatologa. Pomocne w korekcji wad postawy i patologii biomechaniki ruchu są wkładki ortopedyczne.

Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Ból piszczeli jest jedną z najczęściej występujących kontuzji u biegaczy zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Shin splints ujawnia się dyskomfortem powysiłkowym w okolicy podudzia. W zaawansowanej formie dolegliwość może pojawiać się również w trakcie biegu. Odczuwalny ból ma charakter ostry i promieniujący. Dodatkowo miejsce bólu jest wrażliwe na dotyk. Wśród przyczyn shin splints u biegaczy wskazuje się m.in. na:

  • długi trening na bardzo twardym podłożu;

  • zbyt słabą amortyzację butów;

  • niepoprawną biomechanikę ruchu stóp i stawów biodrowych;

  • słabość kośćca i mięśni;

  • wady postawy.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych zaleca się odpoczynek i modyfikację planu treningowego (w tym uwzględnienie rozgrzewki i rozciągania po treningu). W pierwszej kolejności upewnij się, czy buty, w których biegasz, nadal mają amortyzację. Obuwie biegowe w zależności od modelu i podłoża, na którym trenujesz, powinno być wymieniane średnio co 400-800 km. Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą biomechaniki ruchu w zakresie poprawności motoryki ciała i korekty nabytych wzorców ruchowych. W przypadku stwierdzenia problemów np. z pracą stawów biodrowych leczenie opiera się na używaniu wkładek ortopedycznych i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Korekta wzorców ruchowych przynosi najlepsze efekty w poprawie jakości biegu i niwelowaniu dolegliwości bólowych. Jako uzupełnienie zaleca się stosowanie terapii manualnej. Kluczowe w diagnostyce jest również wykluczenie powstania stanów zapalnych w okolicy kości piszczelowej. W razie wyniku dodatniego niezbędne jest zawieszenie aktywności na czas leczenia i stosowanie środków przeciwzapalnych.

Źródła
  1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.