Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Podbicie stopy – dolegliwości bólowe, przyczyny i sposoby leczenia

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela02.06.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Ból podbicia stopy najczęściej jest ostry, kłujący i uniemożliwiający normalne poruszanie. Dochodzi do niego z różnych przyczyn. Sprawdź, co może oznaczać ból podbicia stopy, jak wygląda diagnostyka i leczenie.


bol-podbicia-w-stopie-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
pixabay

Polecane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
Spis treści
  1. Funkcjonalność podbicia stopy
  2. Przyczyny i objawy problemów z podbiciem stopy
  3. Diagnostyka schorzeń stóp
  4. Leczenie bólu podbicia stopy

Funkcjonalność podbicia stopy

Podbiciem stopy nazywamy obszar umiejscowiony tuż pod palcami. To część zbudowana z mięśni i ścięgien, która łączy ze sobą śródstopie i piętę. Podstawową funkcją podbicia jest utrzymanie stabilności ciała i nadanie stopie prawidłowej motoryki. Przednia części stopy jest więc obszarem najbardziej narażonym na przeciążenia, urazy i kontuzje. Ryzyko dysfunkcji szczególnie wzrasta u kobiet często chodzących na obcasach, kiedy to cały ciężar ciała spoczywa na niewielkim obszarze pod palcami. Drugą grupą szczególnie narażonych osób są sportowcy, przede wszystkim biegacze.

Przyczyny i objawy problemów z podbiciem stopy

Wśród przyczyn bólu podbicia stopy wskazuje się na wiele czynników:

  • źle dopasowane obuwie, 

  • wielogodzinne i częste chodzenie na wysokich obcasach, 

  • sport obciążający przednią część stopy, 

  • otyłość, 

  • nieprawidłowa biomechanika ciała, 

  • płaskostopie,

  • wady postawy,

  • stany zapalne ścięgien,

  • krzywe pięty, 

  • skrócony mięsień łydki, powodujący uniesienie pięt do góry i przeniesienie ciężaru na przednią część stopy, co w dłuższej perspektywie prowadzi do przeciążenia i zużywania przodostopia, 

  • przeciążenia spowodowane aktywnością niewspółmierną do możliwości fizycznych, 

  • nieprawidłowa biomechanika stopy, powodująca zwracanie stopy do wewnątrz i w konsekwencji nieprawidłowy rozkład nacisku na część podbicia.

W przypadku problemów z biomechaniką stopy i utrwalaniem nieprawidłowego chodu oprócz bólu podbicia obserwuje się występowanie innych objawów. Najczęściej pacjenci skarżą się na odciski, bolesne i nawracające modzele, skłonność do pęcherzy pod palcami, ostrogi na piętach. Niekiedy przeciążenie przedniej części stopy powoduje w niej skurcz. Wykonane badanie RTG ujawnia ponadto zapadnięcie łuku podbicia i rozciągnięcie ścięgien pod palcami, które są przyczyną dolegliwości tkanek miękkich. 

Diagnostyka schorzeń stóp

Diagnostyką schorzeń stóp zajmują się m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci i ortopedzi. W przypadku gdy powstające schorzenia lub urazy stóp są jedynie konsekwencją innych chorób, niezbędna może być również konsultacja u reumatologa. Badanie stóp jest wieloetapowe, a postawiona diagnoza opiera się na kilku metodach, m.in. antropometrycznej (pomiary stopy), RTG stóp (wykonane na stojąco), badanie z wykorzystaniem planografu lub podoskopu. Stosowane metody pozwalają na ocenę wysokości sklepienia stopy, objętości brzuśców mięśniowych, osi stopy, wysklepienia łuków, kąta ustawienia pięty i występujących obciążeń podczas stania oraz wspinania się na palce. W przypadku wyraźnej tkliwości tkanek miękkich podbicia niezbędne jest również wykonanie badania USG celem wykluczenia lub potwierdzenia tworzącego się obrzęku. Do przeprowadzenia pełnej diagnostyki bólu podbicia stopy niezbędna jest również ocena długości i zakresu ruchowego mięśni łydki. 

Leczenie bólu podbicia stopy

Bagatelizowany ból podbicia stopy powoduje pogłębianie się problemu i poważne konsekwencje zaburzające biomechanikę. W przypadku dużego przeciążenia może dojść do widocznego na zdjęciu RTG zużycia i uszkodzenia trzeszczki. Postępująca patologia biomechaniki stopy z czasem powoduje silny ból grzbietu śródstopia lub tępy ból pięty, odczuwalny szczególnie podczas chodzenia. Niezbędna jest więc konsultacja u ortopedy i wykonanie badań obrazowych stóp. Leczenie opiera się na stosowaniu wkładek ortopedycznych, których zadaniem jest odciążenie przedniej części stopy poprzez prawidłowe ustawienie pięty i uniesienie osłabionych łuków podbicia. W przypadku pacjentów, u których doszło do zniszczenia trzeszczki, niezbędny może być zabieg chirurgiczny. 

Pacjenci, u których doszło do poważnego przeciążenia i zużycia trzeszczki, np. na skutek przykurczu mięśnia łydki, na kilka tygodni powinni zminimalizować intensywność aktywności fizycznej. Przed powrotem do sportu zaleca się kilkutygodniową rehabilitację, polegającą na wzmacnianiu ścięgien stopy (za pomocą masażu stóp piłką jeżykiem) i rozciąganiu taśmy powierzchownej łydki. Pomocne w zapobieganiu nawrotom problemu jest włączenie do treningu ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki.

Obserwujesz u siebie nasilający się ból podbicia stopy, który powinny zostać skonsultowany z ortopedą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. J. Pauk, M. Derlatka, Antropometria stopy płasko-koślawej, „Modelowanie Inżynierskie” 2009, 28, s. 153–159.
  2. C.W. Digiovanni, J. Greisberg, W.J. Marczyński, Stopa i staw skokowo-goleniowy, Edra Urban & Partner, 2010.
  3. A. Saxena, K. Gawęda, M. Tarczyńska, Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego, Medisfera, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.