Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ból stawów biodrowych w spoczynku, w nocy, podczas chodzenia – najczęstsze przyczyny

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 21.03.2024

Ból stawów biodrowych w nocy i w ciągu dnia to zjawisko o szerokim spektrum przyczyn. Dolegliwości możesz doświadczyć w wyniku zmian zwyrodnieniowych i stanu zapalnego, przeciążeń kręgosłupa, chorób na tle ginekologicznym czy urazów w okolicy miednicy. Poznaj więcej możliwych źródeł Twoich problemów!


bol-stawow-biodrowych-jakie-moga-byc-przyczyny
unsplash.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ból stawów biodrowych – dolegliwość o wielu obliczach
  2. Ból stawów biodrowych w nocy i za dnia – przyczyny
  3. Ból stawów biodrowych o innym podłożu

Ból stawów biodrowych – dolegliwość o wielu obliczach

Aby skutecznie pozbyć się bólu stawów biodrowych, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest poznanie źródła problemu. Przyczyny bólu stawu biodrowego mogą wynikać zarówno ze schorzeń samego stawu, jak i być związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu na innym tle. Ból w biodrze może także pojawić się niespodziewanie lub stopniowo narastać, promieniować w kierunku kręgosłupa i pachwin bądź dokuczać miejscowo. Bez względu na powód i charakter, sprawia on znaczne trudności zarówno w chodzeniu, jak i w odpoczynku. Unikanie wykonywania pewnych ruchów chorą kończyną dolną sprzyja z kolei upośledzeniu prawidłowego wzorca chodu i ma znaczny wpływ na całą postawę Twojego ciała. Przyczyny bólu stawów biodrowych warunkują ponadto metody leczenia. Czasem wystarczy odpoczynek, innym razem zaś niezbędna okazuje się farmakoterapia, rehabilitacja, właściwa dieta, a nawet operacja.

Zmagasz się z bólami stawów biodrowych, które powinny zostać skonsultowane z ortopedą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty z reguły nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze.

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. W ramach pakietu OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość odbycia konsultacji z ortopedą i fizjoterapeutą, wykonania wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (np. RTG stawów biodrowych) oraz skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Ból stawów biodrowych w nocy i za dnia – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powodujących ból stawów biodrowych należą miejscowe zmiany zwyrodnieniowe. Zaburzenia tego typu polegają na postępującej degradacji chrząstki stawowej, w efekcie czego dochodzi do zmian strukturalnych i deformacji stawu. Poza nieprzyjemnym dyskomfortem podczas chodzenia zwykle pojawia się ból w czasie wstawania, z tendencją do promieniowania w kierunku pośladków, kolan i kości krzyżowej, a także sztywność poranna. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe stanowią źródło Twoich problemów, zapewne utykasz, a nawet słyszysz trzaski podczas aktywności fizycznej. Choroba tego typu niesłusznie jest uznawana za domenę seniorów. Coraz częściej, głównie ze względu na bierny i zapracowany tryb życia czy przebyte urazy, ból stawu biodrowego związany ze zmianami zwyrodnieniowymi dotyczy młodszych osób. Jeśli chcesz sobie pomóc w ostrej fazie bólu, zastosuj zimny kompres, daj odpocząć nodze i weź dobry lek przeciwbólowy.

Ćwiczenia na stawy biodrowe odstaw na później, kiedy najsilniejszy ból, obrzęk i inne objawy ustąpią. O ile ból stawów biodrowych podczas próby uniesienia lub obciążenia nogi wynika ze zmian zwyrodnieniowych, to ból stawów biodrowych w spoczynku nierzadko bywa związany z miejscowymi stanami zapalnymi. To najczęściej stanowi efekt długotrwałego przeciążenia bioder pracą fizyczną, który dodatkowo może spowodować sztywność po dłuższym bezruchu i dyskomfort podczas leżenia na zajętym boku. Równie nieprzyjemny bywa atak rwy kulszowej, powodujący podobne dolegliwości, jednak w zależności od stopnia i wysokości ucisku korzeni nerwowych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej możesz doświadczyć nie tylko bólu stawów biodrowych, ale także pośladka, uda, łydki i kostek. Poza tym, jeśli uszkodzenia nerwu na poziomie kręgosłupa są znaczne, to grożą Ci trudności w defekacji i mikcji oraz zaburzenia erekcji. Jeśli w odpowiednim czasie zatroszczysz się o swoje zdrowie, np. zaczniesz uczęszczać na basen, możesz uchronić się nie tylko przed bólem, ale też innymi nieprzyjemnymi stanami. Zalety pływania odczujesz już po kilku regularnych sesjach!

Ból stawów biodrowych o innym podłożu

Ból stawów biodrowych, mimo że zwykle kojarzony jest z chorobami o różnej etiologii, nie zawsze stanowi powód do niepokoju, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem biegania, dynamicznej jazdy na rowerze czy innych dyscyplin angażujących kończyny dolne do wysiłku. Wówczas, szukając przyczyn, rozważ charakter swoich treningów. Być może jest on zbyt intensywny. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych aparatu ruchu sprzyja zmęczeniu i przeciążeniu układu kostno-stawowego obręczy biodrowej, szczególnie gdy Twój organizm nie został odpowiednio wcześniej przygotowany rozgrzewką czy cyklem treningów. Polecanym lekarstwem na tego typu stany jest stretching. Również dobroczynny wpływ jogi odczujesz po kilku treningach!Nieprzyjemny stan często dokucza kobietom w III trymestrze ciąży, jednak w tym przypadku pojawia się raczej ból stawów krzyżowo-biodrowych. Dzieje się tak za sprawą relaksyny, czyli enzymu działającego rozluźniająco na spojenie łonowe i więzadła macicy, dzięki czemu organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu. Poza tym ból stawów krzyżowo-biodrowych może powodować napierające na miednicę dziecko, przyrost masy ciała, zmiana środka ciężkości oraz hiperlordoza. Dolegliwości nierzadko pojawiają się również po porodzie, ale mogą też być uwarunkowane typem budowy miednicy i zaburzeniami wrodzonymi bądź rozwojowymi stawu.

Źródła
  1. A. Dziak, Urazy i uszkodzenia w sporcie, Kasper, Kraków 2000.
  2. J. Gołąb i in., Immunologia, PWN, Warszawa 2007.
  3. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.