Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bolesna miesiączka – jak sobie z nią poradzić?

Marta Drzazgalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Bóle menstruacyjne są czymś całkowicie normalnym. Jednak niektóre kobiety co miesiąc odczuwają przeszywający ból w podbrzuszu, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Taka sytuacja nie jest normalna i wymaga konkretnej interwencji – diagnostyki oraz wdrożenia leczenia. Sprawdź, jak pożegnać problem bolesnych miesiączek i nie tracić radości z życia w czasie „tych dni”.


bolesna-miesiaczka-skuteczne-sposoby-leczenia
pixabay

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
cwiczenia-na-potencje-jak-ja-poprawic
Seks
1 min.
Ćwiczenia na potencję - jak ją poprawić?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Skąd się bierze ból podczas miesiączki?
  2. Bolesna miesiączka – na jakie choroby może wskazywać?
  3. Bolesna miesiączka – jak skutecznie leczyć ból?
  4. Bolesna miesiączka – co robić? Domowe sposoby

Skąd się bierze ból podczas miesiączki?

Prawie każda kobieta odczuwa ból brzucha podczas okresu. Bóle menstruacyjne są zjawiskiem fizjologicznym i wynikają z czynności macicy podczas cyklu miesiączkowego. Macica jest mięśniem, który kurczy się i rozkurcza – dzięki temu z organizmu usuwana jest złuszczona błona śluzowa, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. Skurcze mają na celu oczyścić ciało po cyklu miesiączkowym, który nie zakończył się zajściem w ciążę, i jako takie są bardzo potrzebnym mechanizmem. U zdrowej kobiety bóle brzucha podczas miesiączki są dość łagodne – a przynajmniej znośne i możliwe do złagodzenia za pomocą naturalnych środków – i nie utrudniają codziennego funkcjonowania.

Problem pojawia się wtedy, gdy macica kurczy się zbyt mocno, a skurcze pojawiają się bardzo często i są silne. Wtedy dolegliwości bólowe są znacznie większe i stają się uciążliwe, ponieważ mogą trwać tyle, ile trwa okres, a więc nawet do 7 dni. Niestety, wiele kobiet cierpi w przekonaniu, że miesiączka musi boleć i trzeba ją – podobnie jak katar – po prostu przeczekać i wytrzymać. Według nowoczesnej wiedzy medycznej bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Powszechne przekonanie wymaga więc istotnego sprostowania: miesiączkowanie nie może boleć za bardzo.

Bolesna miesiączka – na jakie choroby może wskazywać?

Jeśli masz bolesne i obfite miesiączki, nie poprzestawaj na doraźnym zażywaniu leków przeciwbólowych. Nasilenie bólu menstruacyjnego może mieć wiele przyczyn, dlatego najlepiej skorzystać z porady specjalisty i zrobić szczegółowe badania, w tym USG narządów rodnych. Oto najczęstsze przyczyny bolesnych krwawień podczas menstruacji:

  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych – ból podczas krwawienia występuje najczęściej u kobiet, które mają tyłozgięcie macicy, macicę dwurożną lub wadliwie zbudowaną szyjkę;

  • zaburzenia hormonalne – bolesne miesiączki spowodowane mogą być nadmiarem estrogenów. Również miesiączka po porodzie, który jest hormonalną rewolucją dla każdej kobiety, może powodować większy ból niż zazwyczaj;

  • stan zapalny narządów rodnych – ból może zwiększać się przy wystąpieniu infekcji bakteryjnej. Dolegliwości nasilają się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, które należy leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi;

  • endometrioza – to częsta przyczyna bolesnych miesiączek. W tej chorobie błona śluzowa macicy (endometrium) rozrasta się poza jamą macicy;

  • mięśniaki macicy – to łagodne nowotwory, które wymagają usunięcia;

  • obecność torbieli (cysty) – wcześnie wykryte za pomocą aparatu USG nie są groźne dla organizmu;

  • niedoczynność tarczycy – podwyższone TSH wpływa na funkcjonowanie wielu narządów, w tym także macicy. Regulacja gospodarki hormonalnej może pomóc zmniejszyć ból podczas okresu;

  • inne powody – stres, nieprawidłowa dieta czy stosowanie wkładek domacicznych także mogą być przyczyną bolesnych miesiączek.

Bolesna miesiączka – jak skutecznie leczyć ból?

Środki przeciwbólowe dają chwilową ulgę, ale nie zawsze rozwiązują problem. Jeśli lekarz zdiagnozował zespół bolesnego miesiączkowania – który może wystąpić nawet w przypadku skąpego okresu – wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Podawane są najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne. Częstą praktyką jest także antykoncepcja hormonalna – tabletki nie tylko zabezpieczają przed ciążą, ale mogą również zmniejszyć bóle miesiączkowe. Jednak jeśli są one objawem poważniejszej dolegliwości, trzeba dotrzeć do prawdziwego źródła bólu i wyleczyć chorobę podstawową.

Bolesna miesiączka – co robić? Domowe sposoby

Jeśli patrzysz na swój kalendarz miesiączkowy i z niepokojem oczekujesz przykrych dolegliwości związanych z okresem, spróbuj zwalczyć je domowymi sposobami. Oto niektóre z nich:

  • lekkie ćwiczenia rozciągające, np. joga;

  • ciepła kąpiel (ale nie gorąca, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zwiększyć ból);

  • ciepłe okłady na brzuch (z wykorzystaniem termoforu);

  • produkty bogate w wapń, np. jogurt, mleko, ser biały czy kefir łagodzą dolegliwości bólowe;

  • picie 2–3 litrów wody dziennie;

  • masaż brzucha z użyciem olejku lawendowego;

  • picie naparu z kozłka lekarskiego, nagietka lub kaliny. Dla optymalnego efektu należy pić go 3–4 razy dziennie.

Obserwujesz u siebie niepokojąco silne bóle miesiączkowe, które powinny zostać skonsultowane z ginekologiem lub endokrynologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę można zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze (do ginekologa-endokrynologa umówisz się w ciągu 7 dni roboczych). Możesz też liczyć na wiele badań laboratoryjnych, czynnościowych i obrazowych, w tym USG ginekologiczne.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. N. Miłuńska, 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność, Wydawnictwo Naya, Warszawa 2016.
  2. C. Henry, Tak, mam okres, a co?, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.