Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Borowina – panaceum na choroby reumatyczne i nie tylko

Ewa Żuchowskalek. Wiktor Trela30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Borowina jest surowcem w pełni naturalnym. Roślinny torf, bo tak się ją określa, to bogactwo związków, które mogą pomóc w terapii wielu chorób. Wyjaśnimy Ci, co to za surowiec i na co działają okłady oraz kąpiele borowinowe.


borowina-co-to-jest-jakie-ma-zastosowanie-i-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest borowina?
  2. Skład borowiny
  3. Borowina – na co konkretnie działa ten torf?
  4. Borowina – jak można stosować ją w domu i komu nie wolno po nią sięgać?

Co to jest borowina?

Borowina to torf, który wcześniej został przetworzony przez bakterie. Ona sama jest zresztą skałą, powstałą z gnijących roślin, rosnących w wilgotnym środowisku. Uformowała się blisko 10 tysięcy lat p.n.e. i stale jest obecna w przemyśle i nie tylko. Unikatowy skład borowiny doceniono już w medycynie ludowej. Po dziś dzień nazywa się ją „czarnym złotem”. Niegdyś była panaceum na szereg dolegliwości. Choć jej cenne walory odkryto dawno temu, to na dobre zagościła w medycynie w XIX wieku. Obecnie używa się jej do produkcji leków i różnego rodzaju kosmetyków.Wydobywaniem i przetwarzaniem borowiny zajmują się wyspecjalizowane placówki. Jest niezwykle popularna w sanatoriach oraz w uzdrowiskach. Kąpiele i okłady borowinowe wykorzystuje się tam w celach leczniczych, ponieważ torf ma ciekawe właściwości fizyczne. Zapewnia dużą pojemność cieplną przy małym przewodnictwie, dzięki czemu silnie i równomiernie ogrzewa całe ciało.

Skład borowiny

Borowina zawdzięcza swoje działanie lecznicze związkom odżywczym obecnym w jej składzie. Są to przede wszystkim kwasy humusowe oraz fulwonowe, węglowodany i bituminy. Znaczącą rolę w składzie borowiny odgrywają garbniki – związki o różnorodnej budowie chemicznej, lecz o wielu właściwościach terapeutycznych. Działają bowiem ochronnie i ściągająco. Hamują też rozwój bakterii. Można je stosować przeciwzapalnie lub przy zatruciu metalami ciężkimi. Borowina zawiera woski i żywice, a także bardzo dużo mikro- i makroelementów, np. magnez, wapń, żelazo, potas oraz krzem.

Bogactwo składników sprawia, że borowinę wykorzystuje się wielotorowo. Jest ona doskonałym środkiem ściągającym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Wykazuje nie tylko działanie bakteriobójcze, ale też bakteriostatyczne. Jest z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Sprawdza się także przy urazach, takich jak skręcona kostka, która pod wpływem okładu borowinowego będzie mniej uciążliwa dla chorego.

Borowina – na co konkretnie działa ten torf?

Wyjaśniliśmy Ci już co nieco na temat borowiny, jej składu i właściwości, więc podpowiemy teraz, na które schorzenia konkretnie możesz ją stosować. Choroby podlegające dobroczynnym właściwościom borowiny to:

  • rwa kulszowa – jej charakterystycznym objawem jest uporczywy, silny, przeszywający i nierzadko promieniujący do kończyn ból pleców. Choroba pojawia się niespodziewanie, dlatego nie zawsze da się jej zapobiec. Okłady borowinowe nałożone w okolicę lędźwi mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości;

  • przewlekłe zapalenie jelit i inne schorzenia układu pokarmowego – pomocnie wykorzystuje się tu plastry borowinowe. Aby ich działanie było efektywne, należy je podgrzać do temperatury około 40°C i dopiero nakleić;

  • zapalenie stawów – leczenie domowe borowiną trzeba traktować jako wspomagające. Stan zapalny stawów wymaga farmakoterapii, ale okłady z torfu mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Chorobą o podobnym przebiegu jest zwyrodnienie stawów. Jego leczenie także można wspomagać okładami lub kąpielami borowinowymi;

  • urazy mechaniczne.

Co ciekawe, torf wykazuje dobroczynne działanie również na skórę. Z tego powodu borowina na stałe zagościła w składzie kosmetyków do pielęgnacji. Odmładza, wygładza zmarszczki, jest też bardzo skuteczna, jeśli chodzi o kondycję i wygląd włosów.

Borowina – jak można stosować ją w domu i komu nie wolno po nią sięgać?

Kąpiele czy okłady z borowiny są popularne w sanatoriach, ale nie musisz tam jechać, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości torfu. Wystarczy mieć produkt i można przygotować wszystko w domu. Co prawda w placówkach uzdrowiskowych masz do dyspozycji bardzo dużą wannę, która od razu będzie wypełniona gęstą, borowinową papką. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobne efekty uzyskać w domowym zaciszu. Kąpiel jest nieco problematyczna, ponieważ potrzebujesz bardzo dużo materiału. Rozwiązaniem w tym wypadku jest sól borowinowa. Zamiennie możesz użyć plastrów. Rozgrzej je do temperatury 40°C i naklej na bolące miejsce. Aby rezultat był jeszcze lepszy, owiń się folią lub kocem, żeby nie doszło do utraty temperatury. Plaster trzymaj około 30 minut, potem odklej i umyj ciało. Faktyczne efekty działania borowiny zobaczysz dopiero po kilku zabiegach, o ile będziesz wykonywać je systematycznie.

Borowina jest produktem naturalnym, ale właściwości nie pozwalają stosować jej każdemu. Podobnie jak inne tego typu surowce, ona również ma przeciwwskazania. Ostrożność powinny zachować osoby chorujące na nowotwory, z niewydolnością krążenia oraz żylakami. Przeciwwskazaniem są też ostre stany zapalne, choroba wieńcowa i ciąża. Borowiny nie zaleca się w stanach skrajnego wycieńczenia i osłabienia, w szczególności osobom po przebytym zawale, bardzo młodym lub zmagającym się z nadczynnością tarczycy.

Źródła
  1. S. Górska, M. Pijanowska, Zastosowanie borowiny w rehabilitacji i odnowie biologicznej, „Gerontologia Współczesna” 4/2014, vol. 2, s. 176–179.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.