Brak seksu w związku – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z tym problemem?
Namiętność to jeden z fundamentów udanej relacji partnerskiej, dlatego przedłużający się brak ochoty na seks budzi niepokój nawet u zgodnych par. Najczęściej brak seksu w związku powiązany jest z narastającym kryzysem. Jak sobie z nim poradzić?
Kiedy brak seksu w związku staje się problemem?
Seks to integralna część życia każdego człowieka. Potrzeba bliskości i intymności, która realizuje się poprzez kontakty płciowe, jest naturalna i zdrowa. Seks najczęściej służy przy tym umocnieniu partnerskiej więzi. Dlatego wszelkie zaburzenia w tym obszarze wzbudzają uzasadniony niepokój. Brak ochoty na seks nie zawsze musi być oznaką kryzysu w związku.
Wstrzemięźliwość seksualna bywa zgodną decyzją obojga partnerów. Niektóre pary decydują się na wspólne życie bez seksu, np. ze względu na przekonania religijne. Zdarzają się także związki dwojga ludzi o niewysokim libido, którym wystarczają sporadyczne zbliżenia. Brak ochoty na seks nie stoi im na przeszkodzie w budowaniu satysfakcjonującej relacji. Długotrwały brak seksu w związku bywa konsekwencją przeciążenia problemami, które obniżają libido obojga partnerów, co nie oznacza, że pogarszają jakość ich więzi. W takich okresach mogą dominować pozostałe fundamenty partnerskiej relacji, czyli intymność i zaangażowanie. Ochota na seks powraca wówczas w sprzyjających okolicznościach. Jeśli dotyczy Cię któryś z wyżej opisanych przypadków, nie masz powodów do niepokoju. O problemie można mówić wówczas, gdy Ty lub Twój partner czujecie niedosyt dotyczący seksualnych aspektów waszej relacji, a brak pożycia stał się przyczyną lub konsekwencją napięć pomiędzy Wami. Taka sytuacja to sygnał do podjęcia wspólnej pracy nad związkiem.
Jakie są przyczyny braku ochoty na seks?
Przyczyną braku ochoty na seks bywa niedopasowanie w tym obszarze, połączone z nieumiejętnością rozmowy o swoich potrzebach. Zbliżenia, które nie przynoszą satysfakcji, mogą skutecznie zniechęcać do kolejnych prób. Problemem może stać się także – nawet mimo porozumienia w łóżku – różnica w poziomie libido partnerów. Często przyczyną braku ochoty na seks są problemy zdrowotne, takie jak:
impotencja u mężczyzn (spowodowana zaburzeniami hormonalnymi czy krążeniowymi),
nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych u kobiet (związane z ich budową anatomiczną, nasilające się przy częstym współżyciu),
ból podczas seksu (u mężczyzn spowodowany np. stulejką, a u kobiet – suchością pochwy),
spadek libido spowodowany zażywaniem leków (np. antydepresantów albo – paradoksalnie – tabletek antykoncepcyjnych).
Ochotę na seks odbierać mogą także problemy natury psychicznej, do których należą:
traumatyczne doświadczenia z przeszłości (np. u byłych ofiar przemocy seksualnej),
purytańskie wychowanie i schematy myślenia, zgodnie z którymi odczuwanie przyjemności płynącej z seksu jest niewłaściwe,
kompleksy, brak akceptacji własnego ciała (np. u kobiet, których sylwetka uległa zmianie po ciąży),
obawa przed niechcianą ciążą,
przewlekły stres, przemęczenie, depresja.
Przewlekły brak ochoty na seks może stać się przyczyną napięć, a nawet rozpadu więzi. Częściej jednak dzieje się na odwrót – to narastający kryzys w związku staje się przyczyną braku seksu.
Co oznacza brak seksu w związku?
Życie erotyczne niszczy rutyna, która może wkraść się także w inne obszary relacji. Namiętność, która łączy ludzi na początku znajomości, zwykle z czasem traci na sile, ale jeśli partnerzy pielęgnują związek, seks pozostaje jego ważnym elementem. Wymaga to jednak czułych gestów, zaskakiwania siebie nawzajem, inwestowania we własny rozwój, by pozostać atrakcyjnym dla drugiej osoby. Kochankowie często zapominają o tym, jeśli skupieni są głównie na pracy czy wychowaniu dzieci.
Brak seksu w związku może być konsekwencją poważnych konfliktów – od ciągłych kłótni na temat podziału domowych obowiązków po zdradę. W takich okolicznościach zanika namiętność i poczucie bliskości. Co więcej, jedna z osób może odmawiać współżycia, by w ten sposób manipulować drugą albo żeby ukarać ją wówczas, gdy czuje się skrzywdzona. W każdym przypadku brak seksu, a nawet ochoty na zbliżenie, jest konsekwencją coraz gorszej komunikacji pomiędzy partnerami. Niezależnie od przyczyny zaniku pożycia pomiędzy partnerami może on stać się powodem frustracji i innych trudnych emocji, które pogłębiają – i tak zwykle już istniejący – kryzys w związku. Zwykle także brak seksu obniża poczucie wartości obojga partnerów. Dlatego jeśli którykolwiek z wyżej opisanych problemów dotyczy Twojego związku, nie lekceważ ich!
Jak poradzić sobie z brakiem seksu w związku?
Czasem rozwiązanie problemu braku ochoty na seks okazuje się proste – wymaga jedynie wizyty u lekarza albo otwartego zakomunikowania sobie swoich seksualnych potrzeb. Z pewnością pomóc Wam może także zmiana codziennej rutyny, na przykład spędzenie kilku dni urlopu tylko we dwoje albo znalezienie nowego, wspólnego hobby. Jeśli jednak zanik pożycia powiązany jest z trudnymi uczuciami, konfliktami, których źródło znajduje się daleko poza łóżkiem, niezbędna jest praca nad samym związkiem.
Pamiętaj, że cokolwiek dzieje się w związku, odpowiada za to w pewnym stopniu każdy z partnerów. Wspólne problemy można zaś rozwiązać jedynie przy dobrej komunikacji. Spróbujcie szczerze, w dobrej atmosferze (bez zbędnych emocji, oceniania, oskarżeń) porozmawiać o swoich uczuciach – smutkach, obawach, nadziejach. Jeśli nawiązanie takiej rozmowy jest dla Was trudne, skorzystajcie z pomocy seksuologa lub psychoterapeuty. Gdy zrozumiecie siebie nawzajem, macie szansę odbudować łączącą Was niegdyś namiętność.
- E. Baszak-Radomańska, J. Sobkowicz, Seks w stałym związku, Czelej, Lublin 2012.
- L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.