Brzuch po ciąży - jak go zgubić?
Brzuch po ciąży jest naturalnym zjawiskiem. Aby pozbyć się go, potrzeba czasu. Zresztą cały organizm kobiety miesiącami dochodzi do siebie po tak dużym obciążeniu, z jakim wiąże się urodzenie dziecka. Mięśnie brzucha są szczególnie osłabione i rozciągnięte, dlatego odczekaj kilka tygodni, zanim zdecydujesz się na ćwiczenia fizyczne wyszczuplające sylwetkę.
Ciąża to niezwykły czas, który wiąże się z wieloma zmianami, jakie zachodzą w ciele. Kobiety z reguły pragną szybko odzyskać figurę sprzed ciąży. Aby zgubić brzuch po porodzie, ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, zestaw ćwiczeń, ale i zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, co pomoże ci pozbyć się brzucha po ciąży.
Brzuch po ciąży - kiedy znika?
Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy znika brzuch po ciąży. Kwestia ta jest niezwykle indywidualna. Główne czynniki, które ją determinują, to:
masa ciała i wielkość brzucha sprzed ciąży,
kilogramy przybrane podczas ciąży,
stan zdrowia,
determinacja i stosowanie się do zaleceń.
Brzuch po ciąży jest odstający, lekko galaretowaty, ale stopniowo maleje wraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie połogu. Średnio w ciągu 4 tygodni dochodzi do obkurczenia się macicy, czyli po miesiącu wraca do rozmiaru sprzed ciąży. To bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia rozmiaru brzucha. Normalnie macica waży około 70 g. W czasie ciąży jej masa wzrasta do 1000-1400 g. Gonadotropina łożyskowa, gestageny, laktogen łożyskowy przestają działać na macicę. Proces ten przyspieszają skurcze obkurczające i karmienie piersią. Przy naturalnym karmieniu wytwarza się oksytocyna, która przyczynia się do skracania włókien mięśniowych macicy. W połogu dochodzi też do obniżenia dna macicy, dzięki czemu brzuch staje się mniej wystający. Duży brzuch spowodowany jest też retencją płynów, które są stopniowo wydalane z organizmu.
Jak pozbyć się brzucha po ciąży?
Jednym z najlepszych sposobów na zrzucenie brzucha po ciąży jest aktywność fizyczna. Pamiętaj jednak, że nie wolno podejmować się forsownych ćwiczeń od razu po porodzie. Szacuje się, że potrzebna jest przerwa co najmniej 6 tygodni od naturalnego porodu oraz 12 od cesarskiego cięcia. W przeciwnym razie można się liczyć z wieloma konsekwencjami, m.in. z pogłębieniem rozejścia mięśni, obniżeniem narządów miednicy, problemami z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Poza tym w połogu kobieta wydala odchody połogowe, które są przeciwwskazaniem do ćwiczeń.
Aby zgubić brzuch po porodzie, należy wzmacniać trzy grupy mięśni - proste, skośne i poprzeczne. Na początek przeznacz sobie na ćwiczenia 10-20 minut dziennie, w zależności od tego, na ile pozwoli ci organizm. Klasyczne brzuszki nie są wskazane w pierwszych tygodniach. Wykonywać możesz za to takie ćwiczenia, jak:
skłony skośne (na przemian do prawego i lewego kolana),
unoszenie wyprostowanych nóg na kilka sekund,
wykonywanie tzw. „świecy”, „nożyc”, „rowerka”.
Pamiętaj, aby na początek wykonywać je z leżenia na plecach. Innymi dobrymi formami ruchu są pływanie, jazda na rowerze, taniec brzucha. Możesz również zakupić hula-hoop i z nim popracować nad brzuchem. Z czasem warto przejść do bardziej intensywnych treningów. Najlepiej jednak przedyskutuj tę kwestię z trenerem osobistym, który rozpisze ci idealny plan treningowy, pokaże, jak wykonywać ćwiczenia prawidłowo.
Obwisły brzuch po porodzie - specjalne pasy
Jak ujędrnić brzuch po ciąży? Dobrym pomysłem będą specjalne pasy na talie. Akcesoria te przyspieszają regenerację mięśni brzucha po ciąży - wzmacniają je i ściągają. Dodatkowo redukują ryzyko pojawienia się rozstępów i mogą łagodzić dolegliwości bólowe pleców, bo zmuszają do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Taki pas to też sposób, by ukryć brzuch po ciąży.
Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na pas poporodowy? Po pierwsze - przeanalizuj tę kwestię z lekarzem. Po drugie - zaleca się, aby nie nosić go wcześniej niż 2 tygodnie po porodzie naturalnym i 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Po trzecie - nie noś go dłużej niż kilka godzin dziennie. Ważna jest też jakość. Pomogą ci tylko pasy dobrej jakości, które będą wygodne i nie rozciągną się. W przeciwnym wypadku nie będą spełniać swoich funkcji.
Brzuch po ciąży a dieta
Jak zgubić brzuch po ciąży? Oprócz ćwiczeń ważna jest dieta. Odpowiedni sposób odżywiania podczas połogu to sprawa kluczowa nie tylko z uwagi na zrzucanie brzucha, ale i karmienie piersią. Wiele składników przechodzi bowiem do mleka. Radykalna dieta po porodzie jest wykluczona. Podczas laktacji zapotrzebowanie energetyczne to mniej więcej 2300-3200 kcal/dobę (zależy m.in. od masy ciała, aktywności fizycznej i wieku). Odchudzając się, nie zapewnisz dziecku składników pokarmowych, które są potrzebne do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. W czasie połogu wyklucz z jadłospisu dania typu fast food, potrawy pikantne, ciężkostrawne, smażone na głębokim tłuszczu. Postaw na chude mięso gotowane lub duszone, warzywa, owoce, kasze i nabiał. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
Pielęgnacja brzucha po porodzie
W poprawie wyglądu brzucha po ciąży ważne są też działania od zewnątrz. Zadbaj o należytą pielęgnację brzucha po porodzie. Pomogą ci w tym gotowe preparaty, których jest naprawdę ogromny wybór, ale i domowe rozwiązania. Doskonałe i skuteczne są olej z awokado i olej z pestek moreli. Mają niezwykle bogaty skład, przez co skutecznie wygładzają, odżywiają, nawilżają, łagodzą stany zapalne, zapobiegają nadmiernej utracie wody przez skórę i pomagają w walce z rozstępami. Z powodzeniem mogą być też stosowane w czasie ciąży. Olejek wmasowuj przez kilka minut w skórę brzucha okrężnymi ruchami 2-3 raz dziennie. W ujędrnieniu, uelastycznieniu skóry, ale i pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej po ciąży mogą też pomóc zabiegi medycyny estetycznej.
- A. Karowicz-Bilińska, A. Sikora, D. Estemberg i in., Fizjoterapia w położnictwie, „Ginekologia Polska”, 2010, nr 81, s. 441-445.
- A. Mikulska, H. Szajewska, A. Horvath i in., Poradnik karmienia piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021, s. 100-105.
- D. Torbé, A. Stolarek, A. Lubkowska, A. Torbé, Aktywność fizyczna zalecana we wczesnym połogu, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2016, t. 62, nr 3, s. 53–56.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.