Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Brzuch w ciąży – jak rośnie i jak należy o niego dbać?

Marta Drzazgalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Brzuch w ciąży ma dość charakterystyczny wygląd – zazwyczaj jest wyraźnie zaokrąglony, wystający i napięty. Rośnie razem z dzieckiem, które intensywnie rozwija się w macicy przez 40 tygodni. Jednak wzrost brzucha może przebiegać różnie, w zależności od indywidualnych cech przyszłej mamy. Wiele kobiet zastanawia się, jak dbać o brzuch w ciąży, aby uniknąć nieestetycznych rozstępów czy rozejścia się mięśni, które może wydłużyć powrót do formy po porodzie. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat ciążowego brzucha.


brzuch-w-ciazy-jak-rosnie-czym-smarowac
pixabay.com

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Kiedy widać brzuch w ciąży? Od czego to zależy?
  2. Jak rośnie brzuch w ciąży?
  3. Pierwszy trymestr
  4. Drugi trymestr
  5. Trzeci trymestr
  6. Brzuch w ciąży u otyłych kobiet – kiedy jest widoczny?
  7. Twardy brzuch w ciąży – czy to normalne?
  8. Jak dbać o brzuch w ciąży?

Kiedy widać brzuch w ciąży? Od czego to zależy?

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają, że w ciele przyszłej mamy już wkrótce zaczną zachodzić duże zmiany. Wiele kobiet już na wczesnym etapie ciąży z niecierpliwością czeka na pojawienie się charakterystycznych krągłości. Czasem można zaobserwować je dosyć szybko, a w niektórych przypadkach ciążę da się ukryć aż do końca drugiego trymestru. O tym, kiedy brzuch w ciąży staje się widoczny, decydują indywidualne czynniki:

  • figura – u kobiet szczupłych lub niskich brzuch będzie widoczny wcześniej, natomiast u otyłych bywa niewidoczny do samego rozwiązania;

  • aktywność fizyczna – u przyszłych mam, które nie uprawiają sportu i mają słabe mięśnie, brzuch zaokrągli się wcześniej;

  • liczba przebytych ciąż – mamy spodziewające się kolejnego dziecka szybciej będą mogły pochwalić się ciążowymi krągłościami. U tzw. pierworódek brzuch zazwyczaj staje się widoczny później;

  • liczba dzieci w macicy – macica kobiet, które spodziewają się bliźniąt czy trojaczków, zwiększa się w znacznie szybszym tempie. W tym przypadku ciąża jest widoczna w pierwszych jej miesiącach.

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kształt brzucha w ciąży i tempo jego wzrostu zależą od indywidualnych uwarunkowań przyszłej mamy oraz od etapu ciąży, na jakim ona się znajduje. Sprawdź, jak rośnie brzuch w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze, który trwa 13 tygodni, sylwetka przyszłej mamy dopiero zaczyna się zmieniać. Początkowo można zaobserwować zaokrąglenie dolnej części brzucha, poniżej pępka. Hormony ciążowe zaczynają działać, stąd tendencja do wzdęć i zatrzymywania wody w organizmie. Na początkowym etapie brzuch bywa wzdęty, dlatego wiele kobiet zmienia ubrania na większe. Jednak w wielu przypadkach ciąża nie jest jeszcze widoczna i łatwo pomylić ją ze zwykłym przybraniem na wadze.

Drugi trymestr

W 20. tygodniu ciąży charakterystyczny brzuch zazwyczaj jest już widoczny. Od tej pory można obserwować jego intensywny wzrost. Jeśli przyszła mama miała nudności i cierpiała na brak apetytu, krągłości nie będą jeszcze zbyt wyraźne. U osób, które sporo przytyły w pierwszym trymestrze, brzucha nie da się już ukryć. 

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze – czyli od 28. tygodnia do rozwiązania – brzuch rośnie najintensywniej i znacznie zwiększa swój obwód, często do ponad 100 cm. W tym okresie dziecko potraja wagę i podwaja długość ciała, a dodatkowo w macicy musi znajdować się ponad litr płynu owodniowego, który zapewnia maluchowi warunki do prawidłowego rozwoju. Krótko przed porodem brzuch przyszłej mamy obniża się, ponieważ dziecko powoli wstawia się w kanał rodny i przygotowuje się do przyjścia na świat. Niektóre kobiety martwią się, że w trzecim trymestrze ich brzuch nadal jest stosunkowo niewielki. Obwód talii nie ma tu jednak kluczowego znaczenia – najważniejsze są wyniki badań USG, dzięki którym lekarz ocenia, czy tempo wzrostu dziecka jest prawidłowe i czy ma ono odpowiednią ilość płynu owodniowego.

Brzuch w ciąży u otyłych kobiet – kiedy jest widoczny?

U osób otyłych ciąża jest widoczna znacznie później. Bywa, że charakterystyczne krągłości pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru, a niekiedy można je ukryć do samego porodu. Dzieje się tak, ponieważ w brzuchu o dużym obwodzie macica może swobodnie się zwiększać. W pierwszym etapie ciąży brzuch osób otyłych zazwyczaj jest miękki ze względu na dużą ilość tkanki tłuszczowej. Twardszy i bardziej napięty staje się dopiero wtedy, gdy dziecko jest na tyle duże, że „wypycha” ścianę brzucha grzbietem czy kończynami.

Przyszłe mamy, które zmagają się z otyłością, powinny zdrowo się odżywiać ze względu na ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. W ich przypadku waga w ciąży to parametr, na który warto zwracać szczególną uwagę. 

Twardy brzuch w ciąży – czy to normalne?

Ciążowy brzuch – szczególnie w drugim i trzecim trymetrze – staje się bardziej napięty i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Twardnienie brzucha w ciąży jest zazwyczaj jednym z objawów tzw. skurczów przepowiadających, czyli skurczów Braxtona-Hicksa. Na ogół pojawiają się one po 20. tygodniu ciąży i przypominają dolegliwości menstruacyjne. Dopóki są nieregularne i da się je „wyciszyć” w ciepłej kąpieli, nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli brzuch twardnieje, a skurcze nie mijają i stają się regularne, należy udać się do szpitala.

Jak dbać o brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży wymaga szczególnej troski. Aby uniknąć nieestetycznych rozstępów, warto regularnie smarować go olejkami, kremami lub balsamami przeznaczonymi dla przyszłych mam. Substancje, które są najbardziej przyjazne dla skóry w tym wyjątkowym czasie, to m.in.: olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej z wiesiołka czy masło shea.Warto pamiętać też o umiarkowanej aktywności fizycznej, która może zapobiec rozstępowi mięśni prostych brzucha.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.