account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czy wiesz, jak dbać o cerę trądzikową? Charakterystyka, pielęgnacja, farmakoterapia

Ewa Żuchowska30.10.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Zmagają się z nim miliony ludzi na całym świecie. Być może wśród nich jesteś także ty. Zapoznaj się z artykułem, w którym poruszymy temat dotyczący codziennych potrzeb cery trądzikowej. Z pewnością jest to skóra, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić, żeby wyglądała estetycznie.


Jedną z przyczyn powstawania niedoskonałości na twarzy jest nadmiar sebum, które kumuluje się w zatkanych porach. Powodów jest zresztą wiele. Choć pierwsze miejsce na liście zajmują zaburzenia hormonalne, to zmiany skórne pojawiają się także w wyniku stresu, nieprawidłowej pielęgnacji lub złych nawyków żywieniowych. Czy są skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć i jak dbać o cerę trądzikową, żeby nie pojawiały się kolejne wykwity?

cera-tradzikowa-jak-o-nia-dbac-i-ja-pielegnowac
pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Charakterystyka cery trądzikowej
  2. Cera trądzikowa - jak dbać o ten typ skóry?
  3. Cera trądzikowa - jak leczyć taką skórę farmakologicznie?

Charakterystyka cery trądzikowej

Cera trądzikowa jest jedną z problematycznych. W końcu wiąże się z chorobą o charakterze przewlekłym, która nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego. Mimo że kojarzy się głównie z nastolatkami w okresie dojrzewania, to ze zmianami skórnymi borykają się również dorośli. U nich choroba skóry jest efektem stresu, braku odpowiedniej pielęgnacji lub niewłaściwego trybu życia. Poza tym cera trądzikowa u dorosłych jest o wiele większym problemem, niż u nastolatków, ponieważ wypryski często pozostawiają po sobie blizny.

Charakterystycznym objawem cery trądzikowej są zmiany skórne w postaci wykwitów, zaskórników bądź grudek podskórnych. Ich postać jest uwarunkowana odmianą choroby. Najczęściej występuje trądzik zaskórnikowy. Predysponuje on do powstawania małych czarnych punktów na skórze lub grudek tuż pod nią. Ciężko się go pozbyć całkowicie, ale może zostać złagodzony przez zmianę stylu życia i właściwą pielęgnacją skóry. Inne odmiany trądziku bywają bardziej uporczywe i wymagają leczenia farmakologicznego.

Cera tłusta wcale nie musi być trądzikową, jednak bywa z nią często kojarzona. To dlatego, że osoby z wykwitami także mają tłustą i lepką skórę. Przyczyną jest nadmiar sebum - substancji wydzielanej przez gruczoły łojowe. Jeśli są one zapchane, sebum nie ma ujścia na zewnątrz, co manifestuje, kumulując się pod skórą. O cerę trądzikową trzeba szczególnie dbać. Ilość krostek możesz zmniejszyć, jeśli zastosujesz odpowiednie preparaty do pielęgnacji.

Cera trądzikowa - jak dbać o ten typ skóry?

Jeśli chodzi o cerę trądzikową, pielęgnacja tego typu skóry wcale nie należy do łatwych. Z reguły jest ona podrażniona, zaczerwieniona, a dookoła krostek możemy dostrzec stan zapalny. Tym samym wymaga dobrze dobranych kosmetyków, które będą łagodziły uporczywe symptomy. Najlepsze preparaty do pielęgnacji cery trądzikowej to takie, które mają zminimalizowany skład pozbawiony substancji drażniących. W formule powinny się znaleźć związki o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjne oraz ograniczające nadmiar wydzielanego łoju. Do takich należy np. cynk, który łagodzi podrażnienia, lekko wysusza, ale też chroni skórę przed dużą ilością sebum. Jest on szczególnie polecany do pielęgnacji cery tłustej trądzikowej, która świeci się i jest lepiąca w dotyku.

W regeneracji cery trądzikowej przyda ci się też ichtiol, witamina A lub nadtlenek benzoilu. Kremy i maści z tymi składnikami są ogólnodostępne. Do smarowania polecam ci także aloes, ponieważ ma on właściwości kojące, gojące i łagodzące. Jest ponadto surowcem roślinnym zwalczającym stany zapalne. Z pewnością dzięki tym podpowiedziom będziesz świadomie pielęgnować cerę trądzikową.

Pielęgnacja jednak to nie wszystko, czego potrzebuje cera trądzikowa. Jeśli masz problem z większą ilością zaskórników i ropnych wykwitów, spróbuj zmienić styl życia. Ogranicz pokarmy ostre i tłuste oraz fast foody. Staraj się zdrowo odżywiać i postaw na aktywność fizyczną. Zniweluj też stres i odstaw używki, które są jednym z czynników wpływających na stan cery.

Cera trądzikowa - jak leczyć taką skórę farmakologicznie?

Cerę trądzikową możesz wspomóc preparatami z apteki. Na większość z nich nie musisz mieć recepty. Jeśli jednak Twój trądzik nie daje ci żyć i jest dla Ciebie powodem do kompleksów, odwiedź dermatologa, który po badaniu skóry i wywiadzie medycznym zleci odpowiednie środki. Jednym z preparatów jest izotretynoina - pochodna witaminy A o silnym działaniu przeciwzapalnym. Kuracja nią trwa kilka tygodni i wymaga zachowania paru zasad. Kobiecie nie wolno planować potomstwa ani karmić piersią. Panowie zaś powinni ograniczyć eksponowanie ciała na słońce. Przestrzeganie zasad jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Źródła
  1. S. Bender, Pielęgnacja ciała, Wrocław 2011.
  2. K. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, „Forum Dermatologicum”, 2019, t. 5, nr 3, s. 92–95
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.