Jakie funkcje pełnią ceramidy?
Skóra w wyniku wielu czynników może być przesuszona, uszkodzona i podrażniona. Za jej dobrą kondycję mogą odpowiadać ceramidy. Naturalnie występują one w skórze, jednak wraz z wiekiem, nieprawidłową pielęgnacją czy w wyniku zaburzeń hormonalnych mogą ulec zmniejszeniu. Ceramidy można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Dowiedz się, jakie pełnią funkcje.
Czym są ceramidy?
Ceramidy są również nazywane cementem skóry. To naturalny składnik warstwy lipidowej, który uzupełnia przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej. Dla skóry ceramidy stanowią warstwę hydrolipidową. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ pozwalają one zachować wilgoć w skórze, dzięki czemu dłużej pozostaje ona nawilżona. Ponadto zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka, a także poprawiają jej wchłanianie. Prawidłowe działanie bariery lipidowej jest ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry.
Ceramidy są niezbędne do odbudowy naruszonej warstwy ochronnej skóry. Dzięki nim jej powierzchnia jest chroniona przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak: nadmierna ekspozycja słoneczna, wiatr, mróz, ogrzewanie czy klimatyzacja. Wraz z wiekiem ilość ceramidów spada, co wyraźnie widać po stanie skóry. W ramach upływu czasu zmienia się także mikrobiom skóry. Zmniejszenie ilości ceramidów w skórze może przebiegać szybciej, w szczególności w wyniku niewłaściwej diety, opalania się, stresu oksydacyjnego, stosowania używek, a także podczas zmian hormonalnych. Sucha skóra w szczególności potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ na niej szybciej widać pierwsze oznaki starzenia się.
Ceramidy w kosmetykach
Ceramidy można znaleźć w wielu kosmetykach o właściwościach odżywczych i regeneracyjnych. Mają one na celu zachowanie nawilżenia skóry, poprawę elastyczności i sprężystości, spowolnienie oznak starzenia się skóry i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki z ceramidami zazwyczaj są przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy, szyi, dekoltu i okolic oczu. W szczególności sprawdzają się u cer dojrzałych, suchych i z pierwszymi oznakami starzenia się. Ceramidy w kosmetyce pomagają również odżywić przesuszoną skórę słońcem czy klimatyzacją. Mają całkiem inne działanie niż peptydy, które poprawiają owal twarzy, zmniejszają widoczność zmarszczek i wyrównują koloryt.
W leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy w stanach zapalnych, kiedy skóra jest mocno przesuszona, łuszcząca się i swędząca, także sprawdzają się kosmetyki z ceramidami. Regularnie stosowane pozwalają zmniejszyć te dolegliwości i sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka, gładka i nawilżona.
Osoby po zabiegach medycyny estetycznej, kwasach i nadmiernej ekspozycji na słońce również powinny sięgać po produkty z ceramidami. Pomagają one w regeneracji uszkodzonej skóry, przyspieszają jej odnowę i przywracają nawilżenie. Ceramidom często towarzyszą inne składniki aktywne, jak: kwas hialuronowy, kolagen, aminokwasy, oleje roślinne, antyoksydanty czy skwalan. W ostatnich latach bardzo popularny stał się retinol na twarz. Zanim jednak skóra przyzwyczai się do jego działania, może być zaczerwieniona i podrażniona. Kosmetyki z ceramidami pomogą jej się szybciej zregenerować.
Ceramidy na włosy
Ceramidy to również jeden z kluczowych elementów budulcowych włosa. Ich brak objawia się wypadaniem, przesuszeniem, zmniejszoną odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Włosy pozbawione ceramidów stają się mocno przesuszone, szorstkie i łamliwe. Wraz z wiekiem zaczyna ich brakować, dlatego wtedy w szczególności zadbaj o swoje włosy. Ponadto na zły wygląd fryzury wpływają także: stres, zanieczyszczenia powietrza, nieprawidłowa stylizacja i częsta koloryzacja. Warto sięgnąć po kosmetyki z ceramidami, jeśli:
masz zniszczone włosy;
często przebywasz na zewnątrz;
korzystasz z prostownicy lub lokówki, zapominając o termoochronie;
borykasz się z rozdwojonymi, kruchymi końcówkami włosów;
rozjaśniasz włosy lub poddajesz je trwałej ondulacji.
Ceramidy na włosy są traktowane jako sposób na zdrowe, nawilżone i mocne kosmyki. Gwarantują im lepsze nawilżenie i zdrowy wygląd. Włosy są bardziej podatne na układanie, mniej wypadają i są bardziej odżywione. Osoby, których włosy są mocno zniszczone, powinny sięgać po intensywnie regenerujące odżywki lub maski. Zdrowe, nieuszkodzone włosy lepiej absorbują składniki aktywne zawarte w innych produktach pielęgnacyjnych.
Jakie są rodzaje ceramidów?
W ludzkiej skórze występuje 7 rodzajów ceramidów. Są one zbudowane głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najważniejszą rolę pełni ceramid typu 1, składający się z kwasu linolowego i sfingozyny. Łączy się on z warstwą lipidową, chroniąc skórę przed nadmierną utratą wody, przesuszeniem i łuszczeniem się. W warunkach laboratoryjnych można stworzyć połączenie ceramidów typu 1, 3 i 6, których zaletą jest stworzenie nieprzepuszczalnej bariery ochronnej, dzięki czemu skóra jest nawilżona, zregenerowana i mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.
W produktach do pielęgnacji skóry wykorzystuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, roślinnego oraz syntetyczne. Ceramidy występujące w roślinach są nazywane fitoceramidami. Można je znaleźć w soi, ziemniakach, kukurydzy oraz ryżu. Często są składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, również tych w pełni naturalnego pochodzenia.
- J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 2019.
- M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- E. Kahraman, M. Kaykın, H. Şahin Bektay, S. Güngör, Recent Advances on Topical Application of Ceramides to Restore Barrier Function of Skin, „Cosmetics” 2019, s. 52.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.