Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jakie funkcje pełnią ceramidy?

Sylwia Brodniewska 09.08.2023Aktualizacja: 09.08.2023

Skóra w wyniku wielu czynników może być przesuszona, uszkodzona i podrażniona. Za jej dobrą kondycję mogą odpowiadać ceramidy. Naturalnie występują one w skórze, jednak wraz z wiekiem, nieprawidłową pielęgnacją czy w wyniku zaburzeń hormonalnych mogą ulec zmniejszeniu. Ceramidy można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Dowiedz się, jakie pełnią funkcje.


ceramidy-jaka-funkcje-pelnia
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym są ceramidy?
  2. Ceramidy w kosmetykach
  3. Ceramidy na włosy
  4. Jakie są rodzaje ceramidów?

Czym są ceramidy?

Ceramidy są również nazywane cementem skóry. To naturalny składnik warstwy lipidowej, który uzupełnia przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej. Dla skóry ceramidy stanowią warstwę hydrolipidową. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ pozwalają one zachować wilgoć w skórze, dzięki czemu dłużej pozostaje ona nawilżona. Ponadto zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka, a także poprawiają jej wchłanianie. Prawidłowe działanie bariery lipidowej jest ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry. 

Ceramidy są niezbędne do odbudowy naruszonej warstwy ochronnej skóry. Dzięki nim jej powierzchnia jest chroniona przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak: nadmierna ekspozycja słoneczna, wiatr, mróz, ogrzewanie czy klimatyzacja. Wraz z wiekiem ilość ceramidów spada, co wyraźnie widać po stanie skóry. W ramach upływu czasu zmienia się także mikrobiom skóry. Zmniejszenie ilości ceramidów w skórze może przebiegać szybciej, w szczególności w wyniku niewłaściwej diety, opalania się, stresu oksydacyjnego, stosowania używek, a także podczas zmian hormonalnych. Sucha skóra w szczególności potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ na niej szybciej widać pierwsze oznaki starzenia się. 

Ceramidy w kosmetykach

Ceramidy można znaleźć w wielu kosmetykach o właściwościach odżywczych i regeneracyjnych. Mają one na celu zachowanie nawilżenia skóry, poprawę elastyczności i sprężystości, spowolnienie oznak starzenia się skóry i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki z ceramidami zazwyczaj są przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy, szyi, dekoltu i okolic oczu. W szczególności sprawdzają się u cer dojrzałych, suchych i z pierwszymi oznakami starzenia się. Ceramidy w kosmetyce pomagają również odżywić przesuszoną skórę słońcem czy klimatyzacją. Mają całkiem inne działanie niż peptydy, które poprawiają owal twarzy, zmniejszają widoczność zmarszczek i wyrównują koloryt.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy w stanach zapalnych, kiedy skóra jest mocno przesuszona, łuszcząca się i swędząca, także sprawdzają się kosmetyki z ceramidami. Regularnie stosowane pozwalają zmniejszyć te dolegliwości i sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka, gładka i nawilżona.

Osoby po zabiegach medycyny estetycznej, kwasach i nadmiernej ekspozycji na słońce również powinny sięgać po produkty z ceramidami. Pomagają one w regeneracji uszkodzonej skóry, przyspieszają jej odnowę i przywracają nawilżenie. Ceramidom często towarzyszą inne składniki aktywne, jak: kwas hialuronowy, kolagen, aminokwasy, oleje roślinne, antyoksydanty czy skwalan. W ostatnich latach bardzo popularny stał się retinol na twarz. Zanim jednak skóra przyzwyczai się do jego działania, może być zaczerwieniona i podrażniona. Kosmetyki z ceramidami pomogą jej się szybciej zregenerować.

Ceramidy na włosy

Ceramidy to również jeden z kluczowych elementów budulcowych włosa. Ich brak objawia się wypadaniem, przesuszeniem, zmniejszoną odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Włosy pozbawione ceramidów stają się mocno przesuszone, szorstkie i łamliwe. Wraz z wiekiem zaczyna ich brakować, dlatego wtedy w szczególności zadbaj o swoje włosy. Ponadto na zły wygląd fryzury wpływają także: stres, zanieczyszczenia powietrza, nieprawidłowa stylizacja i częsta koloryzacja. Warto sięgnąć po kosmetyki z ceramidami, jeśli:

  • masz zniszczone włosy;

  • często przebywasz na zewnątrz;

  • korzystasz z prostownicy lub lokówki, zapominając o termoochronie;

  • borykasz się z rozdwojonymi, kruchymi końcówkami włosów;

  • rozjaśniasz włosy lub poddajesz je trwałej ondulacji.

Ceramidy na włosy są traktowane jako sposób na zdrowe, nawilżone i mocne kosmyki. Gwarantują im lepsze nawilżenie i zdrowy wygląd. Włosy są bardziej podatne na układanie, mniej wypadają i są bardziej odżywione. Osoby, których włosy są mocno zniszczone, powinny sięgać po intensywnie regenerujące odżywki lub maski. Zdrowe, nieuszkodzone włosy lepiej absorbują składniki aktywne zawarte w innych produktach pielęgnacyjnych. 

Jakie są rodzaje ceramidów?

W ludzkiej skórze występuje 7 rodzajów ceramidów. Są one zbudowane głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najważniejszą rolę pełni ceramid typu 1, składający się z kwasu linolowego i sfingozyny. Łączy się on z warstwą lipidową, chroniąc skórę przed nadmierną utratą wody, przesuszeniem i łuszczeniem się. W warunkach laboratoryjnych można stworzyć połączenie ceramidów typu 1, 3 i 6, których zaletą jest stworzenie nieprzepuszczalnej bariery ochronnej, dzięki czemu skóra jest nawilżona, zregenerowana i mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

W produktach do pielęgnacji skóry wykorzystuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, roślinnego oraz syntetyczne. Ceramidy występujące w roślinach są nazywane fitoceramidami. Można je znaleźć w soi, ziemniakach, kukurydzy oraz ryżu. Często są składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, również tych w pełni naturalnego pochodzenia.

Źródła
  1. J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 2019.
  2. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. E. Kahraman, M. Kaykın, H. Şahin Bektay, S. Güngör, Recent Advances on Topical Application of Ceramides to Restore Barrier Function of Skin, „Cosmetics” 2019, s. 52.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.