Chlamydia u dzieci – jak może dojść do zakażenia? Objawy chlamydii u dzieci
Chlamydia u dzieci jest zazwyczaj konsekwencją zakażenia okołoporodowego, czyli transmisji bakterii z zakażonej matki na dziecko podczas porodu. Sprawdź, czy możliwe są inne drogi zainfekowania bakterią chlamydii najmłodszych. Dowiedz się, w jaki sposób objawia się chlamydia u dzieci.
Jak dziecko może zarazić się chlamydią?
Chlamydia to obok rzeżączki jedna z częściej występujących chorób wenerycznych. Główną drogą szerzenia się tego patogenu są kontakty seksualne, jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki może dojść do zakażenia. Eksperci zwracają uwagę na ryzyko okołoporodowego zainfekowania bakterią Chlamydia trachomatis u dzieci. Do transmisji tego drobnoustroju dochodzi w czasie przechodzenia płodu przez kanał rodny zakażonej chlamydią przyszłej mamy. Zajęta przez infekcję szyjka macicy to źródło szerzenie się zakażenia drogą wstępującą (szyjka–trzon macicy–jajowody–jajniki). Matki zarażają dzieci urodzone siłami natury w 50% przypadków. Eksperci zwracają też uwagę na przypadki zakażeń chlamydiami u dzieci, które przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego. Jest to związane z wcześniejszym zakażeniem bakterią wód płodowych, w których znajduje się dziecko do czasu porodu. Pozostałe przypadki są konsekwencją nieprzestrzegania przez zakażonych opiekunów podstawowych zasad higieny. Bakterie chlamydii mogą szerzyć się przez używanie tych samych ręczników i przyborów toaletowych czy za pośrednictwem brudnych rąk. Chlamydia pneumoniae pojawia się dużo częściej. Zarazić się można drogą kropelkową.
Objawy chlamydii u dzieci
Chlamydie u noworodków objawiają się głównie w postaci zapalenia spojówek. Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia spojówek u dzieci w 1 miesiącu życia. Okres inkubacji, czyli czas od kontaktu z drobnoustrojem do pojawienia się pierwszych objawów, wynosi 4–21 dni. Objawy chlamydii u dzieci mogą mieć różne nasilenie – zdarzają się zarówno przypadki bez- lub skąpoobjawowe, jak i ropny stan zapalny spojówek o ciężkim przebiegu. Początkowo zaobserwować można na oczach dziecka śluzową wydzielinę. Z czasem przybiera ona ropny charakter. Spojówki stają się zaczerwienione, a powieki obrzęknięte. U niektórych Pacjentów obserwuje się strupy na powiekach. W wyniku zapalenia spojówek może dojść do bliznowacenia spojówek czy brodawkowatego przerostu górnej powieki. Nierozpoznane zapalenie spojówek, leczone miejscowo antybiotykami, może trwać tygodniami, przyczyniając się do rozwoju zapalenia płuc.
W połowie przypadków zakażenia chlamydią u dzieci dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia ucha środkowego. Zakażenie w układzie oddechowym utożsamiane bywa z zespołem zapalenia płuc u niemowląt. Rozwija się ono między 2 a 26 tygodniem życia. Dochodzi w nim do obustronnego, śródmiąższowego zapalenia płuc. Zazwyczaj towarzyszą mu stan podgorączkowy, suchy, napadowy kaszel, duszność, tachykardia (przyspieszona praca serca), utrata masy ciała lub kłopoty z przybieraniem na wadze oraz zapalenie spojówek. W ciężkich przypadkach dochodzi do niewydolności oddechowej. W badaniu RTG stwierdza się rozdęcia płuc, śródmiąższowe lub plamiste nacieki zapalne. Uważa się, że chlamydia odpowiada za 6–22% zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci.
Eksperci zwracają uwagę na możliwy związek infekcji bakterią chlamydii u dzieci z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Opisywany jest on jako niespodziewana śmierć pozornie prawidłowo rozwijającego i zdrowego dziecka w wieku niemowlęcym.
Zakażenie chlamydiami u dzieci rozwinąć się może również w pochwie, odbytnicy, cewce moczowej. Eksperci informują też o przypadkach zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mięśnia sercowego.
Sprawdź, jakie są objawy HIV. Poznaj dolegliwości towarzyszące temu zakażeniu.
Leczenie chlamydii u dzieci
Leczenie zakażenia chlamydią u dzieci jest konieczne z uwagi na ryzyko towarzyszących temu powikłań. Opiera się ono o antybiotykoterapię. Bakteria chlamydii u dzieci wrażliwa jest na tetracykliny, rifampicynę, chloramphenicol, makrolidy i sulfonamidy. U noworodków i niemowląt stosowana jest erytromycyna iv. W przypadku zapalenie spojówek lekarz przepisuje krople z erytromycyną lub sulfonamidami. Ulgę przynieść mogą domowe metody, jak przemywanie oczu solą fizjologiczną lub chłodne okłady, które mają za zadanie zmniejszyć obrzęk i świąd. W przypadku obecności patogenów w układzie oddechowym miejscowe podanie antybiotyku może okazać się niewystarczające. Wówczas wprowadzana jest ogólnoustrojowa antybiotykoterapia. Stosowane są erytromycyna i azytromycyna. Zakażenia narządów płciowych zwalcza się doksycyklina, azytromycyną, erytromycyną. W przypadku zakażenia chlamydią u dzieci badaniem i leczeniem objęci powinni być również jego rodzice.
Jak można uzyskać wsparcie leczenia?
Jeśli chcesz mieć łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań, żeby wesprzeć proces diagnozy i leczenia siebie i swoich najbliższych, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów Polisy Zdrowie Welbi, żeby móc skorzystać z:
Konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym lub internistą w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty,
Konsultacji ze specjalistą z listy dostępnych w danym pakiecie z czasem oczekiwania na przeważnie do 3 dni roboczych,
Badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy dostępnych w danym pakiecie,
Innych usług medycznych w zależności od wybranego pakietu.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć diagnostykę i leczenie Twojego dziecka.
Dowiedz się więcej na temat chlamydii u mężczyzn.
- I. Choroszy-Król, R. Bednorz, M. Frej-Mądrzak, Chlamydia trachomatis – aspekty kliniczne i terapeutyczne, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, t. 15, nr 3, s. 447–449.
- I. Choroszy-Król, R. Bednorz, M. Frej-Mądrzak i wsp., The role of Chlamydia trachomatis urinary tract infection in children, „Clinical Microbiology and Infection” 2005, t. 11, nr 2, s. 492.
- I. Choroszy-Król, M. Frej-Mądrzak, D. Teryks-Wołyniec, Zakażenia układu moczowo-płciowego wywoływane przez Chlamydia trachomatis w praktyce lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, t. 13, nr 2, s. 292–295.
- M. Grochowicz, Z. Dajek, Typowe trudności w prowadzeniu noworodków w przypadku zakażeń Chlamydia trachomatis, „Nowa Pediatria” 2002, nr 2, s. 49–52.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.