Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Chlamydia u mężczyzn – objawy, rozpoznanie, leczenie

Olga Dąbska23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Chlamydia u mężczyzn to jedna z częstszych chorób wenerycznych, czyli przenoszonych płciowo. Zakażeniu tą bakterią towarzyszy szereg uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, jakie są objawy chlamydii u mężczyzn. Dowiedz się, w oparciu na jakich badaniach lekarz stawia diagnozę i na czym polega leczenie.


chlamydia-u-mezczyzn-jak-ja-rozpoznac
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Chlamydia u mężczyzn – co to za choroba?
  2. Objawy chlamydii u mężczyzn
  3. Badanie na chlamydię u mężczyzn
  4. Leczenie chlamydii u mężczyzn
  5. Zapewnij sobie pomoc w powrocie do zdrowia

Chlamydia u mężczyzn – co to za choroba?

Chlamydia, obok zakażenia wirusem HPV czy rzeżączki, jest jedną z częściej występujących chorób wenerycznych. Poza szerzeniem się zakażenia drogą płciową eksperci zwracają uwagę na możliwość transmisji bakterii podczas korzystania z tych samych akcesoriów toaletowych co osoba chora. Do zakażenia dochodzi też podczas stosunku pochwowego, analnego lub oralnego. Dowiedz się, jak może dojść do rozwoju chlamydii u dzieci i jakie objawy temu towarzyszą.

Objawy chlamydii u mężczyzn

W wyniku zakażenia chlamydią u mężczyzn może dojść do zapalenia cewki moczowej i pęcherza moczowego. Towarzyszą temu takie objawy jak m.in.: 

  • ból w podbrzuszu;

  • pieczenie w czasie oddawania moczu; 

  • częste oddawanie moczu; 

  • parcie na mocz; 

  • kłucie w penisie nasilające się w czasie oddawania moczu; 

  • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu; 

  • obecność nieprawidłowej wydzieliny w ujściu cewki moczowej; 

  • pojawiająca się z rana wydzielina (tzw. objaw kropli rosy porannej). 

Brak podjęcia leczenia lub późne jego rozpoczęcie może doprowadzić do zwężenia cewki moczowej i wielu skutków ubocznych.

Jednym z częstszych powikłań chlamydialnego zakażenia cewki moczowej jest zapalenie najądrzy. Objawia się przede wszystkim ogólnym złym samopoczuciem, bólem w podbrzuszu i zajętego chorobą najądrza, który powoduje trudności w chodzeniu, a także podwyższoną temperaturą ciała. Dochodzi do obrzęku, ucieplenia i zaczerwienienia worka mosznowego. Eksperci podają, że zapaleniu najądrzy towarzyszyć może zaburzenie drożności kanalików nasiennych i zapalenie jądra. To z kolei często prowadzi do problemów z płodnością.

Na skutek zakażenia cewki moczowej przez chlamydię może dojść do zapalenia prostaty. Eksperci podają, że chlamydia u mężczyzn odpowiada za nawet połowę przypadków zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn do 50. roku życia. Charakterystyczne są dla niego: 

  • dyskomfort ze strony układu moczowego; 

  • ból (ostry, tępy, w obrębie krocza, podbrzusza, w dole pleców);

  • zaburzenia funkcji narządów płciowych;

  • częstomocz; 

  • pieczenie przy oddawaniu moczu; 

  • bolesne parcie na mocz. 

Niekiedy stwierdza się też hematospermię (obecność krwi w nasieniu) i hematurię (obecność krwi w moczu). 

Na skutek chlamydii u mężczyzn może dojść do odczynowego zapalenia stawów. Towarzyszy mu jednostronne zapalenie błon maziowych, ścięgien i powięzi (zazwyczaj w stawach skokowych, kolanowych). W przypadku gdy współwystępują objawy ze strony układu moczowo-płciowego i doszło do zapalenia spojówek, stwierdza się zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów).

Badanie na chlamydię u mężczyzn

Chlamydia u mężczyzn może być trudna do rozpoznania, co wiąże się z nierzadko występującym bezobjawowym lub skąpoobjawowym przebiegiem. Lekarz przeprowadza najpierw szczegółowy wywiad medyczny i badania fizykalne. Zleca badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne częste zakażenia narządów płciowych. Kieruje pacjenta na badanie oznaczenia poziomu przeciwciał w kierunku zakażenia chlamydią w klasie IgM i IgG. Następnie pobiera wymaz z miejsc zajętych zakażeniem, aby stwierdzić obecność drobnoustrojów. Może to być pierwsza porcja moczu (do 20 ml, oddana powyżej godziny od ostatniej mikcji) lub wymaz z cewki moczowej (próbka pobierana jest dzięki specjalnej szczoteczce i umieszczana w zestawie pobraniowym). Materiał do badań zostaje przekazany do laboratorium, gdzie za pomocą specjalnych metod określa się rodzaj bakterii odpowiedzialnej za pojawienie się niepożądanych objawów. W terminie 3 tygodni po zakończeniu leczenia u mężczyzn z utrzymującymi się objawami lub podejrzeniem reinfekcji należy ponownie wykonać badanie w kierunku chlamydii. U pacjentów z dodatnim wynikiem testu na chlamydię powinno się rozważyć też przeprowadzenie badań w kierunku rzeżączki, kiły i HIV.

Leczenie chlamydii u mężczyzn

Wykrycie bakterii lub kwasu nukleinowego chlamydii w materiale biologicznym jest wskazaniem do leczenia. Leczenie chlamydii u mężczyzn opiera się na antybiotykoterapii z wykorzystaniem środków z grupy tetracyklin (doksycyklina, tetracyklina, minocyklina), makrolidów (klarytromycyna, roksytromycyna, erytromycyna, azytromycyna), chinolonów (pefloksacyna, ofloksacyna, sparfloksacyna, ciprofloksacyna, norfloksacyna) oraz ß-laktamów (amoksycylina). Rodzaj antybiotyków dostosowywany jest do problemów zdrowotnych spowodowanych przez bakterię. Przykładowo, lekami z wyboru w przypadku zakażenia układu moczowo-płciowego są antybiotyki z grupy makrolidów, tetracyklin i niektórych fluorochinolonów. Eksperci podkreślają, że leczeniem objęci powinni być też partnerzy seksualni osoby chorej. Zakaźność u mężczyzn z chlamydią dla partnerek seksualnych wynosi 42–68%.

Zapewnij sobie pomoc w powrocie do zdrowia

Rozpoznanie i leczenie chlamydii u mężczyzn, a niekiedy i powodowanych przez to zakażenie powikłań, wiąże się z koniecznością wykonania licznych badań i konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie w leczeniu zarówno w przypadku chlamydii, jak i innych zaburzeń w stanie zdrowia. Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu w cenie miesięcznej składki będziesz mógł skonsultować się w krótkim czasie z lekarzem pierwszego kontaktu (w ciągu 24 godzin) i nawet 39 specjalistami (w pakiecie OCHRONA GOLD), a także wykonać niezbędne badania bez czekania w długich kolejkach.

Polisa Zdrowie Welbi może dać Ci dostęp do:

  • wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty;

  • konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania i czekania w długich kolejkach (czas oczekiwania na konsultację przeważnie nie przekracza 3 dni roboczych);

  • nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. badań krwi wykrywających przeciwciała przeciwko Chlamydia pneumoniae;

  • opieki w nowoczesnych placówkach medycznych współpracujących z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) na terenie całego kraju.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia!

Źródła
  1. I. Choroszy-Król, T. Bober, M. Frej-Mądrzak, Chlamydia trachomatis – aspekty kliniczne i terapeutyczne, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, t. 15, nr 3, s. 447–449.
  2. I. Choroszy-Króla, M. Frej-Mądrzak, D. Teryks-Wołyniec, Zakażenia układu moczowo-płciowego wywoływane przez Chlamydia trachomatis w praktyce lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, t. 13, nr 2, s. 292–295.
  3. A. Kuch, A. Szkaradkiewicz, Chlamydioza – diagnostyka i leczenie, „Przewodnik Lekarski” 2002, t. 5, nr 11/12, s. 88–92.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.