Chlorella – jakie są właściwości tej niezwykłej przedstawicielki świata alg?
Chlorella to jedna z najbardziej niezwykłych z istniejących roślin. W tej niepozornej aldze znajduje się więcej żelaza niż w wątróbce i najwięcej chlorofilu spośród wszystkich przedstawicieli świata flory. Regularne suplementowanie chlorelli, wedle zaleceń lekarza lub dietetyka, wspomaga utrzymanie równowagi glukozy i lipidów, sprzyja detoksykacji, a także stanowi element profilaktyki przeciwko anemii i nowotworom. Chlorella nie może być jednak stosowana przez każdego, głównie ze względu na zawartość celulozy i jodu.
Czym jest chlorella?
Chlorella to jednokomórkowa alga występująca w zbiornikach i w zawilgoconych miejscach. Nie będzie dla Ciebie zapewne zaskoczeniem, że swoją nazwę zawdzięcza chlorofilowi, w który obfituje. Z całą pewnością zdziwi Cię jednak informacja, że to właśnie chlorella zawiera najwięcej tego związku spośród wszystkich istniejących na ziemi roślin!
Do prawidłowego wzrostu chlorella potrzebuje niewiele. Wystarczy dostęp do:
wody,
fosforu i azotu jako podstawowych składników odżywczych,
dwutlenku węgla.
Ponadto ważne są odpowiednia temperatura, odczyn pH i naświetlanie. Ze względu głównie na temperaturę w Polsce nie prowadzi się uprawy w otwartych zbiornikach. Rozwiązaniem są jednak sztuczne bioreaktory. Jest to korzystne rozwiązanie także ze względu na redukcję ryzyka zakażenia hodowli bakteriami.
W środowisku najpowszechniej występuje odmiana Chlorella vulgaris. To jednak Chlorella pyrenoidosa wykorzystywana jest do produkcji suplementów diety i tzw. super foods. Jest ona hodowana w specjalnych warunkach, dzięki czemu możliwe staje się wpływanie na skład znajdujących się w aldze substancji odżywczych.
Co niezwykłego jest w chlorelli?
Chlorella bardzo szybko rośnie i gromadzi w sobie duże zapasy lipidów, dlatego w przemyśle bywa wykorzystywana jako składnik biomasy i pasz. Natomiast duża wydajność w procesie fotosyntezy sprawia, że algi te efektywnie pochłaniają dwutlenek węgla z przepełnionego zanieczyszczeniami powietrza, a wydalają czysty tlen.
To nie koniec niezwykłych zdolności chlorelli. Algi te mają zdolność wiązania fosforu i azotu zgromadzonego w ściekach. Są więc naturalnym sposobem na remediację środowiska wodnego i zapobieganie eutrofizacji otwartych zbiorników, czyli nadmiernemu użyźnieniu wody, czego konsekwencją jest namnażanie się glonów. Chlorella ma ponadto zdolności biosorpcyjne, czyli pochłaniania jonów metali. Dzięki temu może być wykorzystywana do oczyszczania ścieków.
Jakie są właściwości prozdrowotne chlorelli?
Na szczególną uwagę zasługują właściwości prozdrowotne chlorelli. To przede wszystkim zasługa chlorofilu. Cząsteczki tego związku organicznego mają budowę podobną do hemu, czyli podstawowego składnika hemoglobiny. Tu jednak w centrum znajduje się nie żelazo, a magnez. To właśnie temu podobieństwu budowy przypisuje się odpowiedzialność za korzystny wpływ chlorofilu na parametry krwi podczas anemii (także tej wynikającej z niedoboru żelaza, ponieważ chlorella zawiera 130–225 mg żelaza w 100 g produktu, czyli więcej niż wątróbka!
Chlorofil zawarty w chlorelli to jeden z najsilniejszych związków roślinnych o działaniu przeciwnowotworowym i detoksykującym. Wykazuje zdolność do hamowania aktywności karcynogenów, które przyczyniają się do rozwoju nowotworu. Właściwości te potwierdziły liczne przeprowadzone testy na szczurach.
Chlorofil zawarty w chlorelli wspomaga proces gojenia ran i łagodzenia stanów zapalnych. Potwierdzają to badania Candy przeprowadzone w 1948 roku na grupie 50 pacjentów z owrzodzeniami.
Chlorofil zawarty w chlorelli powstrzymuje rozwój kryształków szczawianu wapnia w nerkach, co sprawia, że algi mogą być wykorzystywane jako wsparcie terapii kamicy dróg moczowych. Do tego wspomaga utrzymanie równowagi glukozy i lipidów w organizmie, a pośrednio redukuje poziom cholesterolu.
W chlorelli poza chlorofilem znajdują się też aminokwasy, karotenoidy, witaminy i minerały (żelazo, wapń, magnez, cynk, jod, witaminy z grupy B, K), a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe GLA (gamma-linolenowy) należące do grupy omega-6. Ta ostatnia grupa związków ma szczególnie korzystne działanie na skórę. Nie tylko łagodzi stany zapalne i towarzyszący im ból czy świąd, ale również zapobiega nadmiernej przeznaskórkowej utracie wilgoci i tym samym redukuje suchość skóry.
Kiedy lepiej nie stosować chlorelli?
Chlorella kompleksowo wspiera organizm. Warto po nią sięgać, jeśli chcesz uzupełnić niedobory żelaza (i lekarz zaakceptował taką terapię). Jednak chlorella nie może być spożywana przez każdego bez ograniczeń.
Szczególną ostrożność zachowaj, jeśli zmagasz się z chorobami tarczycy, w tym chorobą Hashimoto. Chlorella jest zasobna w jod, który wpływa na czynność gruczołu tarczowego. Jej suplementację skonsultuj z endokrynologiem.
Stosowanie chlorelli może nie być bezpieczne u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe na bazie dikumarolu. Witamina K obecna w algach może bowiem zaburzać jego wchłanianie.
Miej też na uwadze, że chlorella zawiera celulozę, która nie jest dobrze trawiona przez ludzki układ pokarmowy. W efekcie przy dużym spożyciu mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki.
Spirulina i chlorella – co jest lepsze?
Chlorella to roślina, podczas gdy spirulina jest bakterią (a dokładniej cyjanobakterią, znaną bardziej pod nazwą sinica). Choć są podobne i zasobne w chlorofil oraz w białko, to mają odmienne właściwości.
Jeśli zależy Ci przede wszystkim na działaniu antyoksydacyjnym, przeciwalergicznym, przeciwcholesterolowym, to sięgnij po spirulinę. Chlorella będzie natomiast wsparciem przy detoksykacji. Jak widzisz, chlorella i spirulina uzupełniają swoje działanie. Warto więc stosować je łącznie jako koktajle oczyszczające organizm z toksyn i zwalczające wolne rodniki, smoothie antyoksydacyjne i wspierające utrzymanie równowagi glukozy i insuliny albo kolorowe shaki przeciwanemiczne (zwłaszcza gdy jesteś amatorem kawy wypłukującej żelazo).
- I. Wierzbicka, Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, „Food Forum” 2016, nr 2/12, s. 97–102.
- M. Makowska, Hodowla alg Chlorella sp.w bioreaktorze zbiornikowym z mieszaniem mechanicznym, „Inżynieria i Ochrona Środowiska” 2017, nr 20(2), s. 237–248.
- W. Furgał, K. Milik, Studium przypadków zastosowania koncentratu białkowo-ksantofilowego z lucerny jako suplementu diety, [w:]Z. Zioło, W. Bobek i in. (red.), Studia Regionalne i Lokalne Polski Południowo-Wschodniej, t. II., Lucerna w żywieniu ludzi i zwierząt, Dzierżoniówka – Lublin 2008, s. 49–57.
- K. Karwowska, M. Skotnicka, Substancje bioaktywne występujące w „zielonych” suplementach diety, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2020, nr 3, s. 129–136.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.