Czym jest choriocarcinoma? Rak kosmówki – objawy, przyczyny, leczenie
Rak kosmówki, znany również jako kosmówczak, jest rzadkim nowotworem złośliwym, który rozwija się w macicy. Powstaje z komórek, które były częścią łożyska podczas ciąży. Jest to rodzaj choroby trofoblastycznej ciążowej. W większości przypadków rak kosmówki jest uleczalny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej diagnozie, objawom i leczeniu tej choroby.
Co to jest rak kosmówki?
Rak kosmówki – choriocarcinoma – jest rzadką i agresywną formą raka, który rozwija się z trofoblastu. Najczęstszy rodzaj, jakim jest rak kosmówki ci ążowy, jest formą choroby trofoblastycznej ciążowej (GTD). GTD to grupa rzadkich stanów, które występują w czasie ciąży, gdy tworzą się guzy z łożyska. Łożysko dostarcza tlen i składniki odżywcze płodowi przez pępowinę.
Rak kosmówki jest najczęstszy u osób, które miały ciążę powstałą z nieprawidłowego połączenia plemnika z komórką jajową. Może również wystąpić po ciąży pozamacicznej, ciąży zakończonej poronieniem lub nawet po ciąży donoszonej i urodzeniu.
Rak kosmówki może rozprzestrzeniać się do innych części ciała, w tym do płuc, warstwy mięśniowej macicy, węzłów chłonnych, wątroby, nerek, mózgu i naczyń krwionośnych.
Rak kosmówki – objawy
Osoby z rakiem kosmówki obserwują u siebie początkowo takie objawy, jak nietypowe krwawienie z pochwy i ból miednicy. Jeśli rak kosmówki rozprzestrzeni się do innych części ciała, może pojawić się wiele innych objawów. Na przykład, jeśli rozprzestrzeni się do płuc, może wystąpić kaszel lub trudności w oddychaniu. Inne objawy mogą obejmować:
Ciężkie krwawienie, nietypowe wydzieliny lub guzki w pochwie (jeśli rak rozprzestrzeni się do pochwy).
Napady padaczkowe lub bóle głowy, jeśli rak rozprzestrzeni się do mózgu.
Ból brzucha, jeśli rak rozprzestrzeni się do nerek lub wątroby.
Sprawdź, jakie objawy raka płuc zaobserwować można u wieloletniego palacza.
Dowiedz się również, jakie mogą być objawy raka żołądka.
Przyczyny raka kosmówki
Rak kosmówki rozwija się, gdy komórki, które tworzą łożysko (nazywane trofoblastami), stają się nowotworowe. Rak kosmówki może rozwijać się we wczesnej ciąży lub występować po urodzeniu dziecka. Nie ma ustalonego czasu, w którym rozwija się kosmówczak ciążowy. Może występować miesiące lub lata po ciąży. Rozprzestrzenia się szybko i uważany jest za agresywny typ raka. Około 50% osób z rakiem kosmówki miało ciążę nieprawidłową, w której w macicy rozwijają się wypełnione płynem worki lub guzy zamiast łożyska.
Sprawdź też czy możliwe jest dziedziczenie raka po matce.
Czynniki ryzyka raka kosmówki
Każdy, kto był w ciąży (poronienie, ciąża pozamaciczna, przerwanie ciąży lub ciąża donoszona), może zachorować na raka kosmówki. Jednak największe ryzyko występuje u osób, które miały ciążę nieprawidłową. Inne czynniki ryzyka obejmują wiek poniżej 20 lat lub powyżej 40 lat w czasie ciąży.
Jak diagnozowany jest rak kosmówki?
Diagnozę raka kosmówki stawia lekarz na podstawie następujących badań:
Badanie ginekologiczne lub fizyczne w celu sprawdzenia obecności guzków lub mas.
Badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), która jest wysoka u osób z rakiem kosmówki.
Badania krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby i nerek.
Pełna morfologia krwi.
Badanie ultrasonograficzne miednicy.
Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej.
Rezonans magnetyczny (MRI).
Te badania mogą również poinformować lekarza, czy rak rozprzestrzenił się.
Dowiedz się, jak diagnozowany jest rak cewki moczowej,
Jeśli planujesz zajście w ciążę albo już spodziewasz się dziecka, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.
W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ginekologa, ale też do 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.
W ramach tego pakietu będziesz mogła też wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologię, badanie moczu, USG ciąży czy tomografię komputerową.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w tym wyjątkowym czasie oczekiwania na dziecko.
Jak leczy się rak kosmówki?
Sposób leczenia raka kosmówki zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania zmiany. Stadializacja polega na ocenie raka na podstawie wielkości guza, czy rozprzestrzenił się poza macicę i inne czynniki. Głównym leczeniem raka kosmówki jest chemioterapia. Chemioterapia to podanie leków, które zabiją komórki rakowe. Niektórzy pacjenci mogą również potrzebować operacji w celu usunięcia macicy (histerektomii), radioterapii lub kombinacji różnych metod leczenia. Po leczeniu lekarz będzie regularnie przeprowadzał badania kontrolne, aby upewnić się, że rak nie powrócił.
Leczenie chemioterapią zazwyczaj jest skuteczne. Prognoza jest lepsza, jeśli rak kosmówki zostanie wykryty we wczesnym stadium, przed rozprzestrzenieniem się do innych części ciała. Jest trudniejszy do wyleczenia, jeśli:
Pacjent był leczony chemioterapią, która okazała się nieskuteczna.
Choroba rozwinęła się po pełnoletniej ciąży lub po urodzeniu dziecka.
Poziom hCG wynosił powyżej 40 000 mIU/ml (międzynarodowe jednostki na mililitr) przed leczeniem. HCG to hormon, który łożysko wytwarza w czasie ciąży.
Objawy wystąpiły lub pacjent był w ciąży ponad cztery miesiące przed rozpoczęciem leczenia.
Czy można zapobiec rakowi kosmówki?
Nie można zapobiec rakowi kosmówki. Jeśli miałaś ciążę nieprawidłową, porozmawiaj z lekarzem o ryzyku zachorowania na raka kosmówki.
Jak długo można żyć z rakiem kosmówki?
Perspektywy dla kosmówczaka w jego wczesnych stadiach są dobre. Wskaźnik przeżycia dla osób z niskim ryzykiem kosmówczaka ciążowego wynosi prawie 100%. Wskaźnik przeżycia dla osób z wysokim ryzykiem kosmówczaka ciążowego wynosi 94%.
- M. Kobek, Z. Jankowski, C.Chowaniec i wsp., Niezwykle rzadki przypadek nowotworu złośliwego – kosmówczaka u 24-letniego mężczyzny – trudności w diagnostyce różnicowej uszkodzeń śródczaszkowych w aspekcie opiniowania sądowo-lekarskiego, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii” 2013, nr 63, s. 216–219.
- J. Kornafel, R. Mądry, Nowotwory kobiecego układu płciowego. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r. Online: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_06_Nowotwory_kobiecego_ukladu_plciowego_20130301.pdf [dostęp: 19.03. 2024].
- A. Leszczyńska-Wierzba, G. Szewczyk, Diagnostyka oraz leczenie rozrostów i nowotworów trofoblastu, „Ginekologia po Dyplomie” 2021, nr 4. Online: https://podyplomie.pl/ginekologia/36454,diagnostyka-oraz-leczenie-rozrostow-i-nowotworow-trofoblastu [dostęp: 19.03. 2024].
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.