Chrypka u niemowlaka – jak pomóc dziecku?
Chrypka to dość częsta dolegliwość u niemowląt. Za jej powstanie odpowiadają przeważnie infekcje górnych dróg oddechowych. W artykule podpowiadamy, jak pomóc zachrypniętemu niemowlakowi. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów na chrypkę u dziecka. Dowiesz się też, kiedy zgłosić się na konsultację lekarską z zachrypniętymi niemowlęciem.
Dlaczego niemowlę ma chrypkę?
Chrypka to dokuczliwy i bolesny objaw chorobowy, któremu towarzyszy zmiana barwy głosu, a niekiedy problem z mówieniem. W zależności od stopnia choroby dziecko może doświadczać bólu gardła i problemów z przełykaniem. Możliwe jest wiele przyczyn chrypki u niemowlaka. Do częstszych należą:
przeziębienie,
ciało obce w drogach oddechowych,
zapalenie gardła,
alergia – chrypka jest objawem reakcji na alergeny pokarmowe czy wziewne,
pleśniawki – małe, białe plamki, które wywołują drożdżaki,
refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej do gardła.
U niemowląt chrypka nierzadko pojawia się na skutek nadmiernego krzyku lub płaczu, podczas których struny głosowe są mocno obciążone i może dojść do ich obrzęku.
Nawadnianie organizmu przy chrypce u niemowlaka
Kiedy niemowlę ma chrypkę, w sposób szczególny zadbaj o nawadnianie jego organizmu. Taki sposób leczenia chrypki stosuje się bez względu na przyczynę jej powstania. Najlepiej podawać dziecku niegazowaną wodę mineralną o pokojowej temperaturze. Jeżeli chrypka u niemowlaka związana jest z infekcją dróg oddechowych, to warto nawadniać organizm i nawilżać gardło herbatą z sokiem z cytryny. Cytryna wykazuje działanie ściągające i pomaga zmniejszyć obrzęk tkanek gardła. Dodatkowo stwarza wrogie środowisko dla patogenów, które mogą odpowiadać za chrypkę.
Pamiętaj, aby do herbaty z cytryną nie dodawać miodu. Mimo że jest bardzo skuteczny przy chorobach górnych dróg oddechowych, to nie należy podawać go dzieciom do 12. miesiąca życia. W miodzie mogą znajdować się przetrwalniki Clostridium botulinum, które u niemowląt wywołują botulizm.
Poza herbatą do nawadniania organizmu i nawilżania gardła pomocne są ziołowe napary. Specjaliści polecają zwłaszcza szałwię na gardło. Napar z szałwii jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym przy anginie i chrypce. Szałwia przynosi ulgę, łagodzi stan zapalny, działa wykrztuśnie i pomaga pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny. Jeśli karmisz malucha piersią, rób to możliwie często.
Odpowiednia wilgotność powietrza, kiedy niemowlę jest zachrypnięte
Jeśli masz w domu niemowlaka, zwłaszcza zachrypniętego lub zmagającego się z chorobami dróg oddechowych, zadbaj o jakość powietrza. Ważne jest jego odpowiednie nawilżenie. Eksperci zalecają, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych utrzymywała się w granicach od 40% do 60%. Nawilżone powietrze wpływa pozytywnie na nawilżenie śluzówek dróg oddechowych i wspiera pracę chroniących je mechanizmów. W utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w domu pomocny będzie nawilżacz powietrza. Aby ograniczyć koszty związane z jego zakupem, możesz zdecydować się na domowe rozwiązania, takie jak: układanie wilgotnego ręcznika na ciepłym grzejniku, podkładanie naczynia z wodą pod ciepły grzejnik, rozpryskiwanie w powietrzu wodnej mgiełki.
Poza nawilżeniem powietrza zadbaj o jego jakość. Dziecko nie może być narażone na działanie dymu tytoniowego czy innych zanieczyszczeń. Staraj się je maksymalnie ograniczać. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Zabieraj je na ten czas do innego pokoju, aby nie narażać na chłód i wiatr.
Inhalacje na chrypkę u niemowlaka
Inhalacje to polecany przez specjalistów sposób na chrypkę u niemowlaka. Użyj specjalnego inhalatora. Samodzielne przygotowanie inhalacji z użyciem naczynia z gorącą wodą, nad którym będzie pochylać się dziecko, jest niebezpieczne. Inhalacje na gardło dla niemowląt przeprowadzaj z dodatkiem soli fizjologicznej. Zabieg ułatwia oddychanie i odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i w nosie wydzieliny. Dodatkowo nawilża i obkurcza drogi oddechowe. W formie inhalacji podawane mogą być też leki przepisane przez pediatrę lub pulmonologa dziecięcego. Inhalacja przeprowadzana jest z użyciem maseczki, bo maluch nie poradzi sobie jeszcze z ustnikiem. Wykonuj ją, trzymając dziecko w pozycji siedzącej.
Chrypka u niemowlaka – co podać?
Kiedy niemowlę ma chrypkę, możesz podać mu leki, które ją złagodzą. Pamiętaj, aby na własną rękę nie dawać dziecku żadnych farmaceutyków. Zawsze skonsultuj to ze specjalistą – lekarzem czy farmaceutą. Na chrypkę u dzieci najlepiej sprawdzą się zwłaszcza syropy i aerozole z uwagi na łatwiejszy sposób podania. W ich składzie powinny się znaleźć: aloes, tymianek czy prawoślaz. Dzięki temu preparaty te złagodzą chrypkę i nawilżą gardło. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zaleci stosowanie dodatkowo innych leków, w zależności od przyczyny chrypki.
Chrypka u niemowlaka – kiedy zgłosić się do lekarza?
W większości przypadków chrypka u niemowlaka nie jest groźna. Jednak nie należy jej bagatelizować. Udaj się z dzieckiem do lekarza, jeśli chrypka pojawia się często – utrzymuje się przez dłuższy czas (powyżej 2 tygodni) lub stale powraca. Jej przewlekłe utrzymywanie się, ale i współwystępujące z chrypką poniższe dolegliwości, są powodem do niepokoju. Do objawów tych należą: silny kaszel, duszności, gorączka, świszczący oddech, problemy z oddychaniem. Z szybkiej pomocy lekarza możesz skorzystać dzięki konsultacjom w formie telemedycyny – nie musisz niepotrzebnie wychodzić z chorym dzieckiem z domu.
- W. Kawalec, K. Kubicka, Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- J. Tatoń, A. Czech, Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.