account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady

Redakcja19.08.2021Aktualizacja: 12.03.2024

Ciąża to czas kiedy obserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie i w samopoczuciu, które budzą wiele wątpliwości oraz pytań – nic w tym dziwnego, przecież z dnia na dzień Twoje ciało ulega niezwykłym przemianom. Działanie hormonów ciążowych, powiększająca się macica, intensywniej pracujące organy wewnętrzne – wszystko to ma wpływ na Twój organizm. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży możesz mieć wiele pytań z serii „czy to normalne” lub „czy powinnam się tym niepokoić”? Jednak zamiast szukać odpowiedzi na forach internetowych, niepokojące objawy i wątpliwości możesz skonsultowa z lekarzem ginekologiem.


ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
  1. O co zapytać ginekologa?
  2. Czy ból brzucha w ciąży jest normalny?
  3. Przeziębienie w czasie ciąży

O co zapytać ginekologa?

Podczas wizyty kontrolnej ginekolog koncentruje się na ocenie Twojego stanu zdrowia oraz badaniu dziecka. Nie zawsze jest czas na dłuższą rozmowę, a oglądając maleństwo na USG łatwo można zapomnieć o zadaniu innych pytań. A przecież w czasie ciąży mogą pojawić się wątpliwości, które chciałabyś wyjaśnić od razu, bez czekania na kolejną wizytę. Najprostszym i najszybszym sposobem na rozmowę z lekarzem ginekologiem jest porada online. Podczas e-wizyty nie musisz nawet wychodzić z domu, a szybko uzyskasz rzetelne odpowiedzi np. na takie pytania jak:

  • czy można bezpiecznie uprawiać seks w ciąży,

  • czy są leki, które pomogą na poranne mdłości,

  • jaki wpływ na dziecko ma stres,

  • czy warto wykonać badanie USG 4D,

  • o czym świadczą plamienia,

  • czy zmienić coś w swojej diecie,

  • jakie dolegliwości wymagają pilnego zgłoszenia się do szpitala,

  • jakie leki można przyjmować w ciąży.

Przed wizytą spisz wszystkie pytania i wątpliwości na kartce – masz wtedy pewność, że uzyskasz wszystkie interesujące Cię odpowiedzi. Ginekolog online nie może przeprowadzić bezpośredniego badania, dlatego tak ważny jest szczegółowe opisywanie wszelkich dolegliwości.

Polecamy

ginekolog-online-rozwiazanie-na-czas-ciazy
Telemedycyna

Telewizyta w ciąży: o czym należy pamiętać?

Ginekolog online może być znakomitym wsparciem w czasie ciąży. E-wizyty zapewniają bardzo szybki dostęp do specjalisty, który ma możliwość zlecenia dodatkowych badań czy wypisanie e-recepty lub e-zwolnienia lekarskiego. Ma to szczególne znaczenie w czasie ciąży, kiedy kobiece ciało z dnia na dzień przechodzi wiele przemian, którym towarzyszą mniej lub bardziej dokuczliwe symptomy.

Redakcja19.10.2021

Czy ból brzucha w ciąży jest normalny?

Różnego rodzaju pobolewanie, lekkie kłucie czy “ciągnięcie” brzucha to dość częste objawy zgłaszane przez kobiety ciężarne. W większości przypadków dolegliwości te związane są z naturalnymi procesami zachodzącymi podczas ciąży – rozciąganiem się macicy i mięśni brzucha, powiększeniem obwodu brzucha, uciskiem na żołądek. Ból brzucha w ciąży może jednak oznaczać także wystąpienie komplikacji ciążowych. Dlatego w razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Podczas wizyty online lekarz na podstawie objawów i wywiadu może wstępnie ocenić, czy sytuacja wymaga pilnej wizyty w szpitalu, czy może wystarczy kilkudniowy odpoczynek w domu. Jeśli będzie to konieczne, lekarz wystawi skierowanie na badania lub e zwolnienie.

Jeśli planujesz ciążę i zależy Ci na szybkim dostępie do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość nie tylko konsultacji ginekologiem, ale również:

  • wizyt u innych specjalistów zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych (bez konieczności posiadania skierowania); co więcej na konsultację będziesz czekac z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia ginekologiczna i piersi;

  • dostęp do badań laboratoryjnych (np. badanie ogólne moczu, morfologia, glukoza z obciążeniem, anty-HBs, anty-HCV);

  • wykonania badania cytologicznego;

  • wykonania szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Przeziębienie w czasie ciąży

Nawet błahe infekcje w ciąży mogą być bardzo uciążliwe, a stosowanie większości popularnych leków na jest niestety niewskazane. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z katarem w czasie ciąży? Po pierwsze: odpoczywaj i daj organizmowi czas, aby mógł zwalczyć infekcję. Pomocne mogą być inhalacje z soli fizjologicznej lub stosowanie aerozolu do nosa z solą morską. Z kolei na ból gardła można wypróbować naturalne sposoby takie jak płukanie gardła wodą z solą, zaparzonym rumiankiem, szałwią. Przy przeziębieniu pomocne mogą być także syrop z cebuli, czosnek, herbata z sokiem malinowym lub miodem.

Jednak zanim zaczniesz leczyć się domowymi sposobami, pamiętaj, że warto skonsultować się z lekarzem i zapytać jakie środki i leki na przeziębienie są bezpieczne w czasie ciąży – można to zrobić podczas e-wizyty.

Źródła
D. Olejniczak, K. Krakowiak, Ocena potrzeby edukacji zdrowotnej kobiet w ciąży w zakresie stylu życia i karmienia piersią, Borgis, Nowa Pediatria 3/2013, s. 97-105

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.