Prostowanie włosów keratyną – co daje, jak przebiega, kiedy warto zrobić?
Jeśli zmagasz się z puszącymi się i niesfornymi kosmykami albo rozdwojonymi końcówkami i szorstkością na długości, możesz zdecydować się na zabieg keratynowy na włosy. Jego zadaniem jest silna odbudowa struktury włosów i intensywne ich wygładzenie. Sprawdź, co jeszcze daje keratyna do włosów!
Co daje keratyna na włosy?
Keratynowe prostowanie włosów polega na głębokiej aplikacji odpowiednich kosmetyków, zawierających specjalne kompleksy substancji odżywczych, w struktury włosów na całej ich długości. Zabieg ma na celu wsparcie regeneracji keratyny, białka będącego naturalnym budulcem włosów, która jest odpowiedzialna na zdrowy wygląd kosmyków. Pod wpływem działania szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak mechaniczne uszkodzenia, kosmetyki do stylizacji czy niezdrowy tryb życia, keratyna zawarta we włosach ulega uszkodzeniom, co możesz zaobserwować pod postacią szorstkich pasemek, puszenia się i elektryzowania, rozdwojonych końcówek czy niesfornych kosmyków.
Keratynowe prostowanie włosów to powszechna nazwa zabiegu, którego istotą jest uzupełnienie ubytków naturalnej keratyny we włosach. Traktowany jest jako metoda na trwałe prostowanie włosów, jednak spektrum efektów zabiegu jest szersze.
Korzyści płynące z keratyny do włosów to m.in.:
intensywne odżywienie włosów i efekt wygładzenia na całej długości,
zapobieganie elektryzowaniu się i puszeniu,
ochrona przed czynnikami zewnętrznymi,
odzyskanie blasku, poprawa wyglądu kondycji włosów.
Dla kogo jest keratyna do prostowania włosów?
Keratynowe prostowanie włosów zostało stworzone z myślą o włosach kręconych, z tendencją do puszenia się pod wpływem wilgoci w powietrzu i promieni słońca oraz opornych na stylizację. Zabieg sprawdza się jednak na wszystkich rodzajach włosów wymagających nawilżenia i odbudowy.
Możesz zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów przede wszystkim wtedy, gdy zmagasz się z niesfornymi, zniszczonymi kosmykami, na których często wykonujesz różne zabiegi stylizacyjne czy pielęgnacyjne. Keratyna do włosów pozwoli Ci pozbyć się problemów z układaniem fryzury. Ułatwi też rozczesywanie.
Prostowanie keratynowe poprawia głównie kondycję włosów, a wyprostowanie kosmyków stanowi efekt uboczny zabiegu.
Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów w domu?
Niezależnie do typu i wyglądu Twoich włosów zabieg powinien przebiegać według określonego schematu. Jest on jednak na tyle prosty w wykonaniu, że możesz samodzielnie przeprowadzić go w domu. Niezbędne są tylko odpowiednie narzędzia, w tym specjalny szampon czy prostownica o możliwościach rozgrzania do wysokiej temperatury. Co ciekawe, w sklepach fryzjerskich możesz zaopatrzyć się w gotowe zestawy do keratynowego prostowania włosów w domu. Jeśli jednak wolisz skorzystać z usługi fryzjera, na wizytę w tym celu możesz umówić się w większości salonów fryzjerskich!
Prostowanie keratynowe w domu przebiega w kilku krokach:
Umyj głowę specjalnym szamponem do keratynizacji włosów (przedtem możesz także zdecydować się na chelatowanie włosów).
Odsącz włosy ręcznikiem na tyle, aby nie kapała z nich woda, ale nie aż tak, aby je wysuszyć.
Nanieś na wilgotne włosy krem prostujący (to ważny etap, dlatego upewnij się, że nie zostały pominięte żadne pasma; dla ułatwienia i żeby zapobiec ominięciu nakremowania niektórych pasemek możesz podzielić włosy na części i aplikować krem partiami. Do tej części zabiegu możesz założyć rękawiczki ochronne).
Po upłynięciu czasu określonego przez producenta spłucz krem i nałóż na podobnej zasadzie utrwalacz (również o kremowej konsystencji), a następnie odżywkę.
Kolejnym krokiem jest wysuszenie włosów za pomocą suszarki i wyprostowanie ich prostownicą. Istotna w zabiegu jest temperatura. Im bardziej zniszczone włosy, tym może być ona niższa, gdyż uszkodzone kosmyki łatwiej poddają się stylizacji.
Keratynowe prostowanie włosów zarówno w domu, jak i w salonie ma za zadanie „wprasowanie” we włosy odpowiedniej ilość preparatu keratynowego przy pomocy nagrzanego żelazka fryzjerskiego, tzw. prostownicy. Zastosowane szampony otwierają łuski włosów, a aplikowane w dalszych etapach preparaty uzupełniają ubytki keratyny w ich strukturach. Za sprawą prostowania na gorąco pod koniec łuski zostają zamknięte, a włosy wygładzone, dlatego w efekcie wyglądają pięknie i zdrowo od nasady aż po końce.
Spalone włosy po keratynowym prostowaniu?
Keratynowanie w domu to sposób na zdrowe i piękne włosy, ale zabieg wykonuj zgodnie z instrukcją zawartą w przeznaczonych do niego produktach. Przestrzegaj czasu trzymania kremów i utrwalaczy na włosach. Uważaj również z gorącą prostownicą. Aby prostowanie żelazkiem było skuteczne, powinno być wykonywanie spokojnie w kilku ruchach na 1 pasmo, ale zbyt powolne i częste może uszkodzić włosy, przypiekając je na długości. W efekcie zabieg będzie szkodliwy. Prawidłowo przeprowadzone keratynowe prostowanie włosów w domu nie niszczy włosów!
Ile trwa keratynowe prostowanie?
Czas zabiegu bywa różny. Wszystko zależy od długości i grubości włosów (do grubych i gęstych włosów należy przeznaczyć więcej czasu). Prostowanie keratyną może trwać od 2 do 4 godzin.
Zabieg keratynowy na włosy w domu nie jest również trwały. Efekt zdrowego wyglądu może zanikać w ciągu kilku (2–3) miesięcy. Co ciekawe, na trwałość zabiegu wpływ mają nie tylko zastosowane kosmetyki do keratynizowania i sam przebieg prostowania, lecz także pielęgnacja włosów w ciągu 48 godzin po zabiegu.
Pielęgnacja po keratynowym prostowaniu włosów
Tuż po keratynowym prostowaniu nie jest wskazane stosowanie gumek i spinek do włosów, ponieważ mogą one zostawiać widoczne odkształcenia na włosach. Dobrze jest odpuścić mycie głowy przez 2 dni. Możesz za to podciąć końcówki, jeśli chcesz – po keratynowym prostowaniu dobrze są widoczne nierówności w ich długościach.
Dla przedłużenia efektu zdrowego wyglądu włosów istotna jest pielęgnacja włosów w późniejszym okresie. Do mycia i odżywiania warto stosować szampony i odżywki zawierające keratynę i naturalne olejki bądź zioła wzmacniające włosy.
Możesz nadal używać prostownicy, ale do tego nie jest już potrzebna wysoka temperatura. Stylizację tego typu możesz też wykonywać rzadziej.
Pierwszy zabieg nie zawsze może przynieść efekt pełnego wyprostowania włosów. Pamiętaj wówczas, że to nie jest nieudane prostowanie keratynowe! Efekt prostych włosów to dodatkowy skutek uboczny, a nie docelowy. Głównym zadaniem keratyny jest regeneracja i wygładzenie włosów! Trwałe prostowanie zapewnia natomiast nanoplastia.
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy, Helion, Gliwice 2014.
- A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Buchmann, Warszawa 2021.
- N. Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, Blondhaircare 2020.
- M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2011, nr 1.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.