Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co warto jeść przy wymiotach?

Sylwia Brodniewska 17.07.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Wymioty najczęściej towarzyszą zatruciu pokarmowemu. Kiedy wraz z wymiotami pojawia się biegunka, należy w szczególności zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co jeść przy wymiotach.


co-jesc-przy-wymiotach-przykladowy-jadlospis
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Przyczyny wymiotów
  2. Zasady diety przy wymiotach u dzieci
  3. Zasady diety przy wymiotach u dorosłych
  4. Przykładowy jadłospis

Przyczyny wymiotów

Wymioty najczęściej pojawiają się w wyniku zatrucia pokarmowego. Występują one dość powszechnie i najczęściej nie świadczą o poważnych chorobach, ale jeśli zaobserwujesz u siebie także inne niepokojące objawy lub wymioty trwają długo, skonsultuj się z lekarzem. Niekiedy torsje są wynikiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, a u kobiet mogą pojawiać się na wczesnych etapach ciąży. Jeśli spodziewasz się dziecka, to wymioty i nudności mogą Ci często towarzyszyć. Przeczytaj, kiedy się pojawiają i jak długo trwają. Dowiedz się, co jeść przy wymiotach w ciąży i co pomaga zmniejszyć nudności w tym czasie.

Nudności oraz wymioty są jednym z działań niepożądanych po spożyciu niektórych leków, jednak nie zdarzają się one u każdego. Jeśli obserwujesz u siebie te dolegliwości po zażyciu konkretnych preparatów, to skonsultuj się z lekarzem w celu zmiany dawki lub rodzaju leku. Wymioty mogą być wynikiem silnego stresu, depresji, a także zaburzeń odżywiania, np. bulimii. 

Zasady diety przy wymiotach u dzieci

Wymioty u dzieci często wzbudzają niepokój rodziców. Mogą wynikać z infekcji, ale również z niewłaściwej diety. Młodzi rodzice często nie wiedzą, czy dziecko ma jakieś alergie pokarmowe, stąd też mogą zdarzyć się wymioty po jedzeniu. Małe dzieci należy w szczególności chronić przed odwodnieniem organizmu. Nawet jeśli wymiotują, trzeba je nawadniać. Najlepsze będą niegazowana woda i słabe herbatki. Staraj się nie podawać dziecku soków owocowych w tym czasie, ponieważ mogą one podrażnić żołądek i nasilić torsje. Dobrym sposobem są elektrolity. Możesz je znaleźć w każdej aptece, a jeśli wolisz, zrób je samodzielnie w domu. Wystarczy w litrze wody rozpuścić 1 łyżkę miodu i niewielką ilość soli. Napój pije się przez cały dzień małymi łykami. Należy także włączyć na ten czas lekkostrawną dietę

Podstawą podczas wymiotów jest spożywanie produktów, które nie będą obciążać żołądka. Potrawy powinny być przygotowywane na parze lub gotowane. Wszystko trzeba gotować do miękkości. Nie podawaj dziecku zbyt gorących lub zimnych potraw. Najlepsze będą te w temperaturze pokojowej. Możesz rozważyć miksowanie ich na papkę lub podawanie w formie zup krem. Posiłki podawaj często, nawet 6–7 razy dziennie, w niewielkich ilościach. Jeśli wymioty nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż istnieje szansa, że konieczny będzie lek przeciwwymiotny.

Zasady diety przy wymiotach u dorosłych

Jak wiadomo, przyczyn wymiotów u dorosłych jest kilka, jednak niezależnie od nich należy zadbać o swój układ pokarmowy. Wskazane jest nawodnienie organizmu, najlepiej wodą, gorzką herbatą, słabym kompotem czy domowej roboty elektrolitami. Możesz również pić ziołowe herbatki, np. z mięty, rumianku, melisy czy dziurawca. W tym czasie wyklucz kawę, mocną herbatę czy słodzone napoje gazowane. Jednym z domowych sposobów na nudności i wymioty jest napar z imbiru, który zmniejsza te dolegliwości.

Jedzenie powinno być lekkostrawne i zawierać cenne witaminy i mikroelementy. Sprawdzą się chude mięso gotowane na parze, warzywa, takie jak marchewka czy ziemniaki. Podczas wymiotów warto również sięgnąć po pszenne pieczywo, ryż, kaszę kuskus, płatki jaglane czy drobne makarony. Dobrym rozwiązaniem są sucharki, biszkopty, a także kisiele lub galaretki. Do potraw można dodać niewielką ilość masła lub oleju roślinnego. Warto ugotować lekkostrawną zupę, w szczególności na pierwsze dni gorszego samopoczucia. 

W pierwszych dniach wymiotów często nie masz ochoty na jedzenie, dlatego podstawą powinno być solidne nawodnienie organizmu i stopniowe wprowadzanie lekkich posiłków. Obserwuj swój organizm i to, jak reaguje na poszczególne posiłki. Jeśli będą zbyt aromatyczne, może to nasilić wymioty i pogorszyć samopoczucie. 

Przykładowy jadłospis

Warto wiedzieć, co jeść przy wymiotach, aby zmniejszyć dolegliwości i jak najszybciej powrócić do zdrowia. Pamiętaj jednak, że jak już poczujesz się lepiej, to nie rzucaj się od razu na jedzenie, ponieważ Twój żołądek może źle zareagować. Wprowadzaj stopniowo posiłki. Możesz skorzystać z tych proponowanych poniżej:

  1. Kleik ryżowy na wodzie (możesz dodać niewielką ilość miodu i szczyptę soli)

  2. Purée ziemniaczane z dodatkiem masła

  3. Ryż gotowany na mleku z gotowanym jabłkiem

  4. Pszenna bułka z masłem

  5. Gotowana pierś z kurczaka z marchewką i kaszą kuskus

  6. Kanapka z chudą wędliną i masłem

  7. Twarożek z miodem i bananem

  8. Kanapka z twarożkiem i dżemem owocowym

  9. Kleik kukurydziany z dodatkiem gotowanego jabłka

  10. Jajko na miękko z kanapką z masłem.

Pamiętaj jednak, aby przez pierwsze 2–3 dni jeść jedynie kleiki czy ryżanki. Następnie możesz wprowadzić kanapki. Od 5.–6. dnia włącz gotowane mięso czy jajko. Ostrożnie wprowadzaj nabiał. Jeśli będziesz się po nim gorzej czuć, to poczekaj z jego spożywaniem jeszcze kilka dni.

Źródła
  1. M. Jarosz (red), Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2011.
  2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.