Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Co pomaga na zgagę? Sprawdzone i skuteczne sposoby

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Zgaga zawsze jest nieprzyjemnym i uciążliwym objawem. Wraz z cofaniem się treści z żołądka pojawia się pieczenie w przełyku, gardle i za mostkiem, a także kwaśny posmak w ustach. Nic dziwnego, że wiele osób szuka skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Zobacz, co jest dobre na zgagę.


co-jest-dobre-na-zgage-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Skąd się bierze zgaga?
  2. Leczenie zgagi u lekarza
  3. Domowe sposoby na zgagę
  4. Jak można zapobiegać zgadze?

Skąd się bierze zgaga?

Nie możesz znaleźć skutecznego sposobu na pieczenie w przełyku, jeżeli nie wiesz, od czego powstaje zgaga. Objaw ten jest spowodowany cofaniem się treści z żołądka do przełyku i gardła. Ponieważ jest ona kwaśna, ma drażniący wpływ na ich błonę śluzową. Z tego powodu odczuwasz nieprzyjemne pieczenie.

Zgaga wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który chroni przed cofaniem się treści z żołądka. Nie działa on prawidłowo w chorobie refluksowej przełyku, ale także po spożyciu niektórych pokarmów (zwłaszcza tłustych, kwaśnych, pikantnych) i alkoholu. Na zgagę bardziej narażone są osoby z otyłością oraz kobiety w ciąży. Ma to głównie związek z uciskiem żołądka i zmianą ciśnienia w jamie brzusznej.

Znajomość przyczyn ułatwia znalezienie tego, co jest dobre na zgagę. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Dzięki temu możesz znaleźć taki, który sprawdza się w Twoim przypadku najlepiej. Nie ma także przeciwwskazań do łączenia kilku z nich (w niektórych przypadkach jest to nawet wskazane).

Leczenie zgagi u lekarza

Jeżeli zgaga w nocy czy w ciągu dnia dokucza Ci bardzo często, powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub gastroenterologa. Prawdopodobnie cierpisz na chorobę refluksową. Specjalista wyda skierowanie na niezbędne badania diagnostyczne. Na ich podstawie zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Na występujące dolegliwości lekarz może zlecić Ci farmakoterapię. Co jest dobre na zgagę? Najczęściej stosuje się inhibitory pompy protonowej IPP (jest to m.in. omeprazol). Ich zadaniem jest zmiana parametrów (zmniejszenie kwaśności) soku żołądkowego. Istnieją także środki farmakologiczne, które ograniczają jego wydzielanie.

Może okazać się, że jesteś zdrowy, ale popełniasz błędy dietetyczne. Wówczas powinieneś udać się do dietetyka klinicznego. Zostanie dla Ciebie ułożona specjalna dieta (dobrze zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb), dzięki której zgaga nie będzie się już pojawiać.

Domowe sposoby na zgagę

Bardzo popularne są różnego rodzaju domowe sposoby na zgagę. Ich skuteczność jest różna. Musisz po prostu znaleźć taki, który działa na Ciebie najlepiej, ponieważ każdy organizm jest inny. Jeżeli chodzi o to, co jest dobre na zgagę, warto wypróbować zioła. W chwili, w której odczuwasz nieprzyjemne pieczenie za mostkiem, możesz wypić napar z melisy, rumianku lub korzenia lukrecji. Pamiętaj, aby nie sięgać po miętę, która może nasilić dolegliwości. Przy zgadze polecane jest też siemię lniane. Jak je spożywać? Zalej łyżkę nasion 1 szklanką wody i poczekaj, aż mieszanka zmieni konsystencję, a następnie zjedz ją.

Wiele osób stosuje na zgagę sodę. Pół łyżki proszku trzeba wymieszać w jednej szklance wody, a następnie wypić. Sposób ten jest skuteczny, jednak nie może być stosowany przez wszystkich. Dodatkowo zaleca się, aby korzystać z niego tylko raz na jakiś czas. Nie może być on podstawową metodą leczenia zgagi.

Co jeszcze jest dobre na zgagę? Spożycie pokarmu, który może złagodzić pieczenie i kwaśny odczyn treści pokarmowej. Gdy pojawia się ten objaw, możesz wypić:

  • szklankę wody mineralnej (niegazowanej),

  • szklankę chudego mleka,

  • kefir lub maślankę.

Zalecane jest także zjedzenie garści migdałów lub suszonych fig, co pomaga na zgagę w ciąży, ponieważ ciężarne nie powinny sięgać po żadne środki farmakologiczne bez konsultacji z lekarzem. W ich przypadku zabronione jest też stosowanie sody oczyszczonej.

Jak można zapobiegać zgadze?

Zgadze możesz zapobiegać na kilka sposobów. Na początek przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i stylowi życia. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną, która pozwoli Ci utrzymać odpowiednią masę ciała. Do tego pamiętaj o relaksie - zwłaszcza gdy jesteś narażony na duży stres. Zrezygnuj także z używek.

Duże znaczenie ma dieta na zgagę. Jej celem jest wyeliminowanie produktów, które nasilają objawy. Są to:

  • czekolada i słodycze (zwłaszcza z dużą ilością cukru i tłustymi kremami),

  • kwaśne owoce,

  • warzywa cebulowe,

  • warzywa strączkowe,

  • pomidory i ich przetwory,

  • tłuste potrawy,

  • smażone potrawy,

  • pikantne przyprawy,

  • napoje gazowane,

  • mocna kawa i herbata.

Pamiętaj, aby jeść mało obfite dania, co nie doprowadzi do przepełnienia żołądka. Unikaj objadania się na noc - ostatni posiłek (lekkostrawny) zjedz 2-3 godziny przed położeniem się spać.

Źródła
  1. M. Korzonek, A. Dziergas, M. Kuczyńska, Choroba refluksowa przełyku (GERD) - problem wciąż aktualny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 5, s. 201-210.
  2. E. Tylec-Osóbka, S. Wojtuń, J. Gil, Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, nr 8, s. 315-323.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.