Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ból gałek ocznych – jakie mogą być jego przyczyny?

lek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Ból oczu może mieć charakter powierzchowny lub głęboki, obejmować jedną gałkę oczną lub obydwie. Bywa objawem łagodnych schorzeń, np. alergii czy wirusowego zapalenia spojówek. Niekiedy świadczy o poważnych chorobach, które nieleczone, mogą prowadzić do utraty wzroku. Ból oczu jest symptomem, którego nie należy bagatelizować. Dowiedz się, co może oznaczać!


co-moze-oznaczac-bol-galek-ocznych-przy-poruszaniu (2)
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Ból gałek ocznych – objawy
  2. Przyczyny bólu gałek ocznych
  3. Choroby zapalne oka
  4. Jaskra
  5. Zespół suchego oka
  6. Zapalenie nerwu wzrokowego
  7. Migrena
  8. Choroba nowotworowa
  9. Ból gałek ocznych – do kogo się zgłosić?

Ból gałek ocznych – objawy

Ból gałek ocznych jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego. Może mieć charakter powierzchowny lub głęboki i obejmować jedno oko lub oba. Chorzy często opisują go jako uczucie ciała obcego pod powieką, drapanie lub pieczenie. Objawami, które mogą towarzyszyć bólowi oczu, są: światłowstręt, łzawienie, świąd oraz pogorszenie ostrości wzroku. Niekiedy ból nasila się podczas poruszania gałką oczną.

Przyczyny bólu gałek ocznych

Ból oczu może być spowodowany wieloma czynnikami, m.in.: infekcyjnymi, urazem czy podwyższeniem ciśnienia w gałce ocznej. Bywa również objawem chorób, które nie dotyczą bezpośrednio narządu wzroku, np.: ostrego zapalenia zatok, grypy i innych chorób wirusowych. Niekiedy jego przyczyną jest narażenie na substancje toksyczne – dym tytoniowy, opary rozpuszczalników czy chlor dodawany do wody na basenie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu gałek ocznych.

Choroby zapalne oka

Ból oczu może być spowodowany zapaleniem struktur w obrębie narządu wzroku – zapalenia spojówek, rogówki, twardówki czy przedniego odcinka błony naczyniowej. W praktyce najczęściej dochodzi do zapalenia spojówek. Choroba może mieć podłoże infekcyjne (wirusowe, bakteryjne, grzybicze) lub alergiczne. Charakteryzuje się bólem oczu, zaczerwienieniem spojówek, uczuciem pieczenia, swędzenia, nadmiernym łzawieniem i obecnością nadmiernej ilości wydzieliny. Ból gałki ocznej bywa również spowodowany jęczmieniem, czyli zakażeniem bakteryjnym (najczęściej gronkowcowym), obejmującym powiekę.

Jaskra

Jaskra jest przewlekłym schorzeniem, w którego przebiegu występuje podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Nieleczona jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i utraty wzroku. Często przebiega bezobjawowo, dlatego nazywana jest również „cichym złodziejem wzroku”. Regularne kontrole w gabinecie okulistycznym pozwolą Ci jednak na wczesne wykrycie i leczenie choroby. Konsultacji z lekarzem wymagają również symptomy mogące wskazywać na ostry napad jaskry – ból gałek ocznych i głowy, pogorszenie ostrości widzenia i obecność „tęczowych kół” w polu widzenia.

Zespół suchego oka

Niedostateczne nawilżenie powierzchni oka filmem łzowym prowadzi do wystąpienia zespołu suchego oka. Objawy choroby obejmują ból, pieczenie i suchość oczu. Schorzenie to występuje bardzo często. Może być m.in. konsekwencją chorób autoimmunologicznych (np. zespołu Sjögrena), stosowanych leków (w tym przeciwhistaminowych), palenia tytoniu. Z zespołem suchego oka zmaga się również część pacjentów po laserowej korekcji wzroku. 

Zapalenie nerwu wzrokowego

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego występuje najczęściej u osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym. Często jest u nich pierwszym objawem choroby. Symptomy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego to m.in.:

  • nagłe pogorszenie ostrości widzenia, zwykle dotyczące jednego oka,

  • ból gałki ocznej podczas poruszania nią,

  • trudności w rozróżnianiu barw.

W przypadku podejrzenia pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego konieczna jest konsultacja z okulistą i neurologiem.

Polecamy

czy-do-okulisty-potrzebne-jest-skierowanie
Telemedycyna

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Masz problemy ze wzrokiem i musisz skorzystać z konsultacji u lekarza okulisty? W poniższym artykule podpowiemy Ci, czy do okulisty potrzebne jest skierowanie. Dowiesz się, kto może Ci je wystawić i jak długo dokument ten jest ważny. Sprawdzisz również, w jakich sytuacjach skierowanie do okulisty nie jest konieczne.

Olga Dąbska17.10.2022

Migrena

Migrena objawia się napadowym, zwykle jednostronnym bólem głowy, któremu często towarzyszą inne objawy. Należą do nich: nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Część pacjentów zgłasza również ból oka podczas ataku migreny.

Choroba nowotworowa

Guzy gałki ocznej czy oczodołu to zmiany, które mogą być przyczyną bólu oka. Dolegliwości bólowe nie występują jednak zawsze. Objawami, które mogą towarzyszyć zmianie nowotworowej narządu wzroku, są także: zaburzenia widzenia, wytrzeszcz gałki ocznej, podwójne widzenie oraz zaburzenia ruchomości oka.

Ból gałek ocznych – do kogo się zgłosić?

Jeżeli ból gałek ocznych wystąpi u Ciebie lub Twojego dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Porozmawia on z Tobą na temat niepokojących Cię dolegliwości, oceni stan Twojego zdrowia, a w razie wskazań włączy odpowiednie leczenie. Jeżeli będzie to konieczne, skieruje Cię do okulisty, czyli specjalisty zajmującego się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób narządu wzroku. W przypadku podejrzenia migreny otrzymasz skierowanie do neurologa.

Dowiedz się również: Wirus Zika – co to? Objawy, leczenie szczepionka.

Źródła
  1. Murthy S. i in., Differential diagnosis of acute ocular pain: Teleophthalmology during COVID-19 pandemic – A perspective, „Indian Journal of Ophthalmology”, 2020, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7574141/.
  2. Moshirfar M. i in., Ocular Neuropathic Pain, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542282/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-czerwone-oczy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na czerwone oczy – najskuteczniejsze metody
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.